Перейти до основного змісту

Розгін протестів у Грузії: Країни Балтії ввели санкції проти 11 чиновників

Маргус Цахкна. AP

Три балтійські країни — Литва, Латвія та Естонія — запровадили національні санкції проти 11 представників влади Грузії у відповідь на силовий розгін протестів у країні.

Про це повідомив міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна.

Обмежувальні заходи передбачають зокрема заборону на в’їзд на територію Латвії, Литви та Естонії.

Цахкна зазначив, що грузинський народ повинен мати можливість відстоювати свої права, "тому що керівна партія систематично бреше грузинам протягом тривалого часу, і люди мають право висловлювати свої почуття через протести. Насильство проти протестувальників є непропорційним і суперечить правам людини".

До санкційного списку потрапили 11 грузинських чиновників:

  • Бідзіна Іванішвілі — засновник та почесний голова партії "Грузинська мрія";
  • Вахтанг Гомелаурі — міністр внутрішніх справ Грузії;
  • Шалва Бедоідзе — спікер парламенту;
  • Іосеб Челідзе — заступник глави МЗС Грузії;
  • Олександр Дарахвелідзе — заступник глави МЗС Грузії;
  • Георгій Бутхузі — заступник глави МЗС Грузії;
  • Звіад Харазішвілі — голова департаменту з особливих доручень;
  • Мілері Лагазаурі — заступник голови департаменту з особливих доручень;
  • Мірза Кезевадзе — заступник голови департаменту з особливих доручень;
  • Вая Сірадзе — директор департаменту патрульної поліції;
  • Теймураз Купатадзе — директор Департаменту центральної кримінальної поліції МВС Грузії.

Напередодні стало відомо, що три країни Балтії спільно домовилися запровадити національні санкції проти тих, хто придушує законні протести в Грузії.

Чому розпочались протести у Грузії

28 листопада прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що влада країни відмовляється від переговорів щодо вступу до Європейського Союзу до 2028 року. За його словами, кінець 2028 року – це час, коли Грузія буде готова з економічного погляду розпочати переговори про вступ до ЄС у 2030 році.

Раніше Європейська рада оголосила, що процес інтеграції Грузії фактично припинено через дії "Грузинської мрії", зокрема, через ухвалення законів про "іноагентів" та обмежень прав ЛГБТ-спільноти. Крім цього ЄС не визнав результати парламентських виборів, що відбулись у країні 26 жовтня.

Після цього у Грузії розпочалася нова хвиля протестів. Поліція розігнала учасників акції водометами та перцевим газом. Загалом 28 листопада у сутичках постраждали десятки демонстрантів, журналістів та силовиків. Також правоохоронці затримали щонайменше 43 людини.

Під час розгону багатотисячної акції протесту в Тбілісі з 29 на 30 листопада поліція затримала 107 протестувальників. Силовики використовували проти мітингарів водомети, капсули з газом, перцевий спрей, а також інші спецзасоби.

Четверта ніч протестів у Тбілісі з 1 на 2 грудня: протестувальники продовжували активно використовували піротехніку, а поліція — сльозогінний газ. Ніч закінчилася розгоном мітингувальників на проспекті Руставелі і новими арештами. Відомо про затримання одного з лідерів опозиційної "Коаліції змін" Зураба Джапарідзе і кількох журналістів.

Топ дня

Вибір редакції