Чому Зеленський "втратив" малу батьківщину. Політолог прокоментував вибори мера у Кривому Розі

Ексклюзивно
. УНІАН

6 грудня у Кривому Розі провели повторне голосування на виборах міського голови через півтора місяця після першого туру. За посаду змагалися кандидат від партії "Слуга народу" Дмитро Шевчик та кандидат від партії "Опозиційна платформа – За життя" Костянтин Павлов, який і здобув перемогу. Голова Центру прикладних політичних досліджень "Пента" політолог Володимир Фесенко в ефірі Українського Радіо розповів, чому в рідному місті Володимира Зеленського переміг висуванець опозиційної до нього політичної сили.

За словами Фесенка, справжнім переможцем виборів у Кривому Розі став 71-річний Юрій Вілкул, який у першому турі набрав найбільше голосів, але потім заявив, що відмовляється від боротьби за крісло мера через стан здоров’я та закликав голосувати за Павлова, з яким його пов’язувала багаторічна співпраця у колишній "Партії регіонів" та у міськраді.

"Головним переможцем на цих виборах став саме Вілкул, і в цьому сенсі підтвердилася тенденція, яка проявилася, наприклад, в обласних центрах України та великих містах. Перемагають там, де вони беруть участь, чинні мери. Якщо, як Вілкул, вони не беруть участь у виборах, то впливають на виборчі процеси та контролюють їх. В цьому сенсі Вілкул, навіть якщо там були й інші причини, нібито формально відійшов від участі в виборах, але реально політично він зберігає владу – і контроль над міською радою, і, я думаю, що Павлов буде не так представником "ОПЗЖ", як представником Вілкула", – вважає Володимир Фесенко.

На його думку, при цьому президент Зеленський вчинив правильно, відмовившись підтримувати жодного кандидата.

"Обирають мера, а не президента. Голосували на цих виборах не за чи проти Зеленського. Зверніть увагу, що Зеленський зробив заяву-звернення перед виборами, але він не закликав голосувати за якогось конкретного кандидата, і це правильно. Президент має бути осторонь. Це було б порушення певних етичних стандартів", – переконаний політолог.

Логіка "батьківщина президента" не працює

На думку експерта, логіка "батьківщина президента" більше не працює, оскільки на міських виборах не голосують за київського політика чи проти нього, а голосують за конкретних кандидатів.

"Практично по всіх містах країни, обласних центрах, великих містах голосують саме на виборах мерів, не за партію, не за лідера політичного загальнонаціонального, а голосують за конкретного кандидата в мери. Якщо у виборах бере участь чинний мер, то, як правило, він має велику перевагу", – зазначив Фесенко.

Не перемога Ахметова

При цьому Володимир Фесенко вважає, що результати голосування не можна вважати перемогою Рината Ахметова попри заяви деяких ЗМІ.

"Наскільки я знаю, ще до виборів відбулося певне охолодження між молодшим Вілкулом, який раніше був в обоймі Ахметова, та Ахметовим. Вілкул відійшов від Ахметова, створив власний політичний проєкт, і цей проєкт брав участь і в Дніпрі, і в Кривому Розі, разом з батьком. Тому війни там немає, немає протистояння політичного, якісь зв’язки зберігаються. Але казати, що Вілкули – маріонетки Ахметова, то це вже не зовсім так", – переконаний він.

На думку Фесенка, вибори у Кривому Розі підтверджують, що завдяки процесу децентралізації мери великих українським міст і обласних центрів "перетворюються на самостійних олігархів".

Що відомо

  • За результатами другого туру виборів міського голови Кривого Рогу, які 7 грудня 2020 року оголосив голова міської ТВК Валентин Орлов, перемогу здобув висуванець партії "Опозиційна платформа – За життя" Костянтин Павлов.
  • Павлова підтримали понад 97,5 тисяч виборців (56,97%). За конкурента Павлова, висуванця партії "Слуга народу" Дмитра Шевчика проголосувало близько 70 тисяч виборців (40,49%).
  • За результатами першого туру виборів міського голови Кривого Рогу, який відбувся 25 жовтня, найбільше голосів отримали Юрій Вілкул, який є чинним мером і висуванцем партії "Блок Вілкула "Українська перспектива", очолюваної його сином Олександром Вілкулом, та Дмитро Шевчик, висуванець партії "Слуга народу".
  • За Вілкула на виборах 25 жовтня проголосували 80 655 виборців (44,96%), за Шевчика – 45213 (25,94%), Павлов посів третє місце із 15 941 голосом (9,15%).
  • 17 листопада Юрій Вілкул зняв свою кандидатуру через стан здоров'я. Того ж дня міська виборча комісія вирішила, що у другому турі криворіжці обиратимуть між Дмитром Шевчиком та Костянтином Павловим.