Голова Генштабу РФ Валерій Герасимов телефонував голові Об'єднаного комітету начальників штабів США Чарльзу Брауну.
Про це повідомляє The New York Times з посиланням на військові джерела.
За їхніми словами, рідкісний телефонний дзвінок відбувся минулої середи, 27 листопада, через шість днів після того, як Росія запустила по Україні нову балістичну ракету середньої дальності, яка, за словами Путіна, була відповіддю на використання Україною американської та британської зброї для ударів по РФ.
Чиновники повідомили, що під час розмови Герасимов заявив Брауну, що запуск балістичної ракети "Орєшнік" був запланований задовго до того, як адміністрація президента США Джо Байдена погодилася дозволити Україні бити ракетами ATACMS по військових об'єктах усередині території Росії.
Прессекретар голови Об'єднаного комітету капітан Джереал Дорсі заявив журналістам, що "на прохання Герасимова Браун погодився не оголошувати про дзвінок заздалегідь".
Він додав, що генерали "обговорили низку питань глобальної та регіональної безпеки, включаючи продовження конфлікту в Україні".
Як пише NYT не зрозуміло, чому генерал Герасимов хотів, щоб телефонну розмову з генералом Брауном замовчали. Востаннє генерал Герасимов розмовляв зі своїм американським колегою в жовтні 2022 року, коли він і генерал Марк Міллі, попередник Брауна на посаді голови Об’єднаного комітету начальників штабів, розмовляли телефоном. Розмова також відбулася на тлі побоювань, що Москва хоче загострити війну в Україні.
Що відомо про удар "Орєшніком" по Україні
19 листопада очільник Кремля Володимир Путін затвердив оновлену "ядерну доктрину" Росії. Вона передбачає, що підставою для завдання ядерного удару може стати "агресія проти РФ та її союзників з боку будь-якої неядерної держави за підтримки ядерної держави", а також масована повітряна атака неядерними засобами, зокрема безпілотниками.
Крім цього у документі зазначається, що "основи держполітики Росії в галузі ядерного стримування можуть уточнюватись залежно від зовнішніх та внутрішніх факторів".
21 листопада Росія завдала по Україні удару ракетами різного типу. Повітряні сили заявили про удар міжконтинентальною балістичною ракетою, про таку імовірність повідомив і президент Зеленський.
За даними Пентагону, "Орєшнік" може бути модифікацією російської ракети РС-26 "Рубеж". В українській розвідці кажуть про комплекс "Кедр". Повідомляють, що ракета мала шість боєголовок та була випущена з полігону Капустин Яр в Астраханській області Росії й летіла 15 хвилин, перш ніж вдарити по Дніпру.
За словами президента Володимира Зеленського, Путін використовує територію України як полігон, — Росія вже застосовує проти України нові ракети та шукає по світу нову зброю.
21 листопада очільник Кремля Володимир Путін заявив, що Росія випробувала нову балістичну ракету середньої дальності, яку назвала "Орєшнік", вдаривши по Дніпру.
28 листопада Путін повідомив, що російські Міноборони і Генштаб підбирають цілі для ураження новою балістичною ракетою “Орєшнік” на території України, це можуть бути “центри ухвалення рішень у Києві”. Путін також заявив, що розпочалося серійне виробництво системи “Орєшнік”.
Що відомо про заяву щодо ракет ATACMS
Видання The New York Times з посиланням на американських чиновників повідомило, що президент США Джо Байден за два місяці до закінчення своєї каденції дозволив Україні застосовувати американські далекобійні ракети ATACMS по об'єктах на території Росії. Рішення, за словами джерел, стало відповіддю на залучення солдат КНДР до війни — ймовірно, спочатку ракети застосують у Курській області Росії, пише NYT.
Україна використовує ATACMS на своїй території вже понад рік та неодноразово закликала США надати дозвіл на удари по Росії.