Комітет ООН з прав людини розпочав розслідування проти уряду Венесуели, пов'язане з підозрами у масових фальсифікаціях на президентських виборах, що відбулися в липні 2024 року.
Про це пише агентство EFE.
У межах цієї справи Комітет вимагає від венесуельської влади зберегти всі виборчі документи, зокрема протоколи підрахунку голосів.
Про відкриття справи повідомив юрист Пауло Абрау, колишній виконавчий секретар Міжамериканської комісії з прав людини. Він зазначив, що це рішення є результатом скарги, поданої адвокатами фірми IHR Legal із Вашингтона, які звинувачують уряд Венесуели у фальсифікаціях, обмеженні голосування за кордоном і відсутності прозорості.
У повідомленні Комітету наголошується, що держава має утриматися від знищення матеріалів, пов'язаних із виборами, зокрема протоколів і документів, необхідних для встановлення результатів.
Адвокати, які подали скаргу, назвали це рішення "важливим кроком у боротьбі за демократію у Венесуелі". Вони припускають, що розслідування може завершитися історичним висновком про те, що Ніколас Мадуро не є легітимно обраним президентом країни.
У скарзі адвокати зазначають, що уряд Венесуели систематично ігнорує волевиявлення громадян. Зокрема, мільйони венесуельців за кордоном, які мають право голосу, були позбавлені можливості брати участь у виборах.
Комітет ООН з прав людини, що складається з 18 незалежних експертів, здійснює нагляд за виконанням Міжнародного пакту про громадянські та політичні права. Ця справа може стати прецедентом у боротьбі за дотримання демократичних стандартів у регіоні.
Президентські вибори у Венесуелі 2024 року
28 липня у Венесуелі відбулися вибори президента. Національна виборча комісія відразу після півночі 29 липня оголосила, що чинний президент Ніколас Мадуро переобраний на третій термін, набравши 51,2% голосів, а його опонент Едмундо Гонсалес — 44%. Лідерка опозиції Марія Коріна Мачадо заявила, що його опонент Гонсалес набрав 70% голосів, і що численні незалежні екзит-поли та швидкі підрахунки засвідчили його перемогу.
Після цього у столиці країни Каракасі спалахнули численні протестні акції, які на початку були мирними, але потім поліція почала розганяти мітингарів, застосовуючи сльозогінний газ і стріляти по них гумовими кулями. Демонстранти у відповідь почали кидали каміння та інші предмети у правоохоронців.
На акціях протесту загинули щонайменше 11 людей. Ніколас Мадуро заявив про затримання 2 тисяч протестувальників після виборів президента.
Уряди США, Перу, Аргентини, Уругваю та Еквадору визнали Гонсалеса переможцем голосування.
Уряд Венесуели вирішив відкликати весь дипломатичний персонал з Аргентини, Домініканської Республіки, Коста-Рики, Панами, Перу, Уругваю і Чилі та вимагає негайного виведення представників цих країн зі своєї території.
Згодом міністр закордонних справ Венесуели Іван Гіль заявив, що Каракас розриває дипломатичні відносини з Перу у відповідь на те, що Перу визнало опозиціонера Едмундо Гонсалеса обраним президентом Венесуели.
22 серпня Верховний суд Венесуели визнав Ніколаса Мадуро обраним президентом. Ратифікація результатів виборів дає Мадуро третій шестирічний термін на посаді лідера держави.