У Європейському Союзі наразі немає консенсусу щодо тренувальної місії ЄС для українських військових на українській території.
Про це Високий представник Європейського Союзу із закордонних справ та безпекової політики Жозеп Боррель заявив на спільній пресконференції у Києві з главою МЗС України Андрієм Сибігою.
“Щодо вашого конкретного запитання про тренувальну місію для дій на українській території. Я все ще не маю консенсусу, щоб цей запит був виконаний, але це не заважає тренувальній місії продовжувати працювати”, — сказав Боррель.
Він нагадав, що 8 листопада Рада ЄС продовжила мандат тренувальної місії для Україні ще на 2 роки і збільшила кількість учасників цієї тренувальної місії, щоб вона краще відповідала потребам України.
“Ми вже підготували 60 000 українських солдатів, а до кінця зими досягнемо 75 000… Це не оборонна місія. Ми намагаємося тренувати українських солдатів якомога ближче до українського кордону, але це не оборонна місія. Це можна робити якось інакше, в іншому місці. І це те, що ми робимо. Поки що щодо українській території немає консенсусу”, — сказав Високий представник ЄС.
Він додав, що не може виключати, що це станеться.
“Моя робота полягає в тому, щоб працювати і збільшувати кількість підготовлених українських солдатів, тому що я особисто знаю, що солдатам, яких відправляють на фронт без належної підготовки, важко вижити. Не просто відправляти солдатів, а добре підготовлених і добре екіпірованих солдатів — це шлях до перемоги”, — сказав Боррель.
У суботу, 9 листопада, з офіційним візитом до Києва прибув Верховний представник Європейського Союзу Жозеп Боррель.
Напередодні Рада ЄС продовжила мандат своєї тренувальної місії (EUMAM Ukraine) для підготовки українських військових на два роки — до 15 листопада 2026 року. У бюджет місії закладено майже 409 мільйонів євро на період з 14 листопада 2024-го по 15 листопада 2026 року.
EUMAM Ukraine співпрацюватиме з НАТО, зокрема з Організацією Альянсу з питань допомоги в безпеці та підготовки для України (NSATU), і обмінюватиметься інформацією з останньою у "прозорий, взаємний та інклюзивний спосіб".
Місія EUMAM Ukraine була створена в жовтні 2022 року для допомоги в підготовці українських військовослужбовців. У межах місії навчання тривають переважно на території Польщі та Німеччини. Загалом наразі є коаліція з 32 держав-партнерів, які організаційно входять до складу двох військових допоміжних місій Україні. Йдеться про групу сприяння безпеці України (SAG-U) та Місія ЄС з військової допомоги Україні (EUMAM).
За попередні два роки діяльності місії на території залучених 24 країн пройшли підготовку близько 70 тисяч українських військових.