Перейти до основного змісту

Держава втратила близько 600 мільйонів гривень на закупівлях дронів — розслідування

Військовослужбовець запускає бойовий безпілотник на своїй передовій позиції поблизу міста Покровськ, 21 жовтня 2024 року. REUTERS/Viacheslav Ratynskyi

Держава втратила близько 600 мільйонів гривень на закупівлях дронів EVO MAX 4T виробництва компанії Autel для Збройних сил України (ЗСУ). Про передачу на фронт цих безпілотників заявляли міністр цифрової трансформації Михайло Федоров і колишній голова Держспецзв'язку Юрій Щиголь.

Про це йдеться у розслідуванні журналістів hromadske.

Розслідувачі вияснили, що компанія "Кріон-М" минулого року почала постачати дрони Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації, яку на той час очолював Юрій Щиголь. Проте прямого і прозорого тендера не було. Постачання відбувалися у межах спільного з Мінцифрою проєкту "Армія дронів".

За даними YouControl, компанія "Кріон-М" раніше займалася продажем меблів та має статутний капітал у 765 гривень. Проте з липня 2023 року ця ж фірма продала державі майже 3 900 безпілотників. Приблизно за півтора мільярда гривень.

Контракти "Кріон-М" та Держспецзв'язку

За першим контрактом "Кріон-М" поставив 1074 дрони утридорога, а пізніше поставив ще 402 безпілотники за зниженими цінами. Допостачання відбулося за додатковою угодою, укладеною в лютому 2024 року. Тож середня ціна за контрактом з 498 071 грн за дрон упала до 359 631 грн.

У межах другого контракту поставили 1912 безпілотників за повною вартістю, а пізніше додали 488 штук за зниженою ціною. Тож середня вартість опустилася з 494 029 до 393 576 гривень. Це допостачання відбулося за додатковою угодою, укладеною в листопаді 2023 року. Проте де компанія отримала дрони за зниженою вартістю та якою, власне, вона була — невідомо, пише hromadske.

У компанії пояснювали, що ціни такі, зокрема, через комплектування: разом із дроном та батареєю до комплекту входила ще одна додаткова батарея. Для порівняння: "Фонд Сергія Притули" у червні 2023 року купував такі дрони у комплекті з однією батареєю за 280 тисяч гривень. У серпні — лише за 212 тисяч за штуку.

Висновок розслідування

За підсумками розслідування стає ясно, що на контракті, підписаному у травні 2023 року, держава втратила близько 195 мільйонів гривень, а на контракті, підписаному в серпні того ж року — ще близько 398 мільйонів гривень.

Розслідувачі зазначають, що на ці майже 600 мільйонів гривень можна було б купити ще 2 600 таких Autel з додатковою батареєю до кожного.

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров стверджував, що Міноборони не справлялося із закупівлею дронів від початку повномасштабного вторгнення. Тому за справу взялося Мінцифри разом із Держспецзв’язку. Тож політично Федоров і Щиголь відповідали за закупівлю безпілотників, зазначають в hromadske.

Михайло Федоров каже, що сам дізнався про завищені ціни у вересні 2023-го, потім Мінцифри почало моніторинг, і саме за його підсумками було звернення до НАБУ.

20 листопада 2023 року Юрія Щиголя НАБУ запідозрило у заволодінні держкоштами на понад 62 мільйони гривень під час закупівлі програмного забезпечення. Тоді ж його звільнили з посади.

Топ дня

Вибір редакції