Перейти до основного змісту

Байден превентивно помилував опонентів Трампа, які розслідували штурм Капітолію

Байден превентивно помилував опонентів Трампа, які розслідували штурм Капітолію. Getty Images

Президент США Джо Байден в останні години свого перебування на посаді превентивно помилував генерала Марка Міллі, доктора Ентоні Фаучі та членів Конгресу, які працювали в комітеті з розслідування штурму Капітолію 6 січня 2021 року та проти яких Трамп може розпочати розслідування.

Про це йдеться у заяві Байдена, оприлюдненій на сайті Білого дому.

Як відзначає CNN, помилування в останні години президентства Байдена відбулися після того, як обраний президент Дональд Трамп пообіцяв помститися тим, хто, на його думку, виступав проти його першого президентства.

“Наша країна щодня покладається на відданих, самовідданих державних службовців. Вони є життєдайною силою нашої демократії. Проте викликає тривогу той факт, що державні службовці постійно зазнають погроз і залякувань за сумлінне виконання своїх обов'язків”, — заявив Байден.

Він додав, що у деяких випадках декому з них навіть погрожували кримінальним переслідуванням, зокрема генералу Марку Міллі, доктору Ентоні Фаучі, а також членам і співробітникам Спеціального комітету з розслідування нападу на Капітолій 6 січня.

“Ці державні службовці служили нашій країні з честю і гідністю і не заслуговують на те, щоб стати об'єктами необґрунтованих і політично вмотивованих переслідувань”, — наголосив Байден.

За словами Байдена, 6 січня 2021 року стало випробуванням для американської демократії, коли натовп напав на Капітолій, намагаючись силою скасувати вибори. Конгрес створив двопартійний Спеціальний комітет з розслідування нападу на Капітолій Сполучених Штатів 6 січня, щоб розслідувати факти, обставини та причини повстання та звітувати про них. За словами Байдена, “Спеціальний комітет сумлінно та віддано відкриттю правди виконав цю місію”.

“Замість того, щоб взяти на себе відповідальність, ті, хто вчинив напад 6 січня, скористалися будь-якою можливістю, щоб підірвати та залякати тих, хто брав участь у Спеціальному комітеті, намагаючись переписати історію, стерти пляму 6 січня заради партійної вигоди та помститися, зокрема погрожуючи кримінальним переслідуванням”, — заявив Байден.

За його словами, безпідставні та політично мотивовані розслідування завдають шкоди життю, безпеці та фінансовій безпеці переслідуваних та їхніх родин.

“Навіть якщо особи не вчинили нічого поганого — а насправді вчинили правильно — і врешті-решт будуть виправдані, сам факт розслідування чи судового переслідування може завдати непоправної шкоди репутації та фінансам. Ось чому я застосовую свої повноваження згідно з Конституцією, щоб помилувати генерала Марка А. Міллі, доктора Ентоні С. Фаучі, членів Конгресу та персонал, який працював у Спеціальному комітеті, а також офіцерів Капітолію США та столичної поліції, які свідчили. перед спеціальним комітетом”, — пояснив Байден.

Він додав, що видачу цих помилувань не слід помилково сприймати як визнання того, що вони причетні до будь-яких протиправних дій, а також не слід неправильно тлумачити як визнання провини в будь-якому правопорушенні.

Інавгурація Дональда Трампа

Обраний президент Дональд Трамп повернеться до Білого дому в понеділок, 20 січня, після того, як складе присягу разом з обраним віце-президентом Джей Ді Венсом.

Суспільне транслюватиме церемонію наживо з перекладом українською — дивіться спеціальний ефір 20 січня о 17:20 на телеканалі Перший та Youtube-каналі Суспільне Новини, а також стежте за новинами у текстовому онлайні на нашому сайті та в соціальних мережах.

Через морози у Вашингтоні Трамп розпорядився провести присягу в приміщенні — у ротонді Капітолію. Востаннє присягу там складав Рональд Рейган у 1985 році, коли температура вдень опустилася до 14 градусів морозу.

День інавгурації включає офіційну церемонію присяги, а також музичні виступи, святковий парад і низку офіційних балів.

На церемонії будуть присутні чинні президент Джо Байден та віце-президентка Камала Гарріс, яка програла Трампу президентські вибори. Також будуть колишні президенти Барак Обама та Джордж Буш-молодший з дружиною. Водночас колишня перша леді Мішель Обама пропустить захід — вона відвідувала кожну інавгурацію, починаючи з інавгурації свого чоловіка Барака Обами в 2009 році, зокрема й першу присягу Трампа в 2017 році.

Очікується, що інавгурацію відвідають низка сенаторів і членів Палати представників США. Колишня спікерка Палати представників демократка Ненсі Пелосі не буде присутня.

Церемонію відвідають мільярдери Ілон Маск, Джефф Безос і Марк Цукерберг. Також там буде Шоу Зі Чу, генеральний директор платформи TikTok, яку можуть заблокувати у США.

Президента України Володимира Зеленського офіційно не запрошували на інавгурацію: у подкасті з американським журналістом Лексом Фрідманом він виявив бажання бути присутнім, але додав, що "в гості без запрошення не може". Водночас, за словами Зеленського, невдовзі після інавгурації має відбутись його зустріч з Трампом.

Що відбулося 6 січня 2021 року

6 січня 2021 року обидві палати Конгресу США — Палата представників і Сенат — мали зібратися для затвердження результатів президентських виборів у кожному штаті. У цей час кілька тисяч людей, частина з яких до того були на мітингу Дональда Трампа, прорвались через охорону Капітолія (будівлі, де засідають американські парламентарі) й зайшли всередину. Принаймні дехто з тих, хто прорвався до Капітолія, вступав у сутички з правоохоронцями, займався мародерством і погрожував конгресменам; у декого була при собі зброя.

Члени Палати представників і Сенату евакуювалися з будівлі. Дональд Трамп закликав людей не вдаватися до насильства. До ранку 7 січня ситуація в Капітолії вгамувалася — протестувальникам дозволили піти без затримань. Довкола будівлі пізніше звели огорожу і посилили охорону, яка пробули там кілька місяців. Під час протестів загинули четверо протестувальників: одну з них, Ешлі Бебітт, застрелив охоронець, решта померли через медичні ускладнення. Крім того, 7 січня від серцевого нападу помер один із охоронців Капітолія, а ще четверо правоохоронців потому наклали на себе руки.

Топ дня
Вибір редакції