Парламент Туреччини найближчими днями буде обговорювати законопроєкт, подібний до грузинського закону "Про прозорість іноземного впливу". За проєктом документа пропонують покарання до 7 років тюрми.
Про це повідомляє Bloomberg, журналісти якого отримали в розпорядження текст законопроєкту Туреччини.
Проєкт закону постає проти тих, хто працює проти "безпеки держави або її внутрішніх чи зовнішніх політичних інтересів" під впливом або за наказом іноземної країни чи організації. Відповідно до законопроєкту, з яким ознайомилося агентство Bloomberg, покарання може становити до 7 років ув'язнення.
Пропоновані зміни — частина ширшого пакета, запропонованого керівною Партією справедливості і розвитку (ПСР) президента Реджепа Таїпа Ердогана. Bloomberg зазначає, що текст нагадує закон про іноземних агентів, ухвалений нещодавно в Грузії.
Як писало BBC 24 жовтня, Комісія з питань правосуддя Великих національних зборів Туреччини погодила законопроєкт від ПСР, який також включає положення про "агентів впливу".
Голова Комісії та депутат від керівної партії Ердогана, Партії справедливості та розвитку (ПСР), Кюнейт Юксель вважає, що законопроєкт передбачає більш ефективну боротьбу зі шпигунством.
Критика законопроєкту
Низка спільнот виступає проти законодавчої ініціативи, включно з головною опозиційною партією Туреччини — Республіканською народною партією (РНП). Вони назвали документ "законопроєктом про цензуру", заявивши, що широкі формулювання документа дають право переслідувати будь-кого, хто відхиляється від офіційного наративу. Депутат від РНП Інан Акгун Алп сказав, що законопроєкт підготує ґрунт для "набагато більш репресивного середовища".
Пресорганізації Туреччини у спільній заяві попередили, що це положення є "серйозною загрозою свободі преси".
Американська незалежна некомерційна неурядова організація — Комітет із захисту журналістів (Committee to Protect Journalists, CPJ) — 29 жовтня закликала членів турецького парламенту проголосувати проти закону про іноземних агентів впливу.
Що відомо про грузинський "закон про іноагентів"
13 травня, юридичний комітет парламенту Грузії розглянув та підтримав законопроєкт "Про прозорість іноземного впливу" у третьому читанні за 67 секунд.
Парламент Грузії 14 травня ухвалив у третьому читанні законопроєкт "Про прозорість іноземного впливу" — так званий закон про "іноагентів".
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що наклала вето на законопроєкт "Про прозорість іноземного впливу".
Видання "Эхо Кавказа" повідомляло, що керівна партія "Грузинська мрія" має достатньо голосів, щоб подолати вето. Якщо і після цього президент не підпише закону, його підписує та публікує голова парламенту.
28 травня парламент Грузії остаточно затвердив закон "Про прозорість іноземного впливу", подолавши вето президентки країни.
Закон про "іноагентів" фактично є аналогом закону, ухваленого в Росії. Згідно з документом, ЗМІ та громадським організаціям, які отримують фінансування з-за кордону, надаватимуть статус "агентів іноземного впливу". Реєструвати іноагентів має прокуратура, а не служба держреєстру. Для фізичних осіб за порушення закону передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до п'яти років, для юридичних — штраф.