Увечері 6 січня у США почався штурм будівлі Конгресу. Протестувальники зірвали засідання Сенату, що мав затвердити результати виборів президента США, на яких переміг Джозеф Байден. Чинний президент Дональд Трамп відправив до Конгресу Національну гвардію і разом з Байденом закликав зупинити протести.
У приміщенні сталися сутички протестувальників з поліцією, в яких загинули чотири людини — двоє жінок і двоє чоловіків. За кілька годин, Нацгвардія та поліція зачистили будівлю Капітолію від протестувальників. Нині приміщення знову під охороною, роботу Сенату відновили.
Що сталося
Штурм будівлі Конгресу США розпочався близько 22:00 (за київським часом) під час засідання Сенату. На засіданні мали затвердити результати виборів президента США, на яких переміг Байден. Однак через прорив протестувальників до будівлі, засідання було перервано. Вторгнення змусило членів Конгресу шукати укриття під своїми сидіннями.
Під час штурму у приміщенні сталися сутички протестувальників з поліцією. Через "прорив" будівлю закрили на вхід та вихід. Сенаторів та членів Палати представників з приміщення евакуювали підземними тунелями. Перед евакуацією їм видавали протигази, а тим часом протестувальники прорвалися на третій поверх будівлі Конгресу. Вони кричали і розмахували прапорами, блукали залами і вимагали скасування результатів президентських виборів.
Пізніше протестувальники прорвалися до зали Сенату. Один із них вигукнув: "Трамп переміг на цих виборах!". Охорона Конгресу заблокувала входи до зали і застосувала сльозогінний газ. Один з учасників протесту стріляв у приміщенні Палати представників, оскільки поліцейські намагалися забарикадувати двері зі зброєю напоготові.
Були виявлені дві саморобні бомби: одна в офісі Національного комітету Демократичної партії, недалеко від Капітолію, а інша — в розташованій неподалік штаб-квартирі Республіканського національного комітету.
Через проникнення у Капітолій мер округу Колумбія Мюріел Баузер спочатку оголосила про введення в місті комендантської години з 18:00 6 січня і до 6:00 7 січня, однак згодом вирішила продовжити її на 15 днів — до інавгурації Байдена.
"Сьогоднішні протести перетворились на насильницькі. Багато людей прибули до району зі зброєю та метою вчинити насильство та руйнування. Вони порушили безпеку Капітолію, і їх руйнівна та буйна поведінка може поширитися за межі Капітолію. Вони прагнули зірвати провадження у Конгресі щодо прийняття голосів виборчих комісій. Президент Трамп продовжує розпалювати гнів та насильство", — йдеться в заяві мерії.
6 січня пройшли акції протесту у штатах Канзас, Джорджія, Юта, Ореґон і Вашингтон.
Звернення Трампа і Байдена
Президент США Дональд Трамп, хоча і закликав в соцмережах до перерахунку голосів і продовжував наголошувати на фальсифікаціях, відправив до Конгресу кілька тисяч військових Нацгвардії та Секретної служби. Правоохоронці витіснили демонстрантів з будівлі Капітолію. Також Дональд Трамп і Джозеф Байден звернулися до американців та закликали зупинити протести.
Так, Байден виступив з відеозверненням до нації, назвавши штурм Капітолію "безпрецедентним нападом на демократію".
"Дозвольте мені бути дуже ясним. Сцени хаосу в Капітолії не відображають справжню Америку. Те, що ми бачимо, - це маленька кількість екстремістів, відданих беззаконню. Це не інакомислення. Це безлад. Це хаос. Це межує з підривом заколоту. І йому потрібно покласти край просто зараз", — сказав Байден.
Згодом з відеозверненням виступив і чинний президент США Дональд Трамп. Він закликав своїх прихильників розійтися по домівках.
"Я розумію ваш біль. Ми отримали вибори, результати яких у нас вкрали, і всі знають про це, особливо інша сторона. Але зараз йдіть додому. Нам потрібен мир і повага до законів. Ми любимо вас. Тому йдіть додому, йдіть додому з миром", — сказав Трамп.
Тwitter помітив це звернення Трампа як повідомлення "з ризиком заклику до насильства" і заборонив ретвітити його. Згодом Twitter, Instagram та Facebook заблокували акаунти Трампа на період від 12 до 24 годин через багаторазові порушення правил, які забороняють використання сервісу для маніпуляції суспільною думкою. Зокрема Twitter видалив три твіта Трампа, у тому числі відеозвернення, в якому, на думку соцмережі, він натяками виправдав їхні дії.
Загиблі протестувальники
Одна з протестувальниць отримала поранення у груди під час штурму будівлі Конгресу, згодом вона померла в лікарні. Її ім'я офіційно не називалося, але місцеві ЗМІ ідентифікували її як ветерана Військово-повітряних сил США з району Сан-Дієго і прихильницю Трампа Ешлі Беббіт.
Як пише CNN, також загинули ще три людини.
"Одна доросла жінка і двоє дорослих чоловіків, мабуть, постраждали від різних складних станів, які призвели до їх смерті. Будь-яка загибель людей в окрузі трагічна, і ми думаємо про всіх, хто постраждав від їх втрати", — сказав начальник поліції округу Колумбія Роберт Конті на пресконференції.
У критичному стані перебуває ще один демонстрант, який впав під час спроби видертися по будівельних спорудах на фасад Капітолію. Численні джерела повідомили виданню, що багато людей були поранені, щонайменше один чоловік шпиталізований, також стало відомо про затримання.
"Йдеться про 13 арештів. Важливий нюанс, що жоден із затриманих не є мешканцем столиці, усі особи, які були заарештовані з-поза меж Вашингтону", — сказав Конті.
Він додав, що кільком правоохоронцям надають медичну допомогу у зв’язку з травмами, отриманими під час сутичок. Згодом стало відомо, що американські правоохоронці заарештували щонайменше 20 демонстрантів. Тоді ж члени Сенату повідомили, що мають намір продовжити підрахунок голосів.
Відновлення роботи Сенату
Поліція спочатку намагалася очистити будівлю Конгресу за допомогою димових гранат, під час зачистки правоохоронці вибили вікна на західній стороні і зібралися на першому поверсі. Силовики відтіснили демонстрантів зі сходинок на східній стороні будівлі, а потім поліція вишикувалася в довгу чергу, щоб розігнати натовп з території Конгресу.
Згодом Конгрес був очищений від протестувальників. Законодавці почали повертатися в будівлю після того, як її взяли під охорону, і заявили, що мають намір відновити роботу, а саме, підтвердити перемогу демократа Джозефа Байдена над республіканцем Дональдом Трампом шляхом підрахунку голосів у Колегії виборників.
Загалом штурм Конгресу тривав близько трьох годин. Нині заарештовано понад 52 людини, з них 47 — за порушення комендантської години. Раніше Посольство України в США рекомендувало українцям уникати місць масового скупчення людей через анонсовані протести прихильників Дональда Трампа.