Перейти до основного змісту

Україна може не повертати $50 млрд, якщо не отримає репарацій від РФ. Зеленський підписав закон

Президент України Володимир Зеленський. REUTERS/Alina Smutko

Президент Володимир Зеленський підписав закон про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо здійснення правочинів з умовними зобов'язаннями, який визначає умови отримання Україною від країн "Групи семи" кредиту на 50 млрд доларів.

Про це свідчать дані на сторінці закону №12232 на сайті парламенту.

Зміни Бюджетного кодексу створюють у бюджетній сфері нове поняття — "умовні боргові зобов’язання".

Згідно з законом, Боргове агентство, а до його створення — Міністерство фінансів, здійснюватиме правочини з умовними зобов’язаннями в рамках договорів з ЄС, іноземними державами, МФО, повернення коштів за якими буде відбуватись не коштом державного бюджету, а зокрема коштом заморожених активів РФ.

Голова бюджетного комітету Роксолана Підласа пояснила, що ініціатива стосується безповоротної фінансової допомоги на 50 мільярдів доларів від країн G7 та ЄС.

Це означає, що кредит від G7, який гаситимуть коштом заморожених російських активів, не обліковуватимуть як державний борг України. Також Україна не повертатиме цей кредит, якщо не отримає репарації від Росії.

У пояснювальній записці законопроєкту йдеться про те, що ухвалення цих змін на законодавчому рівні дасть право залучати кредитні кошти до державного бюджету для фінансування пріоритетних видатків бюджету. Без цих змін міністр фінансів України Сергій Марченко не матиме права підписати угоди про отримання 50 мільярдів доларів.

Що відомо про заморожені російські активи

З початку повномасштабного вторгнення в Україну за кордоном виявилися заблоковані активи Банку Росії на суму близько 260 млрд євро, понад дві третини з них заморожені в ЄС.

Бельгійська компанія Euroclear тримає близько 191 млрд євро, що належать російському Центробанку, яка у 2023 році заробила на них близько €4,4 млрд, пише Financial Times із посиланням на фінансовий звіт Euroclear.

Представниця Мінфіну США заявила, що Україна не зможе одразу отримати всю суму у разі конфіскації заморожених російських активів.

У липні 2024 року Україна може отримати перший транш від прибутку заблокованих активів російського Центробанку, якщо керівництву Євросоюзу вдасться узгодити такий крок.

У березні 2024 року стало відомо, що лідери Євросоюзу ухвалили "політичне" рішення щодо використання доходів із заморожених російських активів для України, проте без плану дій. Водночас, як ідеться у спільній заяві за підсумками першого дня саміту ЄС, домовились "продовжити роботу" над планом їхнього використання. Проте Угорщина блокує конфіскацію заморожених активів Росії на користь України.

8 травня посли країн ЄС погодили принципові заходи щодо використання надприбутків від заморожених російських активів на відновлення та озброєння України.

Топ дня

Вибір редакції