Перейти до основного змісту

Єврокомісія виділила 300 млн євро на фінансування п'яти оборонних проєктів у ЄС. Що отримає Україна

Єврокомісія схвалила фінансування п’яти транскордонних проєктів для підтримки більш скоординованих та ефективних оборонних закупівель між державами-членами Євросоюзу. Загальна сума інвестицій становить 300 мільйонів євро. Також більшість обраних проєктів включають закупівлю озброєнь на потреби ЗСУ.

Про це йдеться у пресрелізі, який опубліковано на сайті Європейської комісії.

Зазначається, що кожен із п'яти відібраних проєктів, які реалізуються у межах європейського інструменту зміцнення оборонної промисловості через спільні закупівлі (EDIRPA), отримає по 60 мільйонів євро, що загалом становить 300 мільйонів.

У ЄК зауважили, що більшість відібраних проєктів включають закупівлю оборонної продукції, призначеної для України, зокрема систем ППО та ПРО, а також боєприпасів для зміцнення обороноздатності країни в умовах війни.

"Завдяки спільним придбанням продуктів збройні сили держав-членів матимуть покращену сумісність. Чіткіші перспективи та більша передбачуваність, які супроводжуються великими контрактами, зміцнять європейську промисловість і дозволять їй адаптувати свої виробничі потужності до оборонних потреб Європи. Загалом, спільні закупівлі посилять оборонну готовність держав-членів ЄС", — йдеться у повідомленні.

Які закупівлі включають ці п'ять проєктів:

  • закупівля систем протиповітряної та протиракетної оборони;
  • закупівля сучасної бронетехніки;
  • закупівля боєприпасів.

У ЄК пояснили, що тепер ці п’ять відібраних проєктів EDIRPA для всіх трьох сфер увійдуть "у фазу підготовки" грантової угоди, яка передбачає детальну координацію між комісією та консорціумами державних органів держав-членів ЄС

"Загальна вартість закупівель п’яти обраних проєкт перевищує 11 мільярдів євро, що свідчить про високий рівень фінансування ЄС. Інвестиції EDIRPA у розмірі 300 мільйонів євро стимулювали зобов’язання більш ніж у 36 разів, демонструючи ефективність програми в залученні значних інвестицій в оборону в ЄС", — йдеться у повідомленні.

Обрані проєкти EDIRPA охоплюють 20 держав-членів ЄС, деякі з яких вперше братимуть участь у спільних програмах оборонних закупівель.

У ЄК додали, що окрім обраних проєктів були подані й інші "перспективні пропозиції". Їх було додано до резервного списку, що дозволяє ідентифікувати їх для можливого майбутнього фінансування. Наприклад, держави-члени, залучені до цих пропозицій, можуть прагнути фінансово підтримати їх шляхом передачі невикористаних коштів ЄС, виділених їм, у рамках спільного управління.

8 листопада Рада ЄС продовжила мандат своєї тренувальної місії (EUMAM Ukraine) для підготовки українських військових на два роки — до 15 листопада 2026 року. У бюджет місії закладено майже 409 мільйонів євро на період з 14 листопада 2024-го по 15 листопада 2026 року.

Топ дня

Вибір редакції