Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль наголосив, що президент Володимир Зеленський не підпише законопроєкт, який пропонував штрафи за правопорушення у сфері лісокористування, відомий як "закон про штрафи за дрова".
Про це глава уряду сказав 8 листопада під час виїзного засідання Кабміну в Одеській області.
"Дрова у сільській місцевості — це важливе резервне, а іноді й основне паливо для людей, тому наголошую: жодних обмежень на заготівлю дров для людей немає і не буде. Резонансний депутатський законопроєкт щодо штрафів за зберігання дров не буде підписаний президентом України", — сказав Денис Шмигаль.
Ідеться про законопроєкт № 9665 про адміністративні правопорушення щодо вдосконалення відповідальності за правопорушення у сфері лісокористування та протидії незаконному обігу деревини.
Натомість, за словами керівника Кабміну, держава всіляко сприятиме українцям, які заготовлятимуть дрова для опалення власних домівок узимку. В Україні для цього є відповідна програма підтримки, яка реалізовується разом з партнерами.
Раніше радник президента з питань комунікацій Дмитро Литвин говорив Суспільному, що Зеленський не підпише законопроєкт про штрафи. За словами Литвина, час на накладання вето вже минув.
Ще в жовтні 2022 року Кабмін розпочав забезпечувати мешканців прифронтових територій паливною деревиною.
Цього року уряд ухвалив постанову, за якою жителі 9 прифронтових і прикордонних областей України можуть один раз на одне домоволодіння отримати 21 тисячу гривень на купівлю твердого палива. Програма реалізується за фінансової підтримки міжнародних організацій, зокрема Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН).
Що відомо про "закон про штрафи за дрова"
Верховна рада ухвалила закон щодо вдосконалення відповідальності за правопорушення у сфері лісокористування та протидії незаконному обігу деревини 10 жовтня. Його підписав голова парламенту, 15 жовтня документ направили на підпис президенту. Наразі Володимир Зеленський його ще не підписав, йдеться у картці документа на сайті Ради.
Згідно з остаточною редакцією документа, підписаною головою Верховної ради, перевезення, зберігання, збут дерев, чагарників або деревини без документів, що підтверджують законність походження дерев або з такими документами, які підроблено, одержано незаконним шляхом або, які містять завідомо неправдиві відомості, вчинені у значному розмірі, – караються штрафом від 2 тисяч до 3 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або вчинені у великому розмірі, – караються штрафом від 10 тисяч до 25 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк 5-7 років.
При цьому "під значним розміром у цій статті слід розуміти вартість дерев, чагарників або деревини, яка становить більше ніж 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а під великим розміром — більше 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян".
Станом на 2024 рік неоподатковуваний мінімум доходів громадян в Україні становить 1514 грн.