Акти насильства проти учасників мирних протестів в Грузії можуть мати прямі наслідки для відносин Тбілісі і Європейського союзу.
Про це йдеться у спільній заяві високої представниці ЄС Каї Каллас та єврокомісарки з розширення Марти Кос щодо подій у Грузії.
"Народ Грузії знову вийшов на вулиці, щоб підтвердити свою волю приєднатися до Європейського Союзу. ЄС рішуче засуджує насильство проти учасників мирних протестів, які твердо стоять за своє європейське та демократичне майбутнє. Такі дії уряду Грузії мають прямі наслідки для наших відносин", — наголошується у заяві.
У документі ЄС висловлює жаль з приводу заяви прем’єр-міністра Іраклія Кобахідзе, яка відображує рішення "Грузинської мрії" не просуватися до відкриття переговорів про входження Грузії у ЄС та відмовитися від фінансової допомоги від ЄС на період до 2028 року.
Така позиція, йдеться у заяві, позначає відхід від політики всіх попередніх урядів Грузії та від європейських прагнень переважної більшості грузинського народу, як це записано в Конституції Грузії.
Чому розпочались протести у Грузії
28 листопада прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що влада країни відмовляється від переговорів щодо вступу до Європейського Союзу до 2028 року. За його словами, кінець 2028 року – це час, коли Грузія буде готова з економічного погляду розпочати переговори про вступ до ЄС у 2030 році.
Раніше Європейська рада оголосила, що процес інтеграції Грузії фактично припинено через дії "Грузинської мрії", зокрема, через ухвалення законів про "іноагентів" та обмежень прав ЛГБТ-спільноти. Крім цього ЄС не визнав результати парламентських виборів, що відбулись у країні 26 жовтня.
Після цього у Грузії розпочалася нова хвиля протестів. Поліція розігнала учасників акції водометами та перцевим газом. Загалом 28 листопада у сутичках постраждали десятки демонстрантів, журналістів та силовиків. Також правоохоронці затримали щонайменше 43 людини.
Під час розгону багатотисячної акції протесту в Тбілісі з 29 на 30 листопада поліція затримала 107 протестувальників. Силовики використовували проти мітингарів водомети, капсули з газом, перцевий спрей, а також інші спецзасоби.