За 10 перших днів роботи президентом Дональд Трамп підписав 66 актів, серед яких прокламації, меморандуми та 38 указів. Вони стосуються зокрема міжнародної допомоги, мігрантів, мит, оборонного сектору. Що саме впровадив Трамп та чому деякі з його указів оскаржують в суді — розповідає Суспільне.
Які укази підписав президент США
Дональд Трамп за перші 10 днів президентства підписав рекордну кількість указів у сучасній історії США. У CNN підрахували, що більшість з цих документів стосуються федерального уряду (21) і питань імміграції (9). Зокрема Трамп наказав закрити південний кордон, оголосив там надзвичайну ситуацію, а його адміністрація призупинила програми в'їзду в країну іммігрантів, включно з українцями.
Крім того, Трамп планує розміщувати нелегальних мігрантів у таборах на військовій базі США в затоці Гуантанамо на Кубі, що раніше використовувалася для утримання військовополонених, зокрема причетних до терактів. Трамп доручив розширити там "до повної потужності" Центр управління міграційними операціями. А ще — дещо обмежив надання громадянства США за правом народження.
Низка нещодавніх указів Трампа стосувалась оборонної сфери та армії. Серед іншого президент наказав створити у США систему ППО на зразок ізраїльського "Залізного купола". Крім того, Трамп поновив військовослужбовців, яких звільнили зі Збройних сил через відмову від вакцинації проти COVID-19, а також підписав указ, який забороняє служити в армії трансгендерним особам.
Ще один указ Трампа націлений на усунення політики різноманітності, справедливості та інклюзивності (DEI). Йдеться про документ під назвою "Захист жінок від гендерного ідеологічного екстремізму та відновлення біологічної правди у федеральному уряді". Він вимагає, щоб в ідентифікаційних документах використовувалася виключно "незмінна біологічна класифікація особи як чоловіка або жінки". Після цього Держдеп США заморозив заявки на паспорти з позначкою третьої статі "Х".
Декілька указів Трампа стосуються тимчасової зупинки фінансової допомоги — як внутрішньої, так і зовнішньої. 20 січня президент США призупинив всі програми міжнародних грантів на 90 днів — за цей час мають провести їхній аудит (29 січня деякі з цих програм відновили). А 28 січня Білий дім зупинив і внутрішні федеральні гранти та позики. Винятки становлять програми соціального забезпечення та медичного страхування. Також адміністрація Трампа запропонувала добровільно звільнитися частині федеральних службовців зі збереженням зарплати до 30 вересня 2025-го.
Крім того, 20 січня Трамп підписав указ про смертну кару — це рух у бік відновлення цього виду покарання на федеральному рівні (його призупинили у 2021-му). В указі Трамп доручив генпрокурору "вжити необхідних і законних заходів", щоб забезпечити штати достатньою кількістю смертельних ін'єкційних препаратів для виконання смертних вироків.
Також США з 1 лютого запровадили 25% мита на товари з Мексики й Канади, а ще Трамп вивів Сполучені Штати з Всесвітньої організації охорони здоров’я та Паризької кліматичної угоди (що розкритикували в ООН, ЄС та у Китаї). На цей крок вже негативно відреагували нафтові гіганти, зокрема американська компанія ExxonMobil та італійська Prysmian. Вони заявили, що дії Трампа перешкоджають інвестиціям у відновлювальні джерела енергії та створюють "значну невизначеність" на ринку.
Нещодавнє опитування науково-дослідницького інституту Echelon Insights показало, що думки американців щодо діяльності Трампа розділилися: 36% опитаних заявили, що рішуче схвалюють роботу нового президента, стільки ж — що рішуче не схвалюють.
"Деякі укази Трампа сприймаються громадянами США досить добре: такі як визнання наркокартелів іноземними терористичними організаціями, або підвищення заробітної плати. Але з іншого боку, також бачимо укази, що пов'язані з його лозунгом "Зробимо Америку знову великою", і які не подобається багатьом американцям. Наприклад, про помилування учасників заворушень 6 січня 2021-го (в Капітолії — ред) і про заборону трансгендерним людям служити в армії", — розповів Суспільному кандидат наук із зовнішньої політики США в Лейденському університеті Мартін ван Етте.
Перспективи оскарження
Два рішення Трампа вже оскаржили в суді. 29 січня Федеральний суд США у Вашингтоні заблокував заморожування федеральних грантів і кредитів на суму близько 3 трильйонів доларів — це був позов групи активістів Democracy Forward. Остаточне рішення у цій справі мають винести 3 лютого, але одночасно з активістами Демократична партія також подала судовий позов проти адміністрації Трампа через цей указ.
24 січня окружний суддя США в Сіетлі Джон Кугенур видав тимчасову судову заборону виконувати указ Трампа, який передбачає припинення автоматичного надання громадянства дітям, народженим на території Сполучених Штатів (якщо ні батько, ні мати дитини не є громадянами США — ред). Кугенур назвав цей указ неконституційним. Як пише Reuters, це рішення суду завдало "першої юридичної невдачі жорсткій політиці щодо імміграції, яка є центральним елементом другого терміну Трампа".
Вплив перших рішень Трампа на Україну
Станом на зараз найменше рішень Трамп ухвалив у сфері зовнішньої політики (3). Проте частина з них стосується й України. Наприклад, указ призупинити на 90 днів міжнародні грантові програми, що фінансувалися через Агентство федерального уряду USAID, тимчасово зупинило всі проєкти агенства й в Україні. Йдеться зокрема про енергетичні, соціальні, медичні та освітні програми, допомогу ветеранам та ветеранкам, культурні та медіа проєкти. Після початку повномасштабного вторгнення USAID надала 2,6 мільярда доларів на гуманітарну допомогу Україні, 5 мільярдів доларів на розвиток та ще 30 мільярдів доларів як пряму бюджетну підтримку.
Проте, у Пентагоні заявили, що все це не стосується військової допомоги, контракти на виготовлення зброї для Києва, оформлені адміністрацією Байдена, залишаються в силі.
Як пояснює Мартін ван Етте, указ Трампа не впливає на військову допомогу Україні тому, що вона здебільшого спрямовується через програми, які не підпорядковуються президентським указам. "Військова допомога буде продовжуватиметься, бо її вже пообіцяв Конгрес за попередньої адміністрації й Трамп не може вплинути на це рішення", — припускає ван Етте.
Аналітик ради зовнішньої політики "Українська Призма" Євген Костогризов додає, що йдеться серед іншого про програми USAI (програма фінансування Міністерства оборони США), PDA (програма, яка уповноважує президента надавати допомогу із запасів Міністерства оборони) та FMF (програма міжнародного військового фінансування):
"Ці програми — мілітарні, це не зовсім федеральні гранти, тобто допомога виділяється за окремим бюджетним асигнуванням. Саме тому і говорять, що її виділення продовжується".