Європейські лідери обіцяють вжити заходів у відповідь, якщо президент США Дональд Трамп виконає свої погрози і запровадить нові мита на імпорт товарів з Європейського союзу.
Про це лідери країн ЄС заявили у Брюсселі перед неформальною зустріччю, на якій повинні обговорити витрати на оборону в контексті війни Росії проти України і вимог Трампа до блоку збільшити витрати на оборону..
За словами канцлера ФРН Олафа Шольца, політики також будуть "інтенсивно говорити" про співпрацю зі Сполученими Штатами Америки.
"І США, і Європа виграють від обміну товарами та послугами. Якщо митна політика зараз ускладнить цей обмін, це буде погано і для США, і для Європи. Зрозуміло одне: як сильний економічний простір, ми можемо формувати власні правила і відповідати на митну політику митною політикою. Ми повинні і будемо це робити", — сказав він.
Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен наголосила, що не підтримує протистояння між союзниками, але нові мита США вимагатимуть відповіді ЄС.
"Існує багато причин, чому ми єдина Європейська Унія. І одна з них — це наша готовність допомагати одне одному і залишатися єдиними. Я ніколи не підтримаю ідею боротьби проти союзників, але якщо США введуть жорсткі тарифи проти Європи, нам потрібна колективна і рішуча відповідь", — сказала вона.
Президент Франції Еммануель Макрон наголосив, що Європа здатна за себе постояти і в разі потреба відповість на митну політику США.
"В економічних та торгівельних питаннях необхідно сприяти стратегічному пробудженню Європи. Ухвалюючи рішення про закупівлі та надаючи перевагу європейським товарам, вона стане більш незалежною. Це досить просто. Тому головне – мати таку політичну волю. Ми вважаємо, що пріоритетом має бути цей стратегічний порядок денний і безпека наших кордонів. І якщо нас атакують у торгівельних питаннях, Європа, як потужне об'єднання, повинна змусити себе поважати і реагувати на виклики. Тепер потрібно переходити до конкретних дій", — сказав президент Франції.
Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що потрібно уникнути тарифної війни.
"Це буде жорстокий парадокс, знаєте, якщо в часи цієї прямої російської загрози, китайської експансії та всіх цих дуже небезпечних речей ми будемо шукати причини для конфлікту серед союзників. Ми повинні зробити все, щоб уникнути абсолютно непотрібної і безглуздої тарифної або торгівельної війни"", — сказав він.
Туск також зазначив, що буде переконувати всіх європейських лідерів не запроваджувати "жодних обмежень, надмірних регуляцій чи обмежень, які, наприклад, унеможливлять витрачання європейських коштів на американське озброєння".
Верховна представниця ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас заявила, що у Брюсселі готуються до ймовірного запровадження Трампом імпортних мит на товари з ЄС.
"Ми уважно слухали ці заяви і, звісно, готуємося до можливого розвитку подій. Але абсолютно очевидно, що у торгівельних війнах немає переможців. Якщо США розпочнуть торгівельну війну з ЄС, єдиним, хто буде радіти збоку, стане Китай. Ми надто взаємопов’язані. Америка потрібна нам, так само як і ми потрібні Америці. Введення мит підвищує витрати, що не є добрим ні для робочих місць, ні для споживачів", — сказала вона.
Що відомо про тарифну політику Трампа
Президент США Дональд Трамп у суботу, 1 лютого, запровадив мита на імпорт з Канади, Мексики та Китаю – трьох найбільших торговельних партнерів США. За словами президента Трампа, це рішення є відповіддю на їхню роль у сприянні нелегальній імміграції та потраплянню наркотиків до Сполучених Штатів.
За даними прикордонної служби США, від жовтня 2023 року до вересня 2024 на північному кордоні США з Канадою було вилучено 19,5 кг фентанілу, тоді як на південному кордоні з Мексикою – 9 525 кг.
Трамп підписав три виконавчі укази, що офіційно започатковують торговельні заходи в рамках його другої каденції.
Зокрема, йдеться про 25% мита на імпорт до США товарів з Канади та Мексики, 10% мита на імпорт енергоносіїв з Канади, та 10% мито на товари з Китаю (на додачу до вже запроваджених 25%).
У відповідь на запроваджені президентом США підвищені мита, Канада і Мексика заявили, що готують схожі заходи, а в Китаї заявили, що вдадуться до "необхідних контрзаходів, аби захистити законні права та інтереси".
Трамп також заявив, що мита на товари з ЄС, які імпортуються до США, будуть введені "дуже скоро".
2 лютого президентка Мексики Клаудія Шейнбаум оголосила про запровадження відповідних митних та не митних заходів щодо США після рішення адміністрації Дональда Трампа накласти 25% мита на мексиканські товари.
Канада відповіла на нові мита шляхом введення 25% мит на американські товари – від напоїв до побутової техніки.
Європейський Союз заявив, що "відповість рішуче", якщо США запровадять мита на європейські товари.