Сирійські опозиційні групи запевнили Сполучені Штати, що не дозволять бойовикам "Ісламської Держави" (ІД) долучитися до їхніх дій проти залишків уряду Башара Асада.
Як повідомляє The New York Times, це стало результатом контактів між США та опозицією, які здійснювалися через уряд Туреччини.
Зазначається, що США підтримують контакт із повстанськими групами через Туреччину та обговорюють, наскільки тісно варто з ними взаємодіяти.
За словами офіційних осіб, останніми днями Сполучені Штати передають непрямі повідомлення повстанським групам, які очолили блискавичний наступ з метою усунення президента Башара Асада від влади в Сирії.
Тепер, коли ці групи захопили Дамаск і досягли успіху у відстороненні Асада від влади, президент Джо Байден і його головні радники обговорюють, наскільки тісно слід співпрацювати з ними надалі.
США почали передавати повідомлення через уряд Туреччини, який має зв’язки з повстанцями, після того, як ті розпочали масштабний наступ минулого тижня, до захоплення сирійської столиці у вихідні, повідомили американські та турецькі чиновники. Одне з перших повідомлень було спрямоване на те, щоб вказати повстанцям, "чого не слід робити".
Одним із повідомлень, переданих через Туреччину, було те, що повстанські групи не повинні дозволяти бойовикам ІД брати участь у їхньому наступі проти уряду Асада.
За даними американських і турецьких чиновників, повстанці відповіли через Туреччину, запевнивши, що не мають наміру залучати ІД до свого руху.
Повідомлення передавалися турецькій стороні через дипломатичні, розвідувальні та військові канали. Офіційні особи, які обговорювали чутливі питання розвідки та дипломатії, зробили це на умовах анонімності.
У неділю президент Байден у своїй заяві з Білого дому зазначив, що США не дозволять ІД скористатися ситуацією і заповнити вакуум влади після падіння режиму Асада.
Ширші обговорення в адміністрації Байдена щодо взаємодії з повстанськими групами стосуються їхньої минулої поведінки та зв’язків із екстремістами. Також розглядаються оцінки американських аналітиків та політиків щодо того, чи готові ці групи змінити свою поведінку, щоб відповідати інтересам США та їхніх союзників у регіоні.
Повстанські групи об’єдналися під керівництвом "Хайят Тахрір аш-Шам" (ХТШ), яку Сполучені Штати визнали іноземною терористичною організацією за часів адміністрації Трампа.
ХТШ — це колишній афіліат "Аль-Каїди", який розірвав зв’язки з цією групою кілька років тому та домінує в останньому осередку опозиції Сирії.
Колись вважалася найпотужнішою екстремістською фракцією, ХТШ пізніше намагалася пом’якшити свою радикальну риторику та зосередилася на створенні цивільного уряду — хоча й авторитарного та екстремістського — на підконтрольній території.
Американські розвідувальні агентства та керівники адміністрації Байдена досі оцінюють ХТШ та її лідера Абу Мохаммада аль-Джолані, який прагне отримати легітимність, щоб заспокоїти щодо своїх намірів і минулих зв’язків.
Один високопосадовець зазначив: "Кампанія шарму може свідчити про те, що люди змінюються і думають інакше, ніж раніше, тому їх варто вислухати. З іншого боку, до таких кампаній слід ставитися з обережністю, оскільки вони можуть вводити в оману".
Посадовець додав: "Нам потрібно це обміркувати, спостерігати за їхньою поведінкою і передати їм непрямі повідомлення, щоб побачити, що з цього вийде".
Американські офіційні особи заявили, що адміністрація Байдена має право спілкуватися з ХТШ та її лідером, навіть попри те, що вони внесені до списку терористичних організацій, але вона не може надавати їм матеріальну підтримку.
Хоча адміністрація Байдена наразі утримується від прямого спілкування з ХТШ, вона активно співпрацює з основним партнером США у боротьбі з тероризмом у Сирії — курдськими повстанцями, відомим як "Сирійські демократичні сили" (СДС).
За словами американських чиновників, адміністрація надавала підтримку розвідки СДС для проведення операцій із захоплення територій у східній Сирії, включно з містами Дейр-ез-Зор та Абу-Камаль.
Ці операції були спрямовані на те, щоб ІД не змогли скористатися ситуацією та захопити ці території після виведення урядових військ Сирії. Один із чиновників зазначив, що США передали СДС повідомлення: "Якщо режим залишає територію, її хтось має зайняти. Краще, щоб це були ви, а не ІД".
Захоплення Дамаска і втеча Асада
Сирійські повстанці зранку 8 грудня оголосили про звільнення Дамаска. Президент країни Башар Асад покинув столицю. Reuters, посилаючись на дані на дані сервісу Flightradar24, а також на двох неназваних співрозмовників у Сирії повідомляло, що літак Асада міг зазнати трощі. Однак агентству не вдалося підтвердити, що на борту міг бути Башар Асад.
Прем'єр-міністр Сирії Мухаммад Газі аль-Джалалі заявив, що готовий співпрацювати з будь-яким керівництвом, обраним сирійським народом, та вживати будь-яких заходів щодо передачі влади.
У Міністерстві закордонних справ Росії заявили, що у результаті переговорів з низкою сирійських повстанців Башар Асад вирішив передати владу "мирним шляхом" та покинув країну. Де він може перебувати зараз у відомстві не уточнювали.
Сирійська армія заявила, що її сили продовжують військові операції проти повстанців у сільській місцевості поблизу міст Хама, Хомс та Дараа.