Рада безпеки ООН на прохання України 30 жовтня провела засідання через розгортання військових з Північної Кореї у Росії. Суспільне транслювало засідання наживо.
Головні заяви
Україна: обмеження надання зброї — це "зв'язування рук державі, яка захищається від двох ядерних держав"
Представник України в ООН Сергій Кислиця повідомив, що військовий контингент КНДР, що складається із 12 000 військовослужбовців, проходить підготовку на п’яти навчальних полігонах Росії. Він включає щонайменше 500 офіцерів армії КНДР та не менше трьох генералів.
"Надалі планується сформувати щонайменше п’ять підрозділів або формувань із військовослужбовців КНДР, кожне з яких складатиме від двох до трьох тисяч військових. Один такий підрозділ є еквівалентом мотострілецького полку", — каже Кислиця.
Представник України запевняє, що північнокорейські військові мають носити російську форму та використовувати російську стрілецьку зброю. Їм також нібито мають надати російські посвідчення особи, зокрема, з метою приховування їхньої присутності.
Кислиця розповів, що з 23 по 28 жовтня щонайменше 7 літаків із військовослужбовцями, загальною кількістю до 2 100 солдатів, вилетіли зі Східного військового округу до кордону Росії з Україною.
"Дехто може себе заспокоювати, що Росії потрібні військові КНДР лише як «гарматне м'ясо», щоб продовжити атаки за принципом «м’ясорубки» проти українських сил. Однак це лише частина правди і не головний момент", — заявив Кислиця.
Він каже, що офіцери, які виживуть у війні Росії проти України, повернуться додому із "винятковим досвідом у сучасній війні"
"Можна запитати, як режим Пхеньяна планує використовувати ці досвідчені підрозділи. Правда в тому, що ми всі знаємо відповідь", — додав представник України.
У своїй доповіді Кислиця наголосив, що "Україна захищатися зараз від двох ядерних держав", а обмеження атакувати російську територію він назвав "зв’язування рук державі, яка захищається".
Південна Корея: ми попереджали КНДР та РФ, але нас не почули
Представник Південної в ООН Джонкук Хванг назвав присутність військових КНДР в Росії "поворотом подій, який став несподіванкою навіть для тих, хто довго стежив за Північною Кореєю".
За його словами, раніше в Пхеньяна був пріоритет у надані Москві летальної зброї у війні проти України, проте тепер КНДР "віддає пріоритет розгортанню тисяч своїх військових" у Росії під виглядом російських солдатів.
"Ми неодноразово попереджали про постачання військових матеріалів Росії, а також надали детальну інформацію про відправку північнокорейського персоналу до Росії. Однак наші численні попередження та засудження не були почуті ні в Північній Кореї, ні в Росії, які до недавнього часу повністю заперечували свою співпрацю. Тепер вони визнають свої дії, стверджуючи, що вони відповідають міжнародному праву", — сказав Хванг.
Він додав, що відправляючи свої війська на поле бою, Північна Корея отримає бойовий досвід у сучасній війні вперше з часів Корейської війни. Відомо, що Пхеньян отримає від Москви "високу винагороду" — досконалі технології, матеріали та військове обладнання.
США: Росія звернулася до КНДР через відчай
Представник Сполучених Штатів Америки (США) у своїй доповіді сказав, що "Росія не звернулася б до Північної Кореї за військовим союзом, якби не була у відчаї та не вичерпала всі можливості".
"Ще кілька років тому Росія підтримувала низку резолюцій Ради Безпеки, які забороняли передачу зброї з участю Північної Кореї та надання їй військової допомоги", — сказав представник США.
Він нагадав, що Рада Безпеки ООН, включно з Росією, запровадила ембарго на постачання зброї Ірану та КНДР для стримування незаконних програм зброї масового знищення цих країн. Проте тепер Москва отримує від Пхеньяна зброю в обмін на технології
"Ми ставимо питання, що Росія має надавати КНДР та Ірану в обмін на їхню допомогу. Як мінімум, ми знаємо, що Росія блокує роботу Комітету санкцій проти КНДР", — каже представник США в ООН.
За його словами, із північнокорейськими військами російські сили не здолають Україну.
Росія: США приховує відправку військових НАТО в Україну
Представник Росії в ООН Василь Небензя відкинув всі звинувачення, які пролунали в адресу РФ щодо відправки північнокорейських військових на свою територію. Він назвав такі заяви "брехнею". Небензя своєю чергою звинуватив США у рішенні відправити війська НАТО в Україну.
"Істерія навколо північнокорейської теми збігається з підписанням Зеленським указу, який дозволяє іноземцям служити в ЗСУ на командних посадах", — промовив Небензя.
За його словами, співпраця Москви з Пхеньяном — це "відкритий процес". Небензя назвав КНДР "близьким партнером", з яким Росія намагається розвивати відносити в багатьох сферах. Представник РФ в ООН підкреслив, що співпраця із Північною Кореєю — "наше суверенне право" та "не спрямована проти третіх країн і не становить загрози для регіональної чи міжнародної безпеки".
У своїй доповіді Небензя сказав, що західним країнам вигідно впроваджувати антипхеньянську риторику, через нібито спустошення власних запасів. Він закликав Південну Корею до співпраці з Росією та не піддаватися риториці Заходу.
Напередодні постійний представник України в ООН Сергій Кислиця анонсував це засідання.
"Сьогодні у звʼязку зі зверненням України до швейцарського Головування Радбезу ООН відбудеться засідання Ради щодо розгортання північнокорейських військових – початок орієнтовно опісля 22:15 за Києвом", — йшлося у його дописі у соцмережі X.
Президент Володимир Зеленський заявляв, що Україні необхідна дієва реакція щодо присутності північнокорейських військ на російській території, адже за його словами, це "нова сторінка у війні та ескалація".
Що відомо про інформацію щодо залучення військових з КНДР у війну проти України
13 жовтня президент України Володимир Зеленський заявляв, що Росія та КНДР "нарощують союзництво" і вже йдеться не тільки про постачання зброї, яка використовується проти України, а й про "передачу людей" до російських військ. Вже 14 жовтня Зеленський заявив, що Північна Корея "фактично включилась" у війну проти України.
14 жовтня керівник Росії Володимир Путін вніс на розгляд до російської Держдуми проєкт про ратифікацію договору про "всеосяжне стратегічне партнерство" між РФ та Північною Кореєю. Росія та КНДР підписали цей договір 19 червня 2024 року. Держдума ратифікувала договір 24 жовтня.
Очільник Головного управління розвідки Міноборони (ГУР) Кирило Буданов підтвердив, що близько 11 тисяч солдатів з КНДР готують воювати в Україні.
Раніше джерела Суспільного у розвідці повідомляли, що на Далекому Сході Росії для війни в Україні готують десять тисяч солдатів з КНДР. Пізніше Зеленський додав, що Україна фіксувала присутність офіцерів та технічного персоналу з КНДР на тимчасово окупованих територіях. Імовірно, їх направили раніше, аби підготуватись до відправки контингенту.
23 жовтня міністр оборони США Ллойд Остін вперше підтвердив, що північнокорейські солдати справді прибули в Росію.
Сама Північна Корея назвала ці повідомлення "безпідставними чутками". Представник Північної Кореї в ООН заявив, що відносини КНДР з Москвою є "легітимними й заснованими на співпраці".
Очільник Кремля Володимир Путін прокоментував інформацію про розгортання північнокорейських солдатів на території РФ. Він послався на договір про "всеосяжне стратегічне партнерство" між Росією та КНДР. Сказав, що фото з присутністю корейських солдатів на території РФ – річ серйозна, якщо є знімки, вони щось відображають". Путін додав, що до ескалації в Україні привели дії не Росії, а "держпереворот, 2014 року, підтриманий США".