Перейти до основного змісту

Понад 45 країни зобовʼязалися допомогти Україні повернути вивезених Росією дітей

Міністерка закордонних справ Канади Мелані Джолі (у центрі) виступає під час конференції в Монреалі, Канада, 31 жовтня 2024 року. Офіс Президента

Понад 45 країн 31 жовтня підписали у Канаді зобов’язання (комюніке) повернути в Україну цивільних людей, військовополонених і дітей, захоплених Росією після повномасштабного вторгнення в Україну.

Про це пише агенція Associated Press.

Міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі заявила, що країни домовилися координувати зусилля зі збору інформації про українців, які утримуються в Росії, і створити безпечні шляхи для їхнього повернення.

Жолі сказала, що спільна декларація в четвер допоможе координувати існуючі зусилля з пошуку зниклих безвісти українців. Вона сказала, що Катар, Південна Африка та Святий Престол погодилися виступити посередниками в переговорах щодо повернення військовополонених, цивільних та дітей. Литва і Катар будуть транзитними країнами для звільнених українців.

Офіційні особи не опублікували список із понад 70 країн, які надіслали делегації до Монреаля цього тижня, і було незрозуміло, які країни підписали зобов’язання станом на вечір четверга. Але кілька великих гравців були відсутні, включаючи Китай, Індію та Бразилію. Мексика та Південна Африка взяли участь у конференції.

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що майже 42 тисячі українців вважаються зниклими безвісти, а майже 20 тисяч дітей депортовані до Росії. За його словами, на сьогодні повернуто додому 860 українських дітей.

Що відомо про викрадення Росією українських дітей

Уповноважена президента з прав дитини Дар'я Герасимчук раніше інформувала, що станом на кінець березня 2023 року українській владі точно відомо про понад 19,5 тисяч дітей вивезених з ТОТ до Росії, але їх складно точно підрахувати через окупацію.

5 квітня 2023 року 49 країн світу у спільній заяві засудили РФ за організацію засідання Радбезу стосовно нібито правових підстав викрадення українських дітей з тимчасово окупованих територій. Велика Британія заблокувала трансляцію виступу російської уповноваженої з прав дітей Львової-Бєлової на ресурсах ООН, закликавши її відповідати за свої дії перед судом в Гаазі.

В Офісі генпрокурора вказали, що єдиного прозорого алгоритму чи механізму, який дає можливість повертати депортованих до Росії українських дітей, на сьогодні немає.

17 березня 2023 року МКС видав ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.

Топ дня

Вибір редакції