Перейти до основного змісту

КМІС з'ясував, скільки українців оптимістично дивляться в майбутнє України

Опитування
КМІС з'ясував, скільки українців оптимістично дивляться в майбутнє України . Миколаївська міська рада

Серед українців є стала тенденція до зниження частки тих, хто оптимістично дивиться в майбутнє України. Якщо наприкінці 2022 року 88% вважали, що Україна через 10 років буде процвітаючою країною в ЄС, то до грудня 2023 року їх частка скоротилася до 73%, а до грудня 2024 року – до 57%. Водночас з 5% до 28% зросла частка тих, хто вважає, що Україна матиме зруйновану економіку.

Про це свідчать результати всеукраїнського опитування громадської думки “Омнібус” Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) проведеного упродовж 2-17 грудня 2024 року.

“Важливо зазначити, що хоча частка оптимістів знизилася за останній рік на 16 процентних пунктів, але не всі з них перетворилися на песимістів (їх частка зросла на 9 процентних пунктів). Тобто значна частина українців більше говорять про високу невизначеність”, — відзначили у КМІС.

Дослідники також наголосили, що під час аналізу результатів опитування, крім динаміки, слід зважати і на фактичні поточні показники.

“Ми бачимо, що наразі попри непростий рік та його складне завершення більшість українців (57%) у цілому схиляються до оптимістичного погляду на майбутнє країни. А частка песимістів хоч і є значною (28%), але все-таки істотно поступається частці песимістів”, — зазначили у КМІС.

Графік 1. Яким Ви бачите майбутнє України через 10 років. КМІС

У всіх регіонах є низхідна тенденція і приблизно в подібній мірі. Хоча на Сході і Півдні настрої трохи більш песимістичні, але насправді загалом ситуація між регіонами неістотно відрізняється. Так, у всіх регіонах близько половини / трохи більше зберігають оптимізм щодо майбутнього України.

Графік 2. Як українці бачать майбутнє України в регіональному вимірі. КМІС

Упродовж 2-17 грудня 2024 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне всеукраїнське опитування громадської думки "Омнібус", до якого за власною ініціативою додав запитання про рівень оптимістичних / песимістичних настроїв щодо майбутнього України і єдності українців. Методом телефонних інтерв’ю (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) у всіх регіонах України (підконтрольна уряду України територія) було опитано 985 респондентів. Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, яка контролювалася Урядом України. До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 4,1% для показників, близьких до 50%, 3,5% для показників, близьких до 25%, 2,5% - для показників, близьких до 10%, 1,8% - для показників, близьких до 5%.

Топ дня
Вибір редакції