Перейти до основного змісту

63% українців готові терпіти продовження війни стільки, скільки потрібно — опитування КМІС

Соціологи вперше зафіксували зниження частки українців, готових терпіти війну стільки часу, скільки потрібно. Зокрема у вересні-жовтні цього року 15% людей заявили, що готові витримати війну кілька місяців, а 4% — до пів року. Проте більшість українців, а саме 63%, як і раніше, відповіли ствердно на запитання щодо готовності нести тягар війни.

Про це свідчать результати опитування, яке упродовж 20 вересня — 3 жовтня 2024 року провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС).

Соціологи вказують, що від початку повномасштабного вторгнення РФ у лютому 2022 року до лютого 2024-го ситуація практично не змінювалися.

Так, стабільно близько 71-73% українців відповідали, що вони готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно (і ще 2-3% говорили про 1 рік). У цей же період про менший власний запас міцності (декілька місяців-пів року) говорили 18-21% респондентів.

"Між лютим і жовтнем 2024 року ми вперше фіксуємо зниження частки тих, хто готовий терпіти стільки, скільки буде потрібно. При цьому все одно більшість українців – 63% – стверджують, що вони готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно. Разом з цим з 3% до 6% стало більше тих, хто говорить про 1 рік, тобто разом про відносно довгий період говорять 69% українців", — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що частка тих, хто говорить про більш короткий період декілька місяців-пів року не зросла – 19% зараз і 21% у лютому 2024 року (ця різниця в межах похибки). Проте з 4% до 12% стало більше тих, хто не зміг відповісти на запитання, що, вочевидь, відображає зростання загалом невизначеності майбутнього в очах українців.

Скільки ще часу Ви готові терпіти війну. Інфографіка КМІС

В регіональному розрізі на Заході та в Центрі України спостерігається зростання невизначеності, але загалом населення цих регіонів зберігає високу впевненість у своїх можливостях (з мінімальним погіршенням порівняно із лютим 2024 року).

"Проте на Півдні і Сході динаміка значно більш відчутна. На Півдні з 71% до 57% стало менше тих, хто говорить про умовно довгий період (1 рік, або стільки, скільки буде треба), зокрема, з 68% до 50% стало менше тих, хто говорить про стільки, скільки буде треба. Разом з цим немає значного зростання тих, хто говорить про короткий період – 24% у лютому і 26% зараз. Натомість з 4% до 17% стало більше тих, хто не визначився зі своєю думкою", — йдеться у повідомленні.

На Сході (йдеться про Донецьку і Харківську області) у лютому 73% говорили про умовно довгий період і з них 70% говорили "стільки, скільки треба".

"Зараз – 48%, і з них 38% готові терпіти стільки, скільки треба буде. Натомість з 23% до 36% зросла частка тих, хто говорить про умовно короткий період, а також з 5% до 16% стало більше тих, хто не визначився із думкою", — йдеться у повідомленні.

Як проводилось опитування

Упродовж 20 вересня — 3 жовтня 2024 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне всеукраїнське опитування громадської думки "Омнібус".

Методом телефонних інтерв’ю (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) у всіх регіонах України (підконтрольна уряду України територія) було опитано 989 респондентів.

Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, яка контролювалася урядом України.

До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 4,1% для показників, близьких до 50%, 3,5% для показників, близьких до 25%, 2,5% — для показників, близьких до 10%, 1,8% — для показників, близьких до 5%.

Топ дня

Вибір редакції