Одразу після повалення режиму Башара Асада у Сирії підтримувана Туреччиною Сирійська національна армія, або SNA, атакувала місто Манбідж на півночі країни. Його контролювали підтримувані США та очолювані курдами Сирійські демократичні сили (SDF).
Про це повідомляють Anadolu, Голос Америки.
Сирійська національна армія оголосила про наступ у кількох частинах Манбіджа на півночі Сирії, під час якого відбулися інтенсивні зіткнення з бійцями очолюваних курдамиКурди — це народ, що становить одну з найбільших етнічних груп Близького Сходу, але не має власної держави. Вони проживають переважно в регіоні, відомому як Курдистан, який охоплює частини Туреччини, Ірану, Іраку та Сирії. Курдів у світі приблизно 30—40 мільйонів. Сирійських демократичних сил.
Туреччина вважає SDF терористичною організацією і тому підтримує повстанські організації у спробах вигнати з цього району очолювані курдами сили.
Але Військова рада Манбіджа, пов’язана з SDF, у неділю заперечила, що SNA контролюють "велику частину міста".
Репортер Курдської служби «Голосу Америки» на півночі Сирії повідомив, що після годин боїв між двома сторонами деякі підтримувані Туреччиною угруповання відступили з Манбіджа, а інші залишаються за межами міста.
Водночас Anadolu повідомляє, що Сирійська національна армія взяла під контроль місто Урейме на заході Манбіджа та село Ум Дадат на півночі і почала контролювати цей район. Інші джерела повідомляються, що протурецькі сили взяли під контроль Манбідж.
Манбідж, розташований у провінції Алеппо, був під контролем підтримуваних США бійців SDF з моменту звільнення від бойовиків "Ісламської держави" у 2016 році.
Захоплення Дамаска і втеча Асада
Сирійські повстанці зранку 8 грудня оголосили про звільнення Дамаска. Президент країни Башар Асад покинув столицю. Reuters, посилаючись на дані на дані сервісу Flightradar24, а також на двох неназваних співрозмовників у Сирії повідомляло, що літак Асада міг зазнати трощі. Однак агентству не вдалося підтвердити, що на борту міг бути Башар Асад.
Водночас прем'єр-міністр Сирії Мухаммад Газі аль-Джалалі заявив, що готовий співпрацювати з будь-яким керівництвом, обраним сирійським народом, та вживати будь-яких заходів щодо передачі влади.
Пізніше сирійська армія заявила, що її сили продовжують військові операції проти повстанців у сільській місцевості поблизу міст Хама, Хомс та Дараа.
Як повідомили джерела російського інформагентства ТАСС у Кремлі, Асад разом із родиною прибув до Москви, де Росія надала їм притулок.
Що відомо про громадянську війну та розклад сил у Сирії
Громадянська війна у Сирії розпочалась у 2011 році, коли Башар Асад розпочав насильницьке придушення протестів сирійців. Ключові союзники світської диктатури Асада — Іран, Росія та підтримуване іранцями ліванське угрупування "Хезболла".
Сили повстанців підтримували НАТО та частина країн Перської затоки. У 2016 році урядові війська за підтримки російської авіації взяли в облогу Алеппо, ключове місто у протистоянні, повстанцям довелось його здати. До кінця 2018 року всі опорні пункти повстанців, крім частини регіону Ідліб, були взяті урядовими військами за підтримки Росії.
Паралельно із цим у 2014 році угруповання "Ісламська держава" захопило контроль над значною частиною східної Сирії та західного Іраку, що спонукало очолювану США коаліцію розпочати авіабомбардування проти неї, водночас надаючи наземну підтримку Сирійським демократичним силам, що складались з курдів. "Ісламська держава" зазнала поразки, втім її вогнища ще зберігаються у сирійській пустелі.
Приблизно 30% території країни, що не підпорядковується режиму Асада, контролюється низкою опозиційних сил та іноземних військ. Туреччина підтримує опозиційні групи та має військову присутність на північному заході Сирії, водночас США підтримують сирійських курдів на сході.
За даними ООН, за більш ніж десятиліття війни було вбито понад 300 000 мирних жителів, а мільйони людей були змушені покинути свої домівки по всьому регіону.
З 2020 року, відколи Туреччина та Росія домовились про перемирʼя, конфлікт був здебільшого статичним. Нинішній наступ почався наступного дня після оголошення про припинення вогню між Ізраїлем і "Хезболлою" в Лівані.
Що відомо про угруповання Хаят Тахрір аш-Шам
Хаят Тахрір аш-Шам (HTS) визнана США та ООН терористичною організацією. Її лідер Абу Мохаммед аль-Голані очолював сирійський підрозділ Аль-Каїди у 2011 році. Голані та його група брали на себе відповідальність за смертоносні вибухи на території Сирії. Втім у 2016 році Голані розірвав зв’язки з Аль-Каїдою, намагаючись відсторонитися від найрадикальніших її членів. HTS контролює частину провінції Ідліб поблизу кордону з Туреччиною.