Китай, імовірно, будує великий дослідницький центр термоядерного синтезу в південно-західному місті Мяньян, що може допомогти в розробці ядерної зброї і дослідженні можливостей виробництва електроенергії.
Про це пише агентство Reuters з посиланням на дані експертів двох аналітичних організацій.
За словами Декера Евелета, дослідника організації CNA Corp, на супутникових знімках видно чотири віддалених "рукави", в яких буде розміщено лазерні відсіки, і центральний експериментальний відсік — там буде камера-мішень, що містить ізотопи водню, які потужні лазери будуть зʼєднувати разом, виробляючи енергію.
Це схоже на схему Національного комплексу лазерних термоядерних реакцій (NIF) у Північній Каліфорнії, США, який у 2022 році виробив більше енергії від реакції синтезу, ніж було випущено лазерів у мішень.
Евелет вважає, що експериментальний відсік на китайському об’єкті приблизно на 50% більший, ніж у NIF, який зараз є найбільшим у світі.
"Будь-яка країна, що має об'єкт типу NIF, може і, ймовірно, буде вдосконалювати наявні зразки зброї, а також сприяти розробці майбутніх зразків бомб без випробування самої зброї", — сказав аналітик з ядерної політики в Центрі Генрі Л. Стімсона Вільям Альберк.
У листопаді 2020 року представник США з питань контролю над озброєннями Маршалл Біллінгслі оприлюднив супутникові зображення, які, за його словами, показують нарощування Китаєм об’єктів підтримки ядерної зброї. Він включив зображення М’яньяна, на яких зображено розчищену ділянку землі з позначкою "нові науково-виробничі зони з 2010 року".
Згідно з будівельними документами, які Евелетт надав агентству, на цій ділянці розташований дослідницький центр термоядерного синтезу, який називається Laser Fusion Major Device Laboratory.
Термоядерний синтез на основі лазерного випромінювання — технологія, яка використовує потужні лазери для ініціювання злиття атомних ядер. Основний принцип полягає в тому, що лазери фокусують енергію на крихітну капсулу, заповнену ізотопами водню, такими як дейтерій і тритій.
Reuters зазначає, що договір про всеосяжну заборону ядерних випробувань, який підписали Китай і Сполучені Штати, забороняє ядерні вибухи в будь-якому середовищі. Країнам дозволено вибухові випробування, які не спричиняють ядерних реакцій. Також дозволено дослідження лазерного термоядерного синтезу, відомого як термоядерний синтез.