Міністерство оборони Франції не стало коментувати ситуацію довкола 155-ї окремої механізованої бригади "Анна Київська", яка за даними ЗМІ зазнає втрат серед особового складу та немає належного озброєння. ДБР розпочало розслідування.
У жовтні 155-та бригада "Анна Київська"виїхала на навчання у Францію. Туди направили 1924 військовослужбовці. Кілька днів тому журналіст Юрій Бутусов повідомив у Facebook про "хаос" у створенні та забезпеченні новоствореної бригади "Анна Київська", яка нині воює під Покровськом.
За його словами, бригада, сформована у межах масштабного проєкту створення нових військових підрозділів, стикнулася з низкою проблем. Зокрема, більшість військових, які були відправлені на навчання, не мали достатнього досвіду, а деякі навіть не проходили базову підготовку.
З 1924 військових, які вирушили на навчання, лише 51 військовий мав досвід служби понад рік, 459 — служили менше року, а більшість – 1414 осіб – були новобранцями з терміном служби менше двох місяців. Ще близько 150 бійців потрапили на навчання навіть без проходження базової підготовки. А за час перебування у Франції близько 50 військових дезертували.
Попри це, більшість військовослужбовців все ж завершили навчання. У вересні-листопаді бригаду поповнили понад 4000 новобранців, набраних через територіальні центри комплектування без належного відбору.
Комісія командування Сухопутних військ поклала провину за втечу військових у Франції на командира бригади Рюмшина, якого звинуватили у недостатній роботі з особовим складом. Його, а також декількох офіцерів штабу і комбатів було звільнено. Нові командири не мали уявлення про ситуацію в бригаді, що призвело до ще більшого хаосу в управлінні.
За перший тиждень грудня, ще до початку боїв, було зафіксовано 198 випадків самовільного залишення частини (СЗЧ). А з початком виконання бойових завдань втрати серед особового складу зросли через погану організацію та недостатню підготовку.
Бутусов також зазначає, що бригаду не забезпечили необхідним обладнанням. Вона не отримала дронів чи засобів радіоелектронної боротьби, а видані міномети були бракованими.
Попри складні умови, більшість бійців намагалися сумлінно виконувати свої обов’язки. Однак через помилки та недбалість командування, за словами Бутусова, 155-та бригада зазнає значних втрат із самого початку бойових дій.
Журналіст звинуватив вище керівництво України у поганій організації, зазначивши, що такі "політичні проєкти" коштують життів військових і значних державних ресурсів. Він закликав до відповідальності політичне та військове керівництво за провали у формуванні нових підрозділів.
Суспільне звернулося за коментарем щодо ситуації довкола 155-ї окремої механізованої бригади "Анна Київська" до Генерального штабу ЗСУ.
Що кажуть в ДБР
У Державному бюро розслідувань (ДБР) повідомили Суспільному, що розпочали розслідування за статтями про перевищення повноважень та дезертирство:
"ДБР справді вивчає факти, викладені у ЗМІ, у рамках кримінального провадження, порушеного за ст. 426−1 (перевищення військовою особою влади або службових повноважень) та ст. 408 (дезертирство) Кримінального кодексу України. Розслідування триває. Говорити про якісь попередні результати поки що рано".
Що кажуть в Міноборони Франції
У Міноборони у відповідь на запит "Радіо Свобода" зазначили, що в другій половині 2024 року Франція підготувала і забезпечила українську бригаду чисельністю близько 2000 військових для загальновійськових операцій. Навчання відбувалися на французькому озброєнні, передбаченому для передачі Україні, і після завершення підготовки військові повернулися додому разом із технікою.
"Ця програма навчання є унікальною, її впровадила лише Франція, і вона отримала високу оцінку з боку України", — зазначили у французькому оборонному відомстві.
Там не стали коментувати інформацію про розслідування в Україні, пов’язане з бригадою "Анна Київська", навчання якої президент Еммануель Макрон урочисто оголосив у червні 2024 року на заході до 80-річчя висадки союзників у Нормандії.
Не відповіли в оборонному відомстві й на запитання, чи стежать за розвитком ситуації та, чи запитували додаткову інформацію в української сторони, окрім тієї, що оприлюднена у пресі. Деталі щодо технічного оснащення бригади, зокрема дронами, теж не розкривали.
"Саме Збройні сили України організували відбір українських військових для формування цієї бригади та управління процесами. Також (і це природно) українські збройні сили визначають умови розгортання (бригади – ред.) на території України", – наголосили у міністерстві оборони Франції.
В Єлисейському палаці від коментарів щодо ситуації теж утрималися, порадивши звертатися до Міноборони Франції.