Перейти до основного змісту

Антивакцинація, мертвий ведмідь, "біолабораторії" в Україні — що відомо про керівників МОЗ і Нацрозвідки США

Незалежний кандидат у президенти Роберт Ф. Кеннеді-молодший робить заяву про майбутнє своєї кампанії у Феніксі, штат Арізона, США, 23 серпня 2024 року. REUTERS/Thomas Machowicz

13 лютого Сенат США підтримав кандидатуру Роберта Кеннеді-молодшого на посаду міністра охорони здоров'я та соціальних служб. За день до цього сенатори затвердили Тулсі Ґаббард на посаду директорки національної розвідки. Кеннеді-молодший двічі підтримував на президентських виборах демократів, виступає проти вакцин, заявив, що USAID фінансував Революцію Гідності та у 1980-х проходив реабілітацію через зберігання наркотиків. Тулсі Ґаббард називала США винними в агресії Росії та розповідала про біолабораторії в Україні. Що ще відомо про них — пояснює Суспільне.

Роберт Ф. Кеннеді-молодший

Племінник 35-го президента США Джона Кеннеді. Коротка версія його політичної біографії виглядає так: двічі — у 2004 та у 2008 роках на президентських виборах підтримував кандидатів від демократів (Джона Керрі та Барака Обаму відповідно). Паралельно працював у проєктах, повʼязаних з екологією та виступав проти вакцинації як методу уникнення хвороб. У 2024 році сам балотувався у президенти, однак згодом знявся з перегонів і підтримав Дональда Трампа. Врешті, отримав від того номінацію на посаду міністра охорони здоровʼя та соціальних служб.

Загалом карʼєра Кеннеді-молодшого як держслужбовця розпочалася у 1980-х, з роботи в офісі прокурора округу Нью-Йорк. Звідти його звільнили за зберігання наркотиків — тоді він визнав себе винним, погодився пройти реабілітацію та певний час відпрацювати на громадських роботах.

Далі — робота адвокатом в декількох організаціях, що займалися екологією та захистом навколишнього середовища (зокрема Кеннеді-молодший є засновником найбільшої у світі групи захисників чистої води "Waterkeeper Alliance") та черговий скандал після того, як його дочка Кетлін розповіла в інтервʼю, що її батько одного разу нібито відрізав бензопилою голову мертвого кита і відвіз її до додому. Фонд дій Центру біологічного різноманіття закликав розслідувати цей інцидент. Сам Кеннеді-молодший ситуацію не коментував. Натомість розповів іншу історію про те, як у середині 2010-х з друзями підкинув мертвого ведмедя в центральний парк Нью-Йорка — заради жарту.

Десь з тих часів Кеннеді-молодший почав боротися проти вакцинації. Виступав проти щеплення від кору, поліомієліту, пташиного грипу, COVID-19. Запевняв, що не існує безпечної та ефективної вакцини й що вони можуть викликати аутизм.

У 2019 році видання The Washington Post із посиланням на дослідження журналу Vaccine писало, що частина рекламних оголошень у Facebook, що поширювали дезінформацію про вакцини, фінансувалося каліфорнійською організацією Stop Mandatory Vaccination і групою "Children's health defense". Остання — некомерційна організація, яку у 2015-2023 роках очолював Кеннеді-молодший.

У серпні 2022 року Meta заблокувала сторінки організації в Instagram та Facebook, а за рік до того Instagram заблокував сторінку самого Кеннеді-молодшого за те що той "неодноразово ділився неправдивими твердженнями про COVID-19 та безпеку вакцин".

"[Він] забезпечить захист кожної людини від шкідливих хімічних речовин, забруднювачів, пестицидів, фармацевтичних препаратів і харчових добавок, які призвели до величезної кризи в галузі охорони здоров'я", — у грудні минулого року пояснив Дональд Трамп чому саме номінував Кеннеді-молодшого на посаду міністра охорони здоровʼя та соціальних служб.

Той пообіцяв зробити американську систему охорони здоров'я більш прозорою, та "негайно" почати вивчати безпеку та ефективність вакцин. Пізніше він заявив, що "не хоче" скасовувати будь-які схвалені вакцини, однак дорікнув лікарням, що ті не достатньо їх досліджують.

80 американських неурядових організацій та декілька десятків Нобелівських лауреатів закликали Сенат не призначати Кеннеді-молодшого міністром через його антивакцинаторську діяльність. Та все ж Комітет Сенату з фінансових питань 4 лютого підтримав його кандидатуру.

Що Кеннеді-молодший казав про Україну

У червні 2023 року, ще до свого виходу з президентських перегонів, він заявляв, що Захід нібито саботував мирні переговори навесні 2022 року, а США, підтримуючи Україну, начебто "хочуть усунути авторитарного президента Росії Володимира Путіна", тоді як РФ "чинить опір американській імперській експансії".

Крім того, Кеннеді-молодший виступав проти збільшення військової допомоги Києву та проти вступу України до НАТО, казав, що Україна є "найменш демократичною та найбільш корумпованою країною" в Європі, та що Сполучені Штати через програму USAID фінансували "український переворот на Майдані у 2014 році". Цю заяву спростував Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Водночас Кеннеді-молодший запевняв, що "ненавидить жорстоке і криваве вторгнення Росії".

Тулсі Ґаббард

Тулсі Ґаббард — колишня конгресвумен та підполковниця резерву армії США. Служила у медичному підрозділі в Іраку у 2004-2005 роках, а згодом була командиркою взводу військової поліції армії Сполучених Штатів у Кувейті.

Після армії Ґаббард стала членкинею Палати представників США від 2-го округу Гаваїв, а після відходу з Палати представників іноді працювала ведучою у програмі Tucker Carlson Tonight на каналі Fox News. У 2020 році вона брала участь у праймеріз Демократичної партії як кандидатка у президенти. За два роки вийшла з партії, а у 2024-му приєдналася до республіканців.

Тулсі Ґаббард на передвиборчому мітингу Дональда Трампа на PPG Paints Arena в Піттсбурзі, штат Пенсильванія, США, 4 листопада 2024 року. REUTERS/Jeenah Moon

Як пише CBS News, Ґаббард є однією з "найбільш вразливих" кандидатів, висунутих Дональдом Трампом. Зокрема сенатори критикують її за зустріч у 2017 році з тодішнім президентом Сирії Башаром Асадом, який перебував під американськими санкціями. Ґаббард тоді заявляла, що намагалася "знайти мирне вирішення довгого і кривавого конфлікту". Деталі її перемовин з Асадом невідомі.

Крім того, Ґаббард критикували за законопроєкт, який мав зняти звинувачення з Едварда Сноудена — ексспівробітника Агентства національної безпеки США, який оприлюднив тисячі секретних документів, а потім втік до Росії.

Також конгресвумен критикували за намагання скасувати розділ 702 Закону про нагляд за зовнішньою розвідкою, який порушує питання приватності (йдеться про розділ закону, що дозволяє уряду США збирати електронні дані неамериканців поза межами країни — ред). Однак після номінування на посаду глави Нацрозвідки Ґаббард заявила, що все ж підтримує цей розділ закону.

Що Ґаббард казала про Україну

Ґаббард протягом останніх років неодноразово висловлювалася проти продовження підтримки України та розповідала, що начебто "США винні у військовій агресії Росії", бо "провокували" РФ багато років.

Зокрема Ґаббард казала, що американська допомога Києву нібито "ставить під загрозу глобальну безпеку" та виступала проти вступу України до НАТО. "Цієї війни й страждань можна було б уникнути, якби адміністрація Байдена/НАТО визнала законне занепокоєння Росії", — заявила вона 24 січня 2022 року.

Крім того, Ґаббард запевняла, що в Україні нібито розташовані американські біолабораторії, які можуть "випустити смертельні патогени". Центр протидії дезінформації про РНБО України у 2022 році писав, що Ґаббард "працює на іноземну аудиторію за гроші Росії".

Після номінації на посаду директорки Національної розвідки Ґаббард дещо змінила свою позицію і визнала, що Путін розв’язав війну проти України, а також заявила, що "Росія ніколи не оселиться в її серці".

Топ дня
Вибір редакції