Внутрішньо переміщені особи (ВПО) з найнижчими доходами зможуть отримати державну компенсацію на оплату оренди житла – до 70% її вартості. Водночас орендодавцям компенсуватимуть усі податки, сплачені при офіційному оформленні договору оренди.
Про це в ефірі Українського Радіо заявила перша заступниця міністра соціальної політики Дарія Марчак.
За її словами, механізм підтримки подібний до системи житлово-комунальних субсидій. Подати заяву можна через Пенсійний фонд, ЦНАП або онлайн. Проте важливою умовою є наявність офіційного договору оренди.
Для спрощення процедури Пенсійний фонд розробив типовий договір, який можна оформити у його відділеннях. Якщо ж орендодавець перебуває за кордоном, угоду можна укласти дистанційно через особистий кабінет ПФУ.
"Ми прагнемо, щоб і орендарі, і власники житла були юридично захищені", – зазначила Марчак.
Вона нагадала, що з 29 січня в Україні стартував експериментальний проєкт із надання субсидії на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб, а також компенсації податків орендодавцям.
Програма передбачена постановою уряду, ухваленою ще в жовтні 2024 року. Для її технічної реалізації знадобилося три місяці, і наприкінці січня Пенсійний фонд уже почав приймати заяви на отримання допомоги.
Марчак пояснила, що цей механізм складається з двох частин:
- Компенсація частини вартості оренди для ВПО (сума залежатиме від фінансового стану родини: для когось це буде 10–50%, а сім’ї з найменшими доходами можуть отримати до 70% відшкодування).
- Компенсація податків для орендодавців (держава покриє витрати на податки та військовий збір, які власники житла мають сплачувати за офіційне оформлення орендних угод).
"Це інноваційний підхід, якого раніше в Україні не було. Ми не лише допомагаємо ВПО, а й стимулюємо орендодавців офіційно оформлювати угоди, компенсуючи їм податки", – наголосила Марчак.