Україна не визнаватиме Олександра Лукашенка легітимним президентом Білорусі після виборів, які мають відбутися 26 січня.
Про це заявив речник МЗС Георгій Тихий.
"26 січня, тобто вже в цю неділю, в Білорусі відбудеться голосування, яке хотілося б назвати президентськими виборами, якби на це були підстави. Для нас у цьому дійстві немає нічого неочікуваного. І результати його, в принципі, відомі наперед", — зазначив Тихий.
Він наголосив, що очевидним також є те, що Лукашенко залишиться союзником Путіна у війні проти України, що суперечить інтересам білоруського народу. Україна наголошує, що в Білорусі відсутні базові умови для проведення чесних і прозорих виборів відповідно до стандартів ОБСЄ.
"Ми солідарні з позицією держав-членів Європейського Союзу, США, Канади, Великої Британії та інших демократичних країн щодо відсутності наразі в Білорусі базових умов для проведення чесних та прозорих виборів відповідно до стандартів ОБСЄ. Немає на сьогодні там таких умов і немає чесних справжніх виборів", — підкреслив речник.
Георгій Тихий також звернув увагу на позбавлення права голосу багатьох білоруських громадян, які перебувають за кордоном, часто через політичні переслідування:
"Білоруський народ заслуговує на право обирати владу на дійсно демократичних, вільних, конкурентних виборах і будувати власне майбутнє без диктату Росії, без її імперських зазіхань і без прагнення Москви нав'язати своїм сусідам роль підконтрольних маріонеток, як зараз відбувається".
МЗС також висловило вдячність білорусам, які підтримують Україну, зокрема тим, хто воює проти російської агресії.
Що відомо про президентські вибори у Білорусі
23 жовтня Палата представників призначила вибори президента Республіки Білорусь на 26 січня 2025 року.
Центральна виборча комісія Білорусі зареєструвала п’ятьох кандидатів, які братимуть участь у цих виборах. Це Олександр Лукашенко, Олег Гайдукевич, Сергій Сиранков, Анна Канапацька та Олександр Хижняк.
Білоруси, що живуть за кордоном, не зможуть проголосувати на виборах президента. За словами голови білоруського Центрвиборчкому Ігоря Карпенка, білоруським законодавством "не передбачено створення дільниць за кордоном".
Також білоруська влада не запросила місію Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) для спостереження за президентськими виборами, що є порушенням міжнародних зобов’язань держави.
21 січня у Білорусі розпочалося дострокове голосування на виборах президента країни. Воно триватиме включно до 25 січня.
Що відомо про попередні вибори президента у Білорусі
9 серпня 2020 року відбулися вибори президента Республіки Білорусь. За офіційними результатами, переміг Олександр Лукашенко. Проте, ці результати не були визнані представниками опозиції та низки країн світу.
Внаслідок виборів в Білорусі почалися масові акції протесту, які тривали декілька місяців.
Лукашенко керує Білоруссю з липня 1994 року. 20 липня 1994 року він склав свою першу присягу. У 1996 році Лукашенко провів референдум, щоб розширити свої повноваження, скоротивши можливості Верховної ради Білорусі, та додати кілька років до свого терміну.
На початку 2000-х Лукашенко повністю захопив владу. У 2004 році він провів ще один референдум, запропонувавши скасувати обмеження правління президента двома термінами. Таким чином він дозволив собі керувати країною стільки, скільки йому захочеться.
Всього Лукашенко балотувався на посаду президента шість разів — у 1994, 2001, 2006, 2010, 2015 і 2020 роках, і майже щоразу, за даними ЦВК, набирав понад 80% голосів.