П’ятого листопада 244 млн американців будуть голосувати на виборах президента. Основних кандидатів двоє — експрезидент, республіканець Дональд Трамп та чинна віцепрезидентка, демократка Камала Гарріс. Нині вона попередньо випереджає Трампа на понад 2 % (і має 48,5 %), але вибори президента США влаштовані дещо складніше і перевага в кількості голосів не завжди гарантує перемогу.
Чому саме, як відбуваються ці вибори, що на них робить колегія виборників та чому завжди перемагають кандидати від демократів або республіканців — розповідає Суспільне.
Як проходить голосування
День виборів у США незмінний — це вівторок після першого понеділка листопада. Тоді більшість виборців і приходить на дільниці. Проте є опція і дострокового голосування: або завчасно на тих самих дільницях, або поштою. Дострокові результати час від часу критикуютьДональд Трамп критикував голосування поштою, зокрема у 2020-му вважав що це — одна з причин, чому вибори не були справедливими. Тепер навпаки — агітує голосувати у такий спосіб, але це такий формат охопити більшу кількість людей, які не можуть проголосувати в основний день виборів — це й американці за кордоном, і військовослужбовці, люди з інвалідністю тощо.
Наприклад, на виборах 2020 року в розпал пандемії COVID-19 понад 100 мільйонів виборців віддали голоси до офіційного дня голосування. До слова, тоді спостерігали явище, яке назвали "червоний міраж" або "блакитний зсув". У низці штатів через різні темпи підрахунку голосів якийсь час лідирував Дональд Трамп, але врешті там перемагав Джо Байден.
Хто такі виборники та нащо вони потрібні
Специфіка виборів у США полягає в тім, що переможцем не обовʼязково стає той, хто набере найбільшу кількість голосів по всіх штатах. Голоси, які врешті рахуються, надає колегія виборників. В ній — 538 людей. Їхня кількість в кожному зі штатів розподіляється пропорційно кількості населення. Наприклад, у Каліфорнії, найбільшому за кількістю населення штаті Америки (близько 39 млн), їх — 54, а на Алясці (де мешкає 730 тисяч) — лише три. Щоб перемогти, кандидат чи кандидатка у президенти має отримати мінімум 270 голосів виборників.
Працює це так: у більшості штатів (винятками є Мен і Небраска) переможці отримують все. Тобто кандидат чи кандидатка, за яких проголосувала більшість населення штату, одержує всі голоси колегії виборників штату.
Такий підхід вигадали ще у 1787-му батьки-засновники країни. Тоді він розглядався як компроміс між голосуванням за президента конгресменами та звичайними громадянами.
Як ми дізнаємося, хто переможе на виборах
У перший вівторок після другої середи грудня виборники підсумовують результати та віддають свої голоси окремими бюлетенями. Ці свідоцтва надсилають до Конгресу — і вже 6 січня наступного року там називають імʼя переможця.
У 2021 році цей день обернувся атакою на Капітолій з боку незгодних із результатами виборів, які засвідчили перемогу Байдена.
Якщо жоден із кандидатів не здобув щонайменше 270 голосів виборників, за президента голосує Конгрес. Але такий сценарій вкрай рідкісний. За весь час так робили двічі — у 1800 та 1824 роках.
Що таке swing states
Головна боротьба на президентських виборах розгортається за так звані хиткі штати (swing states), де підтримка кандидатів розподілена рівномірно і до кінця не ясно, у чий бік похитнеться. На виборах 2024 року таких штатів сім: Аризона (11 голосів виборників), Джорджія (16), Мічиган (15), Невада (6), Північна Кароліна (16), Пенсильванія (19), Вісконсин (10).
Кандидати в президенти враховують специфіку кожного "хиткого" штату. Наприклад, у прикордонній Аризоні Трамп затято критикує Гарріс за те, що адміністрація Байдена, яку вона представляє, начебто не змогла врегулювати міграційну кризу. У Мічигані мешкає найбільша в країні частка арабських американців. За даними Арабського американського інституту, там Трамп і Гарріс фактично зрівнялися за цифрами, при цьому підтримка демократів впала на 18 % порівняно з 2020-м — через реакцію адміністрації Байдена на війну в Газі.
За даними нещодавнього опитування The Wall Street Journal, Гарріс має незначну перевагу в "хитких" Аризоні, Мічигані, Вісконсині та Джорджії, а Трамп — у Неваді, Північній Кароліні та Пенсильванії. Але усюди ця перевага не перевищує 2 %, за винятком 5 % переваги Трампа в Неваді.
Які головні теми цих виборів
Перелік пріоритетних питань для виборців Трампа та Гарріс різниться. Серед прихильників Трампа такими є економіка (93 %), імміграція (82 %) і злочини, повʼязані з насильством (76 %).
Для прихильників Гарріс найбільш важливими є охорона здоров'я (76 %) і призначення суддів у Верховний суд (73 %). Переважну більшість також хвилює економіка (68 %) та питання репродуктивних прав жінок (67 %).
Що пропонують основні кандидати
В економіці Трамп обіцяє, зокрема, зменшити інфляцію та ввести 10–20 % мита на більшість іноземних товарів і значно вищі — на китайські. В міграційній політиці — добудувати стіну на кордоні з Мексикою та влаштувати наймасштабнішу в історії США депортацію нелегальних мігрантів. У зовнішній політиці Трамп прагне відмежувати США від іноземних конфліктів. Зокрема, він обіцяв завершити війну між Росією та Україною за 24 години.
Камала Гарріс планує продовжувати низку політик Байдена. Йдеться, зокрема про пільги для середнього класу та малозабезпечених сімей, зниження вартості ліків. В економіці вона обіцяє розібратися із завищенням цін на продукти та збільшити пропозицію житла. В медицині — закріпити репродуктивні права жінок у законодавстві по всій країні. В зовнішній політиці — як і Байден, "підтримувати Україну, скільки буде потрібно". Також Гарріс є прихильницею "дводержавного рішення" для Ізраїлю й Палестини.
Яка ситуація з судами проти Трампа
Історія з судовими провадженнями проти Трампа триває: нині йдеться про чотири справи, де йому висунули звинувачення:
- справа про атаку на Капітолійський пагорб прибічниками Трампа 6 січня 2021 року;
- справа про замовчування платежу для порноакторки Стормі Деніелс на суму в 130 тисяч доларів США (та мала мовчати, що у неї, ймовірно, був секс із Трампом. Платіж оформили як судові витрати — прокуратура розцінила це як фальсифікацію);
- справа про вибори у Джорджії: тут Трампа звинувачують у змові — начебто він намагався скасувати поразку на виборах 2020 року;
- справа про неналежне поводження з секретними документами: Трамп начебто забрав частину з них з Білого дому після того, як залишив посаду президента.
У трьох із чотирьох справ Трампу може загрожувати до 20 років позбавлення волі. Але це не завадило йому брати участь у виборах, бо судові процеси на паузі, щонайменше до завершення президентських перегонів.
Є лише дві партії чи ще хтось
В США домінують дві партії — Демократична і Республіканська. З 1853 року президентами країни ставали тільки їхні представники. Проте ці партії не єдині. Серед відомих — Партія реформаторів, Лібертаріанська, Соціалістична, Конституційна партії та "Зелені". Найуспішнішим кандидатом у президенти від таких був Теодор Рузвельт: у 1912-му він балотувався від своєї "Прогресивної партії" і посів друге місце — поступився демократу Вудро Вільсону.
Чверть американців вважає, що основні партії — демократи та республіканці — вже не можуть ефективно представляти їхні інтереси. Про це йдеться у минулорічному опитуванні Pew Research Center, але попри це мало хто голосує за інших кандидатів. Аллан Ліхтман, професор історії Американського університету у Вашингтоні, пояснює важливість участі третіх партій у виборах тим, що вони додають нових ідей, які потім беруть до уваги основні партії.
Так, Антимасонська партія в 1830-х виступала за праймериз — партійні з’їзди, на яких обирають кандидатів на президентство. Зараз їх проводять обидві основні партії. Партія вільної землі ще у 1848-му розпочала боротьбу з рабством, а Соціалістична — пропагувала соціальне забезпечення та трудові права. Згодом ці ідеї перейняв президент-демократ Франклін Делано Рузвельт. Лібертаріанці ж просували ідеї приватизації, які у 1970-х запозичила Республіканська партія.
Як партії обирають кандидатів у президенти
Все починається з праймериз — внутрішньопартійних виборів. Більшість штатів проводять їх за 6–9 місяців до президентських виборів. Є ще один формат відбору, більш рідкісний — кокуси, зустрічі представників партії на рівні районів або округу.
Незалежним кандидатам треба подати петицію з певною кількістю підписів. Цей показник різниться: скажімо, щоб зареєструватися у Мічигані на цьогорічних виборах, було потрібно лише 12 тисяч голосів, а у Флориді — 145 тисяч. Крім того, у деяких штатах треба сплатити збір за участь (залежно від штату та деяких інших чинників сума коливається від 250 доларів до 35 тисяч).
А хіба є за кого голосувати, крім Трампа і Гарріс
Так, зараз у бюлетенях — пʼять (а подекуди шість, про що далі) прізвищ. Найвідоміший кандидат поза двома найпопулярнішими партіями — 70-річний Роберт Ф. Кеннеді молодший, родич експрезидента Джона Кеннеді. Він брав участь у праймериз Демократичної партії, тоді зрозумів, що не переможе Байдена, зареєструвався як незалежний кандидат та врешті знявся з перегонів на користь Трампа, але лишився в бюлетенях у декількох штатах.
Ще один незалежний кандидат — 71-річний філософ Корнел Вест. Він обіцяє безкоштовне медичне обслуговування, репарації темношкірим американцям, а також каже, що буде тиснути на Ізраїль, щоб припинити війну в Газі, та зупинить допомогу Україні.
Джил Стайн йде у президенти від "Партії зелених". Екоактивістка вважає, що США повинні досягти нульових викидів вуглецю за більш стислі терміни, ніж планують демократи (не пізніш як 2035 року, дедлайн демократів — 2050-й). Також Стайн пообіцяла припинити допомогу Україні та Ізраїлю. У квітні під час студентських протестів на підтримку Гази її затримали у Вашингтонському університеті в Сент-Луїсі.
Чейз Олівер, якому 39 років, здобув номінацію від Лібертаріанської партії. Він обіцяє вибороти простіший шлях до отримання громадянства для іммігрантів та припинити участь США в усіх міжнародних конфліктах.
Чи обирають лише президента
Ні. По-перше, обирають також і віцепрезидентів. У Трампа це Джей Ді Венс, сенатор від штату Огайо. Коли Трамп балотувався на виборах 2016-го, Венс називав себе "Never Trump guy" — людиною, яка ніколи не підтримає Трампа, а потім став прихильником руху MAGAЙдеться про активних прибічників ідей Трампа. На виборах 2016-го його гаслом було — Make America Great Again.
Кандидат Гарріс у віцепрезиденти — ексконгресмен від Міннесоти Тім Волз.
Також виборці будуть голосувати ще і за нових членів двопалатного Конгресу. Членів Палати представників (нижньої) обирають на два роки. Із сенаторами складніше: їх обирають на шестирічний термін, але ще й поділяють на три групи: третину з них переобирають кожні два роки.