На пленарному засіданні у середу, 30 жовтня, Верховна рада ухвалила в цілому, у другому читанні, законопроєкт 10044-д про реформування Рахункової палати. Цей документ необхідний в межах євроінтеграції України.
Про це повідомили депутати від "Європейської солідарності" Ірина Геращенко та Олексій Гончаренко.
За проєкт закону № 10044-д проголосували 240 парламентарів.
Реформування Рахункової палати є вимогою Міжнародного валютного фонду та США. Як пише Геращенко, від ухвалення цього законопроєкту залежить отримання пакета допомоги Україні на 66 млрд грн. Реформа Рахункової палати також необхідна в межах євроінтеграції України.
Як пояснила Геращенко, нововведення за цією реформою такі:
- зменшення кількості членів Рахункової палати з 13 до 11;
- запровадження прозорого конкурсу для відбору нових членів з участю міжнародних експертів;
- розширення повноважень Рахункової палати на аудит коштів місцевих бюджетів і державних підприємств.
- встановлення чітких процедур для розгляду звітів Рахункової палати парламентом;
- посилення фінансової незалежності Рахункової палати.
Депутат Гончаренко підкреслив, що нові члени палати будуть обиратися вирішальним голосом міжнародних експертів. Крім того, розширюються повноваження палати на аудит коштів місцевих бюджетів, держпідприємств, а також позабюджетних фондів.
За словами Геращенко, в реформи є недоліки. Зокрема, у формуванні дорадчої групи експертів — "відсутність вимог до їх кваліфікації та недостатньо визначені права та обов'язки". А також конкурсний відбір тепер триватиме 4 місяці, що може бути замало для якісної підготовки, вважає Геращенко.
Вона також звернула увагу на підвищення зарплат членам Рахункової палати, згідно з новим законопроєктом — утричі, тобто до 300-500 тисяч грн на місяць
Рахункова палата — це державний орган, що діє від імені Верховної ради та здійснює контроль за використанням коштів державного бюджету України. Вона підзвітна ВРУ, її статус регулюється Конституцією.
У першому читанні за реформування Рахункової палати проголосували 19 вересня.
Що відомо про відставку попереднього голови Рахункової палати
24 жовтня 2022 року Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) повідомили народному депутату VIII скликання Валерію Пацкану про підозру у незаконному одержанні 117,65 тис. грн компенсації за житло. НАБУ І САП кваліфікували дії посадовця як "Зловживання владою або службовим становищем".
16 листопада 2022 року голова Рахункової палати Валерій Пацкан написав заяву про відставку та повідомив про причини звільнення з посади.
За його словами, причина — повідомлення йому про підозру від НАБУ за незаконне одержання 117,65 тис. грн компенсації за житло, яку він вважає необґрунтованою.
Вже 30 листопада він написав листа до спікера ВР та фракції, що відкликає свою заяву про звільнення з посади.
1 грудня 2022 року Верховна рада провалила голосування за звільнення Валерія Пацкана з посади голови Рахункової палати.
10 квітня 2023 року Верховна рада України висловила недовіру і відправила у відставку голову Рахункової палати Валерія Пацкана.