Перейти до основного змісту

Британія може вилучити сирійських повстанців зі списку терористів

В Англії та Вельсі створення дипфейк-порно може стати кримінальним злочином. Pinterest

Уряд Великої Британії може виключити ісламістське бойове угрупування "Хайят Тахрір аш-Шам" (ХТШ) зі списку заборонених терористичних груп після того, як повстанці повалили правління Башара аль-Асада в Сирії.

Про це в коментарі ВВС сказав міністр Кабінету міністрів Пет МакФадден.

"Хайят Тахрір аш-Шам" була заборонена як терористична організація у Великій Британії через зв’язки з Аль-Каїдою у 2017 році. МакФадден підтвердив, що наразі Лондон не може підтримувати будь-які зв'язки з ХТШ.

Лідер ХТШ Абу Мохаммед аль-Джаулані, який тепер використовує своє справжнє ім'я Ахмед аль-Шараа, розірвав зв'язки з Аль-Каїдою у 2016 році. Нещодавно він пообіцяв толерантність до різних релігійних груп і спільнот.

Відповідаючи на запитання BBC, чи триває процес перегляду визнання ХТШ терористичною групою, МакФадден сказав, що це питання буде розглядатися.

"Так, очевидно, що це має бути розглянуто. Вони заборонені вже досить давно. Лідер цієї групи певним чином дистанціювався від деяких речей, які були сказані в минулому. Він говорить правильні речі про захист меншин, про повагу до прав людей. Тож ми подивимося на це найближчими днями", — сказав він.

За словами МакФаддена, ситуація в Сирії "дуже нестабільна", і якщо вона стабілізується, будь-яка зміна списку буде "відносно швидким рішенням".

"Якщо ситуація стабілізується, буде прийнято рішення про те, як поводитися з новим режимом, який там діятиме. Я вважаю, що це має бути відносно швидке рішення, враховуючи швидкість розвитку ситуації на місці Багато залежатиме від того, чи будуть підтверджені їхні заяви про захист меншин і громадян", — сказав міністр.

МакФадден підтвердив, що в дружини Башара Асада, Асми аль-Асад, є британський паспорт, але від них не було "жодного запиту" на приїзд до Британії.

"Вони в Росії. Наскільки мені відомо, вони шукали там притулку", — сказав він.

Захоплення Дамаска і втеча Асада

Сирійські повстанці зранку 8 грудня оголосили про звільнення Дамаска. Президент країни Башар Асад покинув столицю. Reuters, посилаючись на дані сервісу Flightradar24, а також на двох неназваних співрозмовників у Сирії повідомляло, що літак Асада міг зазнати трощі. Однак агентству не вдалося підтвердити, що на борту міг бути Башар Асад.

За даними ГУР Міноборони України, інформацію про "смерть" президента Сирії Башара Асада в авіакатастрофі поширила РФ, щоб прикрити свою операцію з його порятунку.

Прем'єр-міністр Сирії Мухаммад Газі аль-Джалалі заявив, що готовий співпрацювати з будь-яким керівництвом, обраним сирійським народом, та вживати будь-яких заходів щодо передачі влади.

У Міністерстві закордонних справ Росії заявили, що у результаті переговорів з низкою сирійських повстанців Башар Асад вирішив передати владу "мирним шляхом" та покинув країну. Де він може перебувати зараз у відомстві не уточнювали.

Сирійська армія заявила, що її сили продовжують військові операції проти повстанців у сільській місцевості поблизу міст Хама, Хомс та Дараа.

Увечері 8 грудня російські державні ЗМІ повідомили з посиланням на джерела про те, що Асад, який залишив Сирію після взяття повстанцями Дамаска та інших великих міст, прибув до Росії, де отримав притулок.

9 грудня речник Кремля Дмитро Пєсков підтвердив, що Асад з родиною отримали притулок у Росії і це рішення ухвалене Володимиром Путіним.

Що відомо про громадянську війну та розклад сил у Сирії

Громадянська війна у Сирії розпочалась у 2011 році, коли Башар Асад розпочав насильницьке придушення протестів сирійців. Ключові союзники світської диктатури Асада — Іран, Росія та підтримуване іранцями ліванське угрупування "Хезболла".

Сили повстанців підтримували НАТО та частина країн Перської затоки. У 2016 році урядові війська за підтримки російської авіації взяли в облогу Алеппо, ключове місто у протистоянні, повстанцям довелось його здати. До кінця 2018 року всі опорні пункти повстанців, крім частини регіону Ідліб, були взяті урядовими військами за підтримки Росії.

Паралельно із цим у 2014 році угруповання "Ісламська держава" захопило контроль над значною частиною східної Сирії та західного Іраку, що спонукало очолювану США коаліцію розпочати авіабомбардування проти неї, водночас надаючи наземну підтримку Сирійським демократичним силам, що складались з курдів. "Ісламська держава" зазнала поразки, втім її вогнища ще зберігаються у сирійській пустелі.

Приблизно 30% території країни, що не підпорядковується режиму Асада, контролюється низкою опозиційних сил та іноземних військ. Туреччина підтримує опозиційні групи та має військову присутність на північному заході Сирії, водночас США підтримують сирійських курдів на сході.

За даними ООН, за більш ніж десятиліття війни було вбито понад 300 000 мирних жителів, а мільйони людей були змушені покинути свої домівки по всьому регіону.

З 2020 року, відколи Туреччина та Росія домовились про перемирʼя, конфлікт був здебільшого статичним. Нинішній наступ почався наступного дня після оголошення про припинення вогню між Ізраїлем і "Хезболлою" в Лівані.

Що відомо про угруповання Хаят Тахрір аш-Шам

Хаят Тахрір аш-Шам (HTS) визнана США та ООН терористичною організацією. Її лідер Абу Мохаммед аль-Голані очолював сирійський підрозділ Аль-Каїди у 2011 році. Голані та його група брали на себе відповідальність за смертоносні вибухи на території Сирії. Втім у 2016 році Голані розірвав зв’язки з Аль-Каїдою, намагаючись відсторонитися від найрадикальніших її членів. HTS контролює частину провінції Ідліб поблизу кордону з Туреччиною.

Топ дня

Вибір редакції