Щоб стримати інфляцію Національний банк України (НБУ) ухвалив рішення з 13 грудня 2024 року підвищити облікову ставку з 13,0% до 13,5% річних. Облікова ставка підвищена вперше з липня 2023 року.
Про це йдеться у повідомленні НБУ.
"Правління НБУ вирішило підвищити облікову ставку на 0,5 в. п. до 13,5%. Це рішення спрямовується на збереження стійкості валютного ринку, утримання інфляційних очікувань під контролем та поступове сповільнення інфляції до цілі 5%", — йдеться у повідомленні.
Зазначається, що протягом останніх місяців інфляція зростала швидшими темпами, ніж передбачалося прогнозом НБУ. У листопаді інфляція пришвидшилася до 11,2% у річному вимірі.
У Нацбанку пояснили, що на підвищення цін вплинула обмежена пропозиція продовольства внаслідок гірших цьогорічних врожаїв. Але, за прогнозами регулятора, вплив цього чинника на інфляцію має нівелюватися в наступному році з надходженням нового врожаю.
"З іншого боку, інфляційний сплеск дедалі більше набуває фундаментальних ознак, що підтверджується подальшим пришвидшенням базової інфляції (до 9,3% р/р у листопаді). Останнє пов’язане, зокрема, зі збільшенням виробничих витрат, у тому числі на електроенергію й оплату праці, а також курсовими ефектами внаслідок послаблення гривні в попередні періоди", — йдеться у повідомленні.
За прогнозом НБУ, в наступні місяці інфляція в річному вимірі, вірогідно, продовжить зростати, але надалі має сповільнитися на тлі поступового поліпшення ситуації в енергосекторі й нарощування урожаїв. Цьому також сприятимуть заходи монетарної політики НБУ й очікуване послаблення зовнішнього цінового тиску.
Очікується, що інфляція сповільниться у 2025 році й надалі прямуватиме до цілі 5%.
У Нацбанку наголосили, що обсяги міжнародної фінансової допомоги у 2025 році будуть достатніми для беземісійного фінансування дефіциту бюджету та підтримання стійкої ситуації на валютному ринку.
"Збереження стійкості валютного ринку залишатиметься важливим чинником повернення інфляції на траєкторію зниження. Ураховуючи достатні обсяги міжнародної допомоги, спроможність НБУ компенсувати структурний дефіцит валюти у приватному секторі та згладжувати надмірні курсові коливання залишатиметься значною", — йдеться у повідомленні.
Що таке облікова ставка НБУ
Облікова ставка НБУ – це один із ключових інструментів монетарної політики, який використовується для регулювання грошово-кредитного ринку. Вона визначає, під який відсоток комерційні банки можуть отримувати кредити від НБУ. Облікова ставка впливає на вартість грошей в економіці, тобто на процентні ставки за депозитами та кредитами для громадян і бізнесу.
Зміна облікової ставки НБУ безпосередньо впливає на процентні ставки за депозитами і кредитами в комерційних банках. Вищі облікові ставки зазвичай призводять до підвищення ставок за кредитами і депозитами, і навпаки. Облікова ставка впливає на рівень інфляції: висока ставка стримує інфляцію, роблячи кредити дорожчими і зменшуючи кількість грошей в обігу. Низька ставка, навпаки, може сприяти зростанню інфляції, стимулюючи споживання та інвестиції.
З початку повномасштабного вторгнення РФ Нацбанк утримував облікову ставку на рівні 10%. У червні 2022 року ухвалив рішення підвищити до 25%. Ця ставка трималася до липня 2023 року. Торік НБУ знизив ставку до 15%. У 2024 році регулятор продовжив знижувати облікову ставку. З червня ставка була на рівні 13%.