Перейти до основного змісту

У Польщі відкрили першу постійну базу Збройних сил США

Президент Польщі Анджей Дуда на відкритті військової бази США в Поморському воєводстві, у селищі Редзіково, 13 листопада 2024 року. Kancelaria Prezydenta/Х

На півночі Польщі, у селищі Редзіково (Поморське воєводство), у середу, 13 листопада, офіційно відкрили базу протиракетної оборони США Aegis Ashore.

Про це повідомляють канцелярія президента Анджея Дуди та Міністерство оборони Польщі.

У церемонії відкриття брали участь президент Дуда, міністр оборони країни Владислав Косіняк-Камиш та міністр закордонних справ Радослав Сікорський. На захід прибули адмірал Військово-морських сил США Стюарт Манш і посол Сполучених Штатів у Польщі Марк Бжезінський.

"Вітаю наших американських друзів у Польщі. Радий, що ми офіційно відкриваємо цю базу, яка, як і американські військові, захищатиме безпеку світу. Дякую за ці важливі рішення. Нехай це буде своєрідним символом того, що після 25 років присутності в НАТО ця потужна військова інфраструктура перебуває в Польщі", — заявив Дуда під час заходу.

Він також підкреслив, що відкриття бази важливе в контексті вторгнення Росії в Україну, і відтепер весь світ чітко побачить, що Польща вже не є сферою впливу Росії.

Міністр оборони Косіняк-Камиш додав: "Це дуже хороша основа для подальшої співпраці з новою адміністрацією США, для роботи з новообраним президентом паном Дональдом Трампом".

Про зміну керівництва США і співпрацю з будь-яким урядом Сполучених Штатів напередодні наголосили і в польському МЗС, коли анонсували відкриття американської бази в Редзіково: "У питаннях безпеки та зовнішньої політики польські еліти залишаються єдиними. Альянс міцний незалежно від того, хто перебуває при владі у Варшаві та Вашингтоні".

Як нагадав Радослав Сікорський, спорудження бази було ініціативою президента-республіканця Джорджа Буша-молодшого, розпочав будівництво демократ Барак Обама, продовжував Дональд Трамп, а остаточно завершена база була за президентства демократа Джо Байдена.

Саме Сікорський 20 серпня 2008 року підписував угоду про щит з тодішньою державним секретарем США Кондолізою Райс. Тоді він був главою МЗС при першому уряді прем'єр-міністра Дональда Туска.

Умови угоди Польщі та США полягали в тому, що елементи протиракетного щита зберігатимуться не лише в Штатах, а й у Польщі. Завдяки угоді у Польщі з'явилися перші протиракетні системи Patriot, а згодом винищувачі F-16.

За підсумками липневого саміту НАТО у Вашингтоні у 2024 році оголосили про "оперативну готовність" протиракетної бази в Редзіково. Як повідомляли в Альянсі, об'єкт є частиною великого протиракетного щита НАТО і призначений для виявлення, відстеження та перехоплення балістичних ракет.

Топ дня

Вибір редакції