Військовозобовʼязані зможуть отримати електронне направлення на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) через застосунок "Резерв+". У такому разі не буде необхідності відвідувати територіальні центри комплектування (ТЦК). Відповідний механізм Міноборони планує напрацювати до кінця лютого 2025 року.
Про це повідомили в українському оборонному відомстві.
Там розповіли, що при цьому рішення військово-лікарської експертизи будуть надходити не в паперовому вигляді до ТЦК, а в електронній формі до інформаційно-комунікаційних систем Міноборони, зокрема реєстру Оберіг.
Метою реформи військово-лікарської експертизи є посилення її ефективності, розмежування функцій ВЛК та ТЦК, уникнення черг в територіальних центрах комплектування та зниження корупційних ризиків.
За словами директорки департаменту охорони здоров’я Міноборони Оксани Сухорукової, такі нововведення є "кроком для якісної зміни функціонування інституту ВЛК".
Тимчасовий виконувач обовʼязків державного секретаря Міноборони Нікіта Нікітенко заявив, що ув оборонному відомстві "повністю підтримують запропоновані ініціативи й готові зробити все належне, аби вони були реалізовані".
За словами заступниці міністра оборони України з питань цифровізації Катерини Черногоренко, Міноборони запропонувало та реалізує реформу, яка зробить ВЛК цифровізованою, автономною та об'єктивною.
"У результаті медичний огляд можна буде пройти у будь-якому зручному, визначеному в переліку, медичному закладі, а висновки лікарів будуть зберігатись у цифровій формі з підписами відповідальних осіб", – пояснила посадовиця.
30 листопада Міністерство оборони спільно з Міністерством охорони здоров’я представили проєкт реформи ВЛК, який має на меті суттєво змінити застарілу систему. Впровадження реформи відбуватиметься у три етапи та має завершитися у листопаді 2025 року.
Реформа дозволить розділити рішення ВЛК на два окремі набори даних — медичний і адміністративний. Одні фахівці проводитимуть медичний огляд для ВЛК, а інші — аналізуватимуть анонімізовані результати цих медоглядів.
Для проходження військово-лікарської комісії більше не потрібно буде йти до ТЦК. Військовозобов’язані зможуть самостійно обрати лікарню, де проходитимуть медогляд. Дані звідти потраплятимуть в Електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ).
Що відомо про закон про мобілізацію
26 грудня 2023 року Кабмін вніс до Ради законопроєкт "Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби".
До цього президент Володимир Зеленський вказав, що під час обговорення питання стосовно закону про мобілізацію військові запропонували додатково призвати 450-500 тисяч людей.
11 квітня український парламент у другому читанні ухвалив законопроєкт про мобілізацію. Депутати прийняли документ без норми про демобілізацію. 16 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон про мобілізацію, ухвалений Верховною радою. Законної сили документ набув 18 травня 2024 року.
18 травня з набуттям чинності оновленого законопроєкту про мобілізацію запрацював мобільний додаток "Резерв+" для військовозобов'язаних, призовників і резервістів. Він доступний для завантаження на смартфонах через App Store та Google Play Market. "Резерв+" надає можливість оперативного оновлення даних та доступу до інформації у реєстрі "Оберіг". Це зручний спосіб виконання обов’язкової процедури оновлення особистих даних. Після оновлення даних у застосунку ви зможете побачити інформацію з реєстру "Оберіг" щодо себе.
З 18 травня по 16 липня 2024 року — тобто вчасно, згідно з новим законом про мобілізацію, — 4 690 496 військовозобов'язаних оновили свої військово-облікові дані.
26 липня в "Резерві+" зʼявилася можливість підвантажувати актуальні дані про бронювання до електронного військово-облікового документа.
