Перейти до основного змісту

У МЗС відкинули звинувачення РФ щодо причетності України до загострення ситуації в Сирії

МЗС України. УНІАН

У Міністерстві закордонних справ "категорично відкинули" безпідставні звинувачення Росії на адресу України у нібито причетності до "загострення" безпекової ситуації в Сирії.

Про це йдеться у заяві українського зовнішньополітичного відомства.

Там зауважили, що Україна, на відміну від Росії, "беззастережно дотримується норм міжнародного права, принципів непорушності суверенітету та територіальної цілісності інших країн".

У МЗС наголосили, що саме Москва разом із Тегераном "несуть основну відповідальність за сталу тенденцію погіршення безпекової ситуації в Сирії".

"І за злочини режиму Асада проти власного народу та його небажання забезпечити справедливий діалог всередині країни поставили під загрозу виживання Сирії як єдиної незалежної держави", — йдеться у заяві.

Раніше представниця МЗС Росії Марія Захарова заявила, що ескалація у Сирії має "український слід". За її словами, Москва "рішуче підтримує" дії сирійського керівництва для протидії наступу повстанців, які, за її словами, отримують підтримку з-за меж країни, зокрема з України. Доказів на підтвердження своїх слів Захарова не навела.

Що відомо про наступ сирійських повстанців

Нові сутички між силами режиму сирійського диктатора Башара Асада та опозиційними збройними групами розпочалися 27 листопада в сільській місцевості провінції Алеппо на півночі Сирії.

29 листопада в Сирії після тривалого затишшя повстанці на чолі з радикальним угрупованням "Хайят Тахрір аш-Шам" зайшли в Алеппо та вступили у бої з урядовими військами керівника країни Башара Асада. Ті лишили місто та повідомили, що готують контрнаступ. На цей момент повстанці продовжують просуватися та захоплювати нові території.

30 листопада агентство Anadolu повідомило, що сирійські повстанці рушили в бік міста Хама, і зіткнення з урядовими військами тривають приблизно за 20 км від його центру.

Того самого дня Сирійська обсерваторія з прав людини, що базується у Великій Британії, заявила, що Хаят Тахрір аш-Шам і союзні угруповання взяли під контроль більшість міст, урядових центрів і в’язниць регіону.

Також 30 листопада Росія вперше з 2016 року завдала авіаударів по Алеппо.

1 грудня сирійський диктатор Башар Асад уперше офіційно прокоментував наступ повстанців.

Того ж дня Сирійська обсерваторія з прав людини повідомила, що Алеппо більше не перебуває під контролем сирійських урядових військ вперше від початку конфлікту в країні, який триває понад десять років.

Що відомо про громадянську війну та розклад сил у Сирії

Громадянська війна у Сирії розпочалась у 2011 році, коли Башар Асад розпочав насильницьке придушення протестів сирійців. Ключові союзники світської диктатури Асада — Іран, Росія та підтримувана іранцями ліванська Хезболла.

Сили повстанців підтримували НАТО та частина країн Перської затоки. У 2016 році урядові війська за підтримки російської авіації взяли в облогу Алеппо, ключове місто у протистоянні, повстанцям довелось його здати. До кінця 2018 року всі опорні пункти повстанців, крім частини регіону Ідліб, були взяті урядовими військами за підтримки Росії.

Паралельно із цим у 2014 році угруповання "Ісламська держава" захопило контроль над значною частиною східної Сирії та західного Іраку, що спонукало очолювану США коаліцію розпочати авіабомбардування проти неї, водночас надаючи наземну підтримку Сирійським демократичним силам, що складались з курдів. "Ісламська держава" зазнала поразки, втім її вогнища ще зберігаються у сирійській пустелі.

Приблизно 30% території країни, що не підпорядковується режиму Асада, контролюється низкою опозиційних сил та іноземних військ. Туреччина підтримує опозиційні групи та має військову присутність на північному заході Сирії, водночас США підтримують сирійських курдів на сході.

За даними ООН, за більш ніж десятиліття війни було вбито понад 300 000 мирних жителів, а мільйони людей були змушені покинути свої домівки по всьому регіону.

З 2020 року, відколи Туреччина та Росія домовились про перемирʼя, конфлікт був здебільшого статичним. Нинішній наступ почався наступного дня після оголошення про припинення вогню між Ізраїлем і "Хезболлою" в Лівані.

Що відомо про угруповання, яке веде наступ на Алеппо

Хаят Тахрір аш-Шам (HTS) визнана США та ООН терористичною організацією. Її лідер Абу Мохаммед аль-Голані очолював сирійський підрозділ Аль-Каїди у 2011 році. Голані та його група брали на себе відповідальність за смертоносні вибухи на території Сирії. Втім у 2016 році Голані розірвав зв’язки з Аль-Каїдою, намагаючись відсторонитися від найрадикальніших її членів. HTS контролює частину провінції Ідліб поблизу кордону з Туреччиною.

Топ дня

Вибір редакції