Перейти до основного змісту

Не забувати про "базу" та не доходити до онкофобії. Медики — про обстеження та чинники розвитку раку

Кольорові стрічки — міжнародний символ, який використовують особи і організації, залучені до руху з інформування суспільства про рак. Getty Images

В Україні діагноз рак щороку чують понад 100 тисяч людей. 4 лютого відзначають Всесвітній день боротьби проти раку. Суспільне поспілкувалося з клінічною онкологинею медичної мережі "Добробут" Юлією Новицькою та онкологинею клініки CityDoctor Олександрою Васильченко. Вони розповіли про ризики розвитку раку, діагностику та симптоми, які не слід ігнорувати.

Статистика

Онкозахворювання є однією з основних причин смертності в Україні та трапляються значно частіше, ніж нам може здаватись, розповіла Юлія Новицька. За даними Міністерства охорони здоров’я та Національного канцер-центру, у 2023 році в Україні виявили понад 110 тисяч нових випадків онкозахворювань. П’яту частину (20,8%) — на четвертій стадії, коли лікування малоефективне. У жінок найчастіше діагностують рак молочної залози, шкіри та шийки матки. У чоловіків — рак легень, шкіри та простати.

Онкологиня зазначила: станом на 2021 рік в Україні було понад 1 млн людей з історією раку: тобто таких, що або успішно пройшли лікування, або на той момент лікувалися.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) прогнозує, що кількість випадків онкозахворювань у світі з часом лише зростатиме.

Юлія Новицька наголосила, що злоякісні пухлини на ранніх стадіях часто бувають безсимптомними, саме тому важливо регулярно обстежуватися для профілактики.

"Це доведено знижує смертність від раку, адже дозволяє виявляти онкозахворювання на ранніх стадіях, коли вони є повністю виліковними", — каже лікарка.

Фактори ризику

"На противагу поширеній суспільній думці, що рак — це спадкове захворювання, насправді лише близько 10% випадків злоякісних пухлин пов'язані із наявністю спадкових генетичних мутацій, — каже Юлія Новицька. — Натомість більшість випадків онкозахворювань пов'язані з факторами ризику, на деякі з яких ми можемо вплинути".

Олександра Васильченко додає: "Люди часто забувають про базу, намагаючись зробити профілактику якоюсь вигадливою, модною. Сон, прогулянки на свіжому повітрі та звичайне повноцінне харчування може зробити найбільшу профілактику раку у вашому житті".

Найбільш вагомі чинники ризику раку, за словами лікарок:

  • вік — що старша людина, то ризик виникнення більшості онкозахворювань зростає;
  • недостатній сон або його якість;
  • неправильне харчування — бракує корисних нутрієнтів — скажімо, з овочів;
  • брак водного балансу;
  • куріння — доведено підвищує ризики виникнення щонайменше 15 типів пухлин в різних органах;
  • надмірне вживання алкоголю — доведений вплив на появу як мінімум 7 типів пухлин в різних органах;
  • надлишкова маса тіла та/або недостатня фізична активність;
  • надмірний стрес;
  • робота із токсичними речовинами (до прикладу, у шахтах та сфері важкої промисловості);
  • спадковість — якщо в родині були онкозахворювання, варто перевірятися трохи частіше, але рак не обов’язково виявиться на тому ж органі, що в близьких.

Як вберегти себе від раку

Онкологиня Новицька навела кілька методів для профілактики онко — вони науково доведені:

  • достатня фізична активність;
  • збалансоване раціональне харчування;
  • відмова від паління та надмірного вживання алкоголю;
  • вакцинація від вірусу гепатиту В та вірусу папіломи людини;
  • використання сонцезахисних засобів та відмова від засмагання;
  • регулярні профілактичні обстеження (онкоскринінг).

Перші дзвіночки

Як зазначають у Центрі громадського здоров’я, деякі типи раку довго залишаються безсимптомними — наприклад, рак підшлункової залози. Юлія Новицька розповіла Суспільному, що онкозахворювання на початкових стадіях найчастіше є безсимптомними або ж можуть проявлятися з такими неспецифічними симптомами, як-от постійна слабкість, втомлюваність, схуднення, зменшення апетиту, біль або дискомфорт у відповідній ділянці тіла. Васильченко додає: найчастіші ознаки раку — підвищена температура, біль у животі, діарея чи закреп, задишка, нудота, зниження маси, пітливість. Слід також звернути увагу на кров у калі або сечі, дивні виділення, почервоніння.

"Виявити рак на ранніх стадіях достатньо складно, проте цілком можливо. Хочу зауважити: що раніше нам вдасться виявити злоякісну пухлину, то вищими є шанси на успішне лікування", — каже Новицька.

Олександра Васильченко, як і її колега, радить звертати увагу на болі, яких раніше у вас не було, а також на загалом нові симптоми в тілі: наприклад, з’явилася нова реакція травної системи на звичну їжу, різка пітливість тощо. Тоді слід швидко іти до лікаря та розбиратися з цим, наголошує Олександра.

Крім того, якщо якась неважка хвороба — нежить, кашель, діарея — лікується неприродно довго (місяцями, а не за кілька днів), слід змінити спеціаліста та лікування, зробити більше обстежень і шукати причину, чому організм не справляється.

Як перевіритися на рак

"Не існує жодного універсального обстеження чи аналізу, які точно скажуть, що раку в людини немає. На жаль, люди, які перебувають у хоспісі та їм залишилося прожити не так довго, деяким до двох тижнів, — можуть мати ідеальні аналізи. Потрібно залежно від віку робити скринінги", — каже онкологиня Васильченко.

Як розповіла для ЦГЗ онкохірургиня Інеса Гуйванюк, злоякісні захворювання можна виявити у два способи — це скринінг (на випадок, якщо рак протікає безсимптомно) або рання діагностика (за наявності симптомів).

Онкоскринінг, уточнює лікарка Юлія Новицька — це профілактичні обстеження здорових людей. Якщо під час скринінгу помітили підозрілі зміни, тоді пацієнта скеровують для більш точного дообстеження, щоб підтвердити онкозахворювання або спростувати його наявність. У ЦГЗ додають, що скринінг економічно виправданий для української системи охорони здоров’я.

Перелік обстежень залежить від віку, статі, наявності чи відсутності шкідливих звичок.

"В плані профілактичних обстежень потрібно знати міру та не перетворювати це у нав’язливу онкофобію. Оптимальний варіант для здорової людини без випадків онкозахворювань у родині — це обрати компетентного сімейного лікаря та за його направленнями проходити профілактичні обстеження", — вважає Новицька.

Лікарка нагадала, що в Україні за електронним направленням від сімейного лікаря профілактичні обстеження можна виконувати безплатно. Що взагалі можна зробити безплатно для профілактики — регулює наказ МОЗ.

Для жінок рекомендується скринінг:

  • з 21 року — тестування щорічно на рак шийки матки за допомогою ПАП-тесту або ПЛР-тестування на вірус папіломи людини, що є основною причиною більшості злоякісних пухлин шийки матки. Вакцинація від вірусу папіломи людини може захистити нас від цього онкозахворювання.
  • з 40 років — мамографія (обстеження молочних залоз) раз на два роки, що може виявити рак грудей;
  • всім — раз на пів року обстежуватися в гінеколога.

І жінкам, і чоловікам варто проходити скринінг на наявність раку товстої та прямої кишки. Ідеться про тест калу на приховану кров. А точнішим обстеженням є гастро- і колоноскопія, яку Новицька радить робити з 45 років, а Васильченко — з 40 років. Якщо цей вид раку колись виявляли у ваших родичів — то починати обстежуватися треба й раніше. Повторювати раз на рік, якщо аналізі не ідеальні, а якщо хороші — раз на 3-5 років.

Також слід робити УЗД щитоподібної залози та черевної порожнини раз на пів року — рік, додає Олександра Васильченко.

Чоловікам для виявлення раку передміхурової залози варто з 40 років проходити щорічний огляд в уролога, який за потреби може призначити додаткові обстеження. Якщо в сім’ї виявляли рак легень, треба регулярно робити низькодозову комп’ютерну томографію.

"Профілактичні обстеження можуть зберегти життя та здоров’я, тож не забувайте знаходити час для турботи про себе та близьких. А при підозрі на онкозахворювання — одразу звертайтесь до онколога", — підсумовує Юлія Новицька.

Топ дня
Вибір редакції