Протягом 2024 року держава забезпечила близько 10 тисяч українців протезами та супутніми ортопедичними виробами. Серед громадян, що отримали протези, — 2,5 тисячі військовослужбовців.
Про це 29 жовтня розповіла радниця міністерки соціальної політики Олена Кульчицька під час пресконференції в "Медіацентрі Україна".
Усі ці майже 10 тисяч людей отримали 16 тисяч протезних виробів, додала радниця. Громадянин в Україні, зокрема військовий має право отримати більш як один протез.
Кульчицька наголосила, що бувають скарги від пацієнтів, яким потрібен біонічний протез, а йому виписують механічний.
"Насправді військовий може отримати і механічний, і біонічний, і протези для купання. І це не предмет вибору людини, це – предмет кваліфікації фахівців, які мають підказати та призначити те, що найбільше людині потрібно", — пояснила посадовиця.
Вона також додала, що протезисти з великим досвідом не завжди готові дослухатися до думки реабілітологів — в такому разі це "неякісний, неефективний підхід", зазначила пані Олена. Протезист сам призначає і сам виготовляє протез і може нав'язати ті комплектувальні частини, певні частини протезів, не завжди враховуючи стан здоров'я людини. Це питання доброчесності.
Радниця додала, що в Мінсоцполітики сподіваються, що з 1 січня 2025 року запрацюють зміни до Закону у сфері реабілітації, за якими протези призначатиме мультидисциплінарна реабілітаційна команда, тоді як щодо окремих допоміжних засобів — палиць, милиць тощо — може консультувати один фахівець, лікар.
Як можна отримати протез в Україні
Держава може надати безплатний протез усім, не лише військовим і не лише тим, хто втратив кінцівку через війну. На протез мають право:
- військовослужбовці та службовці правоохоронних органів, ветерани;
- постраждалі від війни цивільні громадяни;
- громадяни з інвалідністю, які отримали інвалідність не через бойові дії;
- діти з інвалідністю, діти з порушеннями опорно-рухового апарату.
Щоб отримати необхідне обладнання, треба подати документи до соцпрацівника, якщо ви ще в лікарні, до ЦНАПу, Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю, у свій місцевий відділ соцзахисту чи через електронний кабінет особи з інвалідністю.
Необхідні документи для заяви на протез: паспорт громадянина України; реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний код); для військових — довідка про обставини травми від командира військової частини; висновок про необхідність забезпечення осіб з обмеженнями функціонування допоміжними засобами реабілітації; а також якщо є — посвідчення учасника бойових дій.