Перейти до основного змісту

Як змінився рівень довіри українців до Байдена, Макрона, Шольца і Трампа — опитування

Президент США Джо Байден (ліворуч) та канцлер Німеччини Олаф Шольц (праворуч) на саміті G7, 26 червня 2023 рік. Х/Bundeskanzle

Порівняно з минулим роком президент США Джо Байден і канцлер Німеччини Олаф Шольц найбільше "просіли" у рейтингу іноземних лідерів, яким довіряють українці, а єдиним з лідерів, для кого цей показник зріс, став президент Франції Еммануель Макрон. Зростає також довіра і до обраного президента США Дональда Трампа.

Про це свідчать результати опитування на замовлення Центру "Нова Європа".

За результатами опитування, більшість українців (57,2%) вважає, що партнери роблять недостатньо задля перемоги України. Майже 40% переконані, що партнери роблять задля нашої перемоги все можливе.

Соціологи зазначають, що у багатьох відповідях цього опитування простежуються виснаження та розчарування серед українців. Це особливо помітно у відповідях на питання про довіру до закордонних лідерів.

Лідерами суспільної довіри серед українців стали президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн і президент Польщі Анджей Дуда – у них фактично однакові показники (65%). На третьому місці премʼєр-міністр Канади Джастін Трюдо (майже 60%). Не сильно відстає від нього французький президент Еммануель Макрон (58,4%). Пʼята позиція – за президенткою Республіки Молдова Маєю Санду (57,3%).

Водночас рівень довіри до президента Польщі знизився на 13,1 відсоткових пунктів порівняно з 86,8% попереднього року. Соціологи зазначають, що показник міг зменшитися після блокування державного кордону, а також заяв польських політиків (необовʼязково президента Дуди) на тему Волинської трагедії та в контексті подальшої підтримки Польщі в критично важливих для України питаннях – зокрема, і прогресу у вступних переговорах з ЄС.

Єдиним західним лідером із позитивною динамікою, тобто зростанням рівня довіри, а не падінням,  виявився французький президент Еммануель Макрон: торік довіряли йому 54,5%, а цього року – 58,4%.

"Схоже, що українці не залишили поза увагою зусилля Макрона змінити стратегію Заходу з підтримки України – наприклад, чітка позиція щодо запрошення України до НАТО, ініціатива французького лідера з відправки військових компонентів до України тощо", — зазначили соціологи.

Рівень довіри українців до закордонних лідерів і лідерок. Скриншот / опитування на замовлення Центру "Нова Європа"

Опитування також продемонструвало значне зменшення довіри до президента США Джо Байдена та канцлера Німеччини Олафа Шольца. У Байдена торік був показник у майже 82%, цього року – 55,2% (падіння – 27 відсоткових пунктів). У Шольца була довіра на рівні 61,4%, нині – на 24,5 відсоткових пунктів менше.

"Кожен четвертий українець розчарувався в лідерах країн, які надають найбільшу допомогу Україні в абсолютних цифрах, але у своїх рішеннях  все ж помітно паралізовані страхом перед путінською Росією, що безперечно впливає і на дозовані обсяги, повільні темпи та види наданої допомоги. Відтак – безпосередньо відображається на спроможностях України не лише звільняти окуповані території, але й належним чином здійснювати оборону", — зазначили соціологи.

Крім того, 44,6% опитаних українців заявили, що довіряють новообраному президентові США Дональду Трампу. Для прикладу, у Франції Трампу довіряють 16% респондентів, у Британії — 30%, в Угорщині — 37%.

Топ дня

Вибір редакції