Перейти до основного змісту

Протягом року Офіс омбудсмана перевірив понад 600 закладів з дітьми в Україні та за кордоном

Діти в інтернатному закладі, ілюстративне фото. Суспільне Чернігів

Протягом 2024 року Офіс уповноваженого Верховної ради з прав людини здійснив моніторинг 600 закладів з дітьми в Україні та за кордоном. Серед порушень, які виявили: неякісне харчування, неналежні умови утримання, сексуальне та інше насильство.

Про це повідомив омбудсман Дмитро Лубінець під час виїзного засідання Комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики, передає кореспондент Суспільного.

На засіданні Офіс уповноваженого з прав людини та депутати обговорили дотримання прав дітей в закладах інституційного догляду та виховання в Україні.

Згідно з даними державної статистики, на сьогодні в країні 64 550 дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. З них 8 756 дітей набули відповідного статусу протягом останнього року.

В Україні близько 700 інтернатних закладів. За даними Міністерства соціальної політики України, на цілодобовому перебуванні знаходяться 27 554 дитини.

За словами голови підкомітету з питань гендерної рівності і недискримінації парламентського комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Ірини Суслової, під час моніторингових місій у релокованих закладах в межах України виявили низку порушень: порушення або відсутність процесу освіти, неякісне харчування, проблеми з гігієною, фізичне і сексуальне насильство, захворювання та відсутність фінансування — певні заклади фінансують окремі волонтери або області, в які переміщений заклад, хоча він на балансі інших областей.

Крім того, за її словами Україна стикається з серйозними проблемами забезпечення прав дітей, які опинилися в закладах за межами країни.

Вона розповіла, що близько 400 українських дітей перебувають у закладах в Італії, проте країна відмовляється їх повертати. Український прем’єр-міністр уже звернувся до свого італійського колеги з проханням вирішити цю ситуацію.

У Австрії в місцевих закладах зафіксовано випадки зловживання з боку українських вихователів, включаючи пияцтво. Відсутність належного контролю з боку України унеможливлює гарантування безпеки дітей та їх повернення додому. У Туреччині залишилося 20 українських дітей. Там виявлено численні порушення, серед яких відсутність навчання, сексуальні контакти та вагітність.

"Задача номер один в державі – це закінчити реформу деінституціоналізації закладів, в яких перебувають наші діти. Кожна українська дитина повинна мати українську родину. Всі повинні працювати на цей результат. Друге. Діти повинні отримувати якісні освітні, медичні послуги.", — наголосив уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець.

Під час засідання було презентовано Стратегію забезпечення права кожної дитини на зростання в сімейному оточенні на 2024-2028 роки та план її реалізації на 2024-2026 роки.

Основні цілі Стратегії:

  • Підвищення спроможності сімей (передбачається посилення підтримки сімей з дітьми, щоб забезпечити їм безпечне та сприятливе для розвитку середовище.
  • Сімейне виховання для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
  • Підтримка дітей, переміщених внаслідок війни (створити умови для виховання у безпечному середовищі для тимчасово переміщених, депортованих дітей, а також дітей із тимчасово окупованих територій та регіонів, де ведуться бойові дії).
  • Дотримання прав дітей під час трансформації закладів (збереження ресурсів трансформованих закладів для підтримки дітей та сімей у територіальних громадах).
  • Підтримка соціальної інтеграції (діти та особи з досвідом альтернативного догляду мають отримати можливості для побудови соціальних відносин і успішного входження у самостійне життя в громадах.
  • Створення організаційно-правових умов (забезпечення реалізації Стратегії шляхом удосконалення законодавчої бази та розробки механізмів ефективної взаємодії органів влади).
"Я сподіваюся, що результатом цього засідання стануть виконання конкретних рекомендацій, які сьогодні були нами презентовані. Конкретний орган отримав від нас конкретну рекомендацію. Комітет в тому числі буде контролювати, як ці рекомендації імплементуються та виконуються", — зазначив Лубінець.

Топ дня

Вибір редакції