Президент Володимир Зеленський 5 грудня увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО) щодо перегляду умов бронювання медиків та цифровізацію військово-лікарських комісій.
Відповідний указ №817/2024 опубліковано на сайті Офісу президента.
Згідно з рішенням РНБО, уряд має законодавчо врегулювати заборону призначати людей із медичною освітою на військові посади, не пов’язані з медичною практикою, протягом воєнного стану. Винятком буде лише власне бажання медика.
Також Кабмін має визначити доцільність змін в умовах та механізмі бронювання під час воєнного стану військовозобов’язаних медиків, фахівців з реабілітації та інших представників сфери охорони здоров’я, які працюють у державних і комунальних закладах.
Зокрема, йдеться про:
- зняття обмежень щодо кількості заброньованих працівників незалежно від військово-облікової спеціальності;
- встановлення обов’язку для обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій погоджувати з центральними органами виконавчої влади критерії, за якими визначатимуть критично важливі підприємства, установи та організації.
Крім того, уряд повинен:
- розв'язати питання цифровізації медичних оглядів, які проводять військово-лікарські комісії (ВЛК);
- розглянути необхідність додаткового законодавчого врегулювання реабілітації військових на підставі висновку мультидисциплінарної реабілітаційної команди незалежно від встановлення інвалідності;
- активізувати впровадження медичної інформаційної системи у військово-медичних закладах військових формувань та військових частинах;
- забезпечити обов’язковий електронний облік поранених, травмованих і хворих військових та електронне ведення медичної документації у військово-медичних закладах;
- впровадити електронні направлення бійців до цивільних медичних закладів для отримання ними медичної або реабілітаційної допомоги;
- розв’язати питання щодо організації заготівлі, тестування, переробки, зберігання, розподілу, транспортування та реалізації донорської крові та її компонентів.
Міністерству охорони здоров’я за участю Національної академії медичних наук України, згідно з рішенням РНБО, дається три місяці на те, щоб вжити заходів для удосконалення механізмів розподілу видатків державного бюджету на проведення науковими установами пріоритетних наукових досліджень, пов’язаних із потребами розвитку охорони здоров’я в особливий період, концентрації фінансових ресурсів на проведенні тих наукових досліджень, результати яких матимуть швидке практичне впровадження, з метою забезпечення раціонального й ефективного витрачання коштів держбюджету.
Міністерству освіти і науки доручено протягом місяця забезпечити внесення змін до освітніх програм підготовки здобувачів фахової передвищої освіти за спеціальностями галузі знань 22 Охорона здоров’я в частині збільшення кількості годин на вивчення питань військово-медичної підготовки й медицини надзвичайних ситуацій.
Що відомо про закон про мобілізацію
26 грудня 2023 року Кабмін вніс до Ради законопроєкт "Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби".
До цього президент Володимир Зеленський вказав, що під час обговорення питання стосовно закону про мобілізацію військові запропонували додатково призвати 450-500 тисяч людей.
11 квітня український парламент у другому читанні ухвалив законопроєкт про мобілізацію. Депутати прийняли документ без норми про демобілізацію. 16 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон про мобілізацію, ухвалений Верховною радою. Законної сили документ набув 18 травня 2024 року.
18 травня з набуттям чинності оновленого законопроєкту про мобілізацію запрацював мобільний додаток "Резерв+" для військовозобов'язаних, призовників і резервістів. Він доступний для завантаження на смартфонах через App Store та Google Play Market. "Резерв+" надає можливість оперативного оновлення даних та доступу до інформації у реєстрі "Оберіг". Це зручний спосіб виконання обов’язкової процедури оновлення особистих даних. Після оновлення даних у застосунку ви зможете побачити інформацію з реєстру "Оберіг" щодо себе.
З 18 травня по 16 липня 2024 року — тобто вчасно, згідно з новим законом про мобілізацію, — 4 690 496 військовозобов'язаних оновили свої військово-облікові дані.
26 липня в "Резерві+" зʼявилася можливість підвантажувати актуальні дані про бронювання до електронного військово-облікового документа.