Не всі республіканці схвалюють наміри президента США Дональда Трампа — від мит на експорт до деяких кандидатур на найвищі державні посади. В цьому вони солідарні з Демократичною партією, в якій зокрема думають, як функціонувати в меншості в Палаті представників і Сенаті. Суспільне зібрало огляд ЗМІ про те, як законодавці обох політсил реагують на ідеї Трампа.
Репортерка The New Yorker, письменниця Сьюзан Б. Ґлассер розглянула у колонці, як в США паралельно три комітети обговорювали кандидатури трьох посадовців у кабінет Трампа. Кеш Пател висувається як голова Федерального бюро розслідувань (ФБР), Роберт Ф. Кеннеді-молодший — на міністра охорони здоров’я, а Тулсі Ґаббард може очолити Національну розвідку.
The New Yorker нагадує суперечливі моменти в поглядах всіх трьох кандидатур. Пател поширював теорії змови та обіцяв помститися ворогам Трампа з "глибинної держави"Теорія змови, що нібито існує таємна мережа з-поміж членів ФБР і ЦРУ, яка співпрацює з фінансовими та промисловими організаціями та хоче вершити свою владу в США в обхід чинної. Трамп, ще під час першого президентського терміну, заявляв, що "глибинна держава" працює проти нього та його адміністрації. Кеннеді-молоший — противник вакцин. Ґаббард неодноразово висловлювалася проти продовження підтримки Україні.
Питання до Ґаббард були не лише в опозиції, тобто в демократів, а й у представників Республіканської партії. Раніше Тулсі добре висловлювалась про Едварда Сноудена — експідрядника Агентства національної безпеки США, який у 2013 році поділився з журналістами конфіденційними даними. Зараз на слуханнях в Сенаті у Ґаббард запитали, чи вважає вона витік даних зрадою. Та не відповіла. Кеннеді ж досі не може відповісти, чи він все ще думає, що вакцини викликають аутизм.
Проте авторка колонки робить висновок, що для Трампа минуле кандидатів — не проблеми, а радше аргументи на користь.
The New York Times опублікувало матеріал про те, що однопартійці Трампа схвалюють не всі його політичні ідеї. Скажімо, республіканці одностайні щодо скорочення витрат і продовження зниження податків, що Трамп починав ще у 2017 році. Але багато хто з партії не підтримує запровадження тарифів і мит для експорту з інших країн і зниження ставки корпоративного податкуВідсоток від прибутку компанії, який вона має сплатити до держбюджету з 21% до 15%.
Джерело NYT було на закритій зустрічі Трампа з законодавцями, і передає, що заступник голови адміністрації президента Стівен Міллер пояснив: республіканці можуть не вважати, що той чи інший законопроєкт ідеальний, але таким він і буде, без компромісів.
NBC News звертає увагу, що республіканці — члени Конгресу та губернатори — в цілому підтримали ідею Трампа переглянути федеральні витрати та скоротити міжнародну допомогу США. Спікер Майк Джонсон назвав рішення Трампа "застосуванням здорового глузду". Демократи ж розкритикували ці кроки як авторитарні і спрямовані на те, щоб забрати гроші в середнього класу й переспрямувати їх на податкові пільги для заможних.
Але проти замороження допомоги виступили і деякі республіканці. Наприклад, голова Комітету з асигнувань, сенаторка від штату Мен Сьюзан Коллінз. Вона вважає, що це спричинить збої в роботі багатьох важливих програм і послуг. Не поділяє таке рішення і республіканець Дон Бекон, конгресмен від Небраски.
Reuters у своєму матеріалі підкреслює, що для ухвалення всіх законопроєктів щодо податків Трампу важливо не втрачати прихильність — а отже, й голоси — як у Палаті представників, так і в Сенаті. Бо кількісна перевага там на користь республіканців, але не така велика: 218-215 у Палаті, 53-47 у Сенаті.
Наприклад, Трамп хоче продовжити податкові пільги та скасувати податки на чайові, понаднормову працю і виплати за соцстрахуванням. За даними неурядового аналітичного центру — Комітету за відповідальний федеральний бюджет, — це вартуватиме бюджету США більш ніж 4 трильйони доларів. Що пропонує натомість команда Трампа? Серед іншого, обмеження міжнародної допомоги, тарифи на експорт, скорочення медичних програм: Medicaid (допомога людям за межею бідності) та Medicare (медстрахування для людей 65+ та деяких інших категорій пацієнтів). Проте все це може все одно не покрити ці $4 трлн — вважає лідер ультраконсервативної фракції свободиFreedom Caucus — крайній правий блок серед республіканців в Палаті представників Енді Гарріс.
Загалом ідея скорочення медичних програм занепокоїла законодавців — як це вплине на медичні послуги й на роботу лікарень у їхніх округах? Лідер демократів у Палаті представників Хакім Джеффріс назвав плани республіканців на податки “контрактом проти Америки”. На думку демократів, це завдасть шкоди сім'ям, середньому класу, літнім людям та ветеранам.
Уважніше на становищі Демократичної партії в Палаті представників зосередилася Лорен Ґамбіно, політична кореспондентка Guardian.
У тексті наголошується, що цього разу Трамп здобув перемогу і кількісно (у 2016 році за голосами людей на 3 млн більше було в демократки Гіларі Клінтон), це означає, що демократи втратили частину виборців, переживають певну політичну кризу і наступні 4 роки їм треба буде прийняти політику нової ери Трампа.
Демократична партія проти багатьох ідей та указів Трампа: помилування причетних до штурму Капітолія 6 січня 2021-го, імміграційна політика, міжнародна торгівля, обмеження програми DEI (різноманітність, рівність та інклюзія) та принципи найму на роботу на федеральному рівні, обмеження громадянства за правом народження в США.
Демократи намагаються блокувати деякі рішення Трампа, але вони в меншості. Після тижня роботи нової адміністрації Трампа лідер демократів у Палаті представників Хакім Джеффріс заявив, що його політсила за нинішніх умов сконцентрується на рішеннях для округів, які представляють демократи.
Лорен Ґамбіно завершує статтю тим, що демократів очікує перезавантаження. Зокрема, їм потрібно відновити зв’язок із виборцями з робітничого класу, які були ядром підтримки партії.