За останні пів року 93 українські компанії попри заборону закону позбулися "російського сліду" зі своїх реєстраційних документів та продовжують вести бізнес в Україні. Деякі з них навіть виграють державні тендери.
Про це повідомляє платформа для роботи з відкритими даними Опендатабот.
Зазначається, що загалом на початок повномасштабного вторгнення РФ в понад 18 тисяч компаній в Україні мали російського власника. До травня 2024 року 621 такий бізнес позбувся російських власників. У другій половині торік – ще 93.
Найбільше компаній, які позбулися "російського сліду", зареєстровано у Києві — 47 або 50,5%. Далі йде Одещина — 8 (8,6%), а замикає трійку Полтавщина — 5 (5,4%).
19,4% таких компаній займаються оптовою торгівлею. Ще 12,9% спеціалізуються на операціях з нерухомим майном, а 9,7% — займаються будівництвом.
При цьому майже у половини компаній з "російським слідом" дохід становить до 10 млн грн у 2023 році. Від 10 до 100 млн грн заробляли 12,9% бізнесів. Понад 100 млн грн змогли заробити лише дві фірми.
Також вказується, що від початку повномасштабної війни ці бізнеси активно брали участь у тендерах. Лідерами за держзакупівлями з колишніми власниками з РФ є ТОВ "Текстер ЛТД" – 7 тендерів на суму 19,6 млн грн та ТОВ "Велесгард" – 1 тендер на 19,3 млн грн та ТОВ "ЕРА МОБАЙЛ" — 37 тендерів загально на суму 1.9 млн грн.
Від початку повномасштабної війни в Україні діє мораторій на зміну реєстраційних даних у компаніях з власниками з Росії — окрім кількох, чітко визначених законом, випадків. Якщо зміни власників були здійснені незаконно, це означає, що російський бізнес продовжує діяти в Україні, обходячи законодавчі обмеження.
Торік Опендатабот уже звертався до Мін’юсту з інформацією про подібні бізнеси — загалом понад 600 компаній. Було проведено лише 10 перевірок, у 8 з яких реєстраційні дії визнали незаконними. Втім, зміни не були скасовані через пропущений термін, а компанії з "вибіленою" репутацією продовжують працювати на українському ринку.