Перейти до основного змісту

Фіцо розкритикував візит словацьких опозиціонерів до Києва

Прем'єр-міністр міністр Словаччини Роберт Фіцо говорить телефоном з канцлером ФРН Олафом Шольцом, 17 січня 2025 року. Роберт Фіцо/Фейсбук

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо розкритикував візит словацької делегації на чолі з головою опозиційної партії "Прогресивна Словаччина" Міхалом Шимечком до Києва 17 січня. Він заявив, що опозиціонери “сліпо та некритично” стоять на українській стороні та віддають перевагу українським інтересам перед словацькими.

Про це Фіцо написав у Фейсбуці, коментуючи свою телефонну розмову щодо транзиту газу з німецьким прем’єром Олафом Шольцом.

Фіцо вкотре заявив, що рішення Зеленського припинити транзит газу через Україну нібито “завдає значної шкоди шкоди Словаччині та завдає мільярдів збитків усьому Євросоюзу”. Він додав, що якщо рішення президента України не зміниться, Словаччина почне вживати взаємних заходів.

“В розмові також повідомив канцлеру Німеччини, що вже кілька днів ми пропонуємо провести спільні переговори з Зеленським у вівторок ввечері в Давосі на Всесвітньому економічному форумі, де ми будемо присутні. Окрім запрошення до Києва, Зеленський наразі не відповів на цю пропозицію. Наша зустріч у Давосі могла б зламати майбутнє словацько-українських відносин”, — заявив Фіцо.

У контексті телефонної розмови з Олафом Шольцом він додав, що сьогоднішній партійний візит “Прогресивної Словаччини” до Києва нібито підтверджує, що вони “сліпо та некритично стоять на українській стороні та віддають перевагу українським інтересам перед словацькими”.

“Чиновники якось забули додати у свої повідомлення з Києва, що у разі захоплення влади вони обіцяли президенту Зеленському підтримати членство України в НАТО та присутність словацьких солдатів на території України як частини західних збройних сил, спрямованих проти Росії. Обидва повністю суперечать національно-державним інтересам Словаччини”, — написав Фіцо.

13 січня Фіцо запропонував Зеленському зустрітися на словацько-українському кордоні, щоб обговорити відновлення транзиту російського газу. У відповідь український президент запросив словацького лідера до Києва. Пізніше віцеспікер словацького парламенту Тібор Гашпар розповів росЗМІ, що Фіцо не приїде до Києва.

17 січня Зеленський зустрівся у Києві зі словацькою делегацією на чолі з головою опозиційної партії "Прогресивна Словаччина" Міхалом Шимечком.

Що відомо про припинення Україною транзиту російського газу і погрози Словаччини

У листопаді Reuters писало, що "Газпром" у своєму внутрішньому плануванні на 2025 рік вийшов з припущення, що транзит газу до Європи через Україну припиниться після 31 грудня 2024 року.

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна не продовжуватиме транзит російського газу. За його словами, це "мільярди на крові".

27 грудня Фіцо заявив, що його країна може припинити постачання електроенергії до України з 1 січня 2025 року, якщо Київ зупинить транзит російського природного газу через свою територію.

1 січня 2025 року закінчився термін дії угоди України з Росією про транзит газу і Міненерго повідомило, що з 07:00 Україна припинила транспортування природного газу з РФ.

1 січня Фіцо заявив, що припинення транзиту російського газу через Україну матиме радикальні наслідки для всіх у Євросоюзі, але не для Росії.

Після перемовин з Єврокомісією в Брюсселі Фіцо перелічив заходи, які Словаччина здатна застосувати проти України через зупинку транзиту. Зокрема, Братислава може скоротити гуманітарну допомогу та підтримку українських біженців, а також блокувати ветувати рішення Євросоюзу щодо України.

Топ дня
Вибір редакції