Перейти до основного змісту

Трамп призупинив іноземну допомогу США на 90 днів для проведення перевірок

Президент США Дональд Трамп і перша леді Меланія Трамп на балу головнокомандувача на честь своєї інавгурації у Вашингтоні, США, 20 січня 2025 року. REUTERS/Daniel Cole

Президент США Дональд Трамп підписав у понеділок, 20 січня, указ про тимчасове призупинення всіх програм зовнішньої допомоги США на 90 днів до проведення перевірок, щоб визначити, чи відповідають вони його політичним цілям.

Про це йдеться в офіційному указі.

Як зазначає АР, не зрозуміло, скільки допомоги постраждає від цього указу, оскільки фінансування багатьох програм вже було асигновано Конгресом і має бути витрачено, якщо ще не витрачено.

В указі, який Трамп підписав у перший день свого перебування на посаді, йдеться про те, що “індустрія іноземної допомоги та бюрократія не відповідають американським інтересам і в багатьох випадках суперечать американським цінностям” і “слугують дестабілізації миру в усьому світі, просуваючи в іноземних державах ідеї, які прямо протилежні гармонійним і стабільним відносинам усередині країн і між ними”.

Як наслідок, Трамп заявив, що “жодна подальша зовнішня допомога Сполучених Штатів не буде надаватися у спосіб, який не буде повністю узгоджений із зовнішньою політикою президента Сполучених Штатів”.

Минулого тижня Державний секретар Марко Рубіо заявив членам Сенатського комітету у закордонних справах під час слухань щодо його затвердження, що “кожен долар, який ми витрачаємо, кожна програма, яку ми фінансуємо, і кожна політика, яку ми проводимо, повинні бути виправдані відповіддю на три простих запитання: “Чи робить це Америку безпечнішою? Чи робить це Америку сильнішою? Чи робить це Америку більш процвітаючою?”.

Підписаний Трампом указ залишає за Рубіо або призначеною ним особою право приймати такі рішення після консультацій з Адміністративно-бюджетним управлінням. Державний департамент і Агентство США з міжнародного розвитку є основними відомствами, які здійснюють нагляд за іноземною допомогою, пише АР.

Як відзначає агенція, Трамп довгий час виступав проти іноземної допомоги, незважаючи на те, що така допомога зазвичай становить близько 1% федерального бюджету, за винятком надзвичайних обставин, таких як надання Україні зброї на мільярди доларів. Трамп критично ставився до обсягу допомоги, наданої Україні для зміцнення її обороноздатності проти російського вторгнення.

Останній офіційний звіт про зовнішню допомогу за часів адміністрації Байдена датується серединою грудня та 2023 бюджетним роком. Він показує, що 68 мільярдів доларів було виділено на програми за кордоном, які варіюються від ліквідації наслідків стихійних лих до охорони здоров'я та продемократичних ініціатив у 204 країнах і регіонах.

Деякі з найбільших одержувачів американської допомоги — Ізраїль (3,3 млрд доларів на рік), Єгипет (1,5 млрд доларів на рік) і Йорданія (1,7 млрд доларів на рік) — навряд чи побачать різкі скорочення, оскільки ці суми включені в довгострокові пакети, які датуються десятиліттями і в деяких випадках регулюються договірними зобов'язаннями, пише АР.

Фінансування агентств ООН, зокрема миротворчих, правозахисних і з питань біженців, було традиційною мішенню для республіканських адміністрацій, які намагалися його скоротити або урізати в інший спосіб. Перша адміністрація Трампа пішла на скорочення витрат на зовнішню допомогу, призупинивши виплати різним установам ООН, зокрема Фонду ООН у галузі народонаселення, а також фінансування Палестинської автономії.

20 січня Дональд Трамп склав присягу і офіційно вступив на посаду 47-го президента Сполучених Штатів. Церемонія інавгурації відбулася у ротонді Капітолія через несприятливі погодні умови.

Топ дня
Вибір редакції