Видання Texty.org.ua запрограмувало мовну модель штучного інтелекту, щоб проаналізувати 100 Telegram-каналів на наявність 10 технік мовної маніпуляції. Згідно з дослідженням, канал Суспільного має менш як 2% маніпулятивних публікацій.
Про це йдеться в матеріалі Texty.
"Якщо ви думаєте, що новинна стрічка в умовах війни неможлива без маніпуляцій, то телеграм-канал Суспільного з менш як 2% публікацій (з 2800 публікацій в Telegram-канаі Суспільне Новини протягом 3 літніх місяців — ред.), які наша мовна модель визначила як маніпулятивні, доводить, що це не так", — підсумували в дослідженні.
Проте Texty додають, що такий рівень нейтральності характерний для невеликої частки телеграм-каналі в українському інфопросторі.
Також видання уклало рейтинг маніпулятивності телеграм-каналів за технікою "апеляція до страху та сумнівів". У переліку — 100 каналів, Суспільне — на передостанньому, 99-му місці. Загалом десятка найменш маніпулятивних, за версією Texty, має такий вигляд:
- 91 місце — Віталій Кличко — 1% дописів, що апелюють до страху, зі 112
- 92 місце — Новости Одесса | Одеса — 1% з 1790;
- 93 місце — Верховна Рада України — 1% з 1938;
- 94 місце — АЗОВ — 0% з 65 дописів;
- 95 місце — КМДА – офіційний канал — 0% з 630;
- 96 місце — Віталій Кім / Миколаївська ОДА — 0% з 358;
- 97 місце — Служба безпеки України — 0% з 270;
- 98 місце — Офіс Президента — 0% з 466;
- 99 місце — СУСПІЛЬНЕ НОВИНИ — 0% з 2800;
- 100 місце — Валерій Залужний — 0% з 12 дописів.
Для порівняння, у телеграм-каналі "Труха" за літо з 3408 дописів майже половина (45%) містила щонайменше один вид маніпуляцій, згідно з дослідженням Texty.org.ua.
Як проводили дослідження
На основі анотованого датасету із 7604 зразків команда фахівців навчили модель ШІ Meta-Llama-3.1-8B-Instruct виявляти маніпулятивний контент у Telegram-дописах. Оцінювання моделі провели на окремому тестовому наборі з 1908 прикладів.
Головне завдання моделі — класифікувати дописи як маніпулятивні або неманіпулятивні й визначати конкретні техніки маніпуляції серед десяти ідентифікованих класів.
Всього Texty проаналізували 50 найпопулярніших публічних телеграм-каналів із найбільшою кількістю підписників у категорії "Новини і медіа" і 50 найпопулярніших каналів у категорії "Політика" за даними Telemetr.io станом на 1 вересня 2024 року. Аналізували дописи, оприлюднені протягом літа — з 1 червня по 31 серпня 2024 року.
Розглядали серед іншого такі мовні техніки маніпуляцій, як:
- навантажена мова;
- ейфорія — створення відчуття надмірного щастя, наприклад, щоб підняти бойовий дух або поширити якусь ідеологію;
- блискучі узагальнення — спроба викликати сильні емоційні реакції та відчуття солідарності за допомогою абстрактних понять;
- апеляція до страху;
- спроби посіяти сумніви.
Нагадаємо, Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві телерадіокомпанії та супутниковий телеканал Суспільне Новини. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.