Панама офіційно повідомила Пекін про свій вихід із масштабного інфраструктурного та інвестиційного проєкту Китаю "Один пояс, один шлях".
Про це у четвер заявив президент Панами Хосе Рауль Муліно, пише SCMP.
Президент Панами зазначив, що доручив дипломатам у посольстві Панами в Китаї подати 90-денне офіційне повідомлення про вихід із меморандуму про взаєморозуміння, підписаного у 2017 році.
"Я не знаю, якими були наміри тих, хто підписував цю угоду з Китаєм. Що вона принесла Панамі за всі ці роки? Які великі досягнення отримала країна від цієї ініціативи?", – заявив Муліно на пресконференції.
"Отже, ні, ми не братимемо в цьому участі. Це моє рішення", — додав він.
Муліно також прокоментував стурбованість США щодо китайських інвестицій у Панамський канал – стратегічну водну артерію, яку уважно контролює адміністрація президента Дональда Трампа.
Наразі Китай не має прямого контролю над каналом, за винятком тендеру на будівництво мосту через канал, який у 2018 році виграла державна компанія China Harbour Engineering Company. Водночас у 2021 році гонконзька компанія Hutchison Ports отримала концесію на управління двома портами на атлантичному та тихоокеанському виходах із каналу.
Президент Панами запевнив США, що країна проводить аудит діяльності Hutchison Ports і вживе заходів, якщо буде виявлено порушення. Водночас він виключив можливість одностороннього скасування концесії.
"Я президент країни, яка поважає закон. Я юрист. Я не можу і не маю повноважень, окрім як за власним свавіллям, скасувати чийсь контракт або концесію", – наголосив Муліно.
"Якщо будуть виявлені порушення умов концесії або економічна шкода для країни, ми діятимемо відповідно. Але аудит ще триває, і я чекатиму висновків контролюючих органів", — додав він.
Рішення Панами вийти з ініціативи Китаю було оголошене через кілька днів після візиту державного секретаря США Марко Рубіо до Панама-Сіті.
Рубіо провів зустріч із Муліно у вівторок та ще раз висловив занепокоєння адміністрації Трампа щодо китайського впливу в Панамському каналі.
"США не можуть і не будуть дозволяти Комуністичній партії Китаю посилювати свій ефективний контроль над Панамським каналом", – заявив Рубіо.
Дипломат назвав рішення Панами "перемогою та прикладом лідерства президента Трампа у захисті нашої національної безпеки". Китай критикує США та називає звинувачення безпідставними.
Панама стала першою країною Латинської Америки, яка приєдналася до ініціативи "Один пояс, один шлях" після того, як у 2017 році розірвала дипломатичні відносини з Тайванем.
Після візиту Рубіо посол Китаю в Панамі Сюй Сюеюань опублікував статтю в місцевій газеті La Estrella, в якій засудив втручання США у відносини між Панамою та КНР.
"Китай ніколи не приносив страху в Панаму – лише рівноправність, повагу та взаємну вигоду", – написав він, згадавши інфраструктурні проєкти та відкриття китайських ринків для панамських товарів.
Посол також розкритикував політику США: "Якщо США хочуть створити "золоту еру" для Америки, вони повинні спочатку поважати інші країни та запитати народи Латинської Америки, якого майбутнього вони прагнуть".
Того ж дня постійний представник Китаю при ООН Фу Цун назвав вихід Панами "прикрим рішенням".
Він наголосив, що ініціатива "Один пояс, один шлях" є економічною платформою, спрямованою на співпрацю між країнами, що розвиваються, а не на політичне втручання.
"Антикитайська кампанія, яку ведуть США та деякі західні країни, є абсолютно безпідставною. Ми продовжимо свої зусилля, щоб країни Глобального Півдня могли ефективніше співпрацювати", — заявив Фу.
Він також відкинув звинувачення Вашингтона щодо китайського впливу на Панамський канал.
"Ці заяви – повністю фальшиві та безпідставні. Китай не бере участі в управлінні чи експлуатації Панамського каналу та визнає його нейтральний міжнародний статус", – наголосив китайський дипломат.
Що говорив Трамп про Панамський канал
Дональд Трамп у своїй інавгураційній промові заявляв, що американські кораблі зазнають "несправедливого ставлення" при користуванні Панамським каналом, зокрема через завищені тарифи, які застосовуються навіть до кораблів ВМС США. За його словами, Китай керує каналом, і тому Америка має "повернути" його.
2 лютого держсекретар США Марко Рубіо під час зустрічі з президентом Панами Хосе Раулем Муліно висунув ультиматум щодо Панамського каналу. За його словами, Трамп ухвалив попереднє рішення про те, що нинішнє становище впливу і контролю Комуністичної партії Китаю над районом Панамського каналу становить загрозу як для самого каналу, так і є порушенням Договору про постійний нейтралітет і експлуатацію об'єкта.
Він також заявив, що цей статус-кво неприйнятний. У разі відсутності негайних змін США вживуть заходів, необхідних для захисту своїх прав відповідно до Договору.