Перейти до основного змісту

"Мова йде виключно про надлишки". Чи може Україна відкрити експорт зброї та за яких умов

Співробітник поміщає розвідувальну безпілотну систему Raybird-3 у футляр на виробничому підприємстві Skyeton — колишнього виробника легких літаків, який почав виготовляти БПЛА для військових з початком російського вторгнення, 14 лютого 2023 року. Getty Images/Bloomberg/Julia Kochetova

До 2022-го Україна була одним із найбільших експортерів зброї у світі. Проте з початку повномасштабного вторгнення припинила продавати її за кордон. Українські виробники закликають владу поновити експорт. Говорять, це може принести сотні мільйони доларів у бюджет. Інакше — українські оборонні компанії можуть зупинити виробництво, або перенести його за кордон. Чи готова влада до відкриття експорту озброєння, та чи дійсно це може зупинити українські компанії від релокації — розповідає Суспільне.

Заборонений експорт

Експорт озброєння Україна призупинила до кінця дії воєнного стану. Проте до сьогодні немає офіційної постанови чи закону, які забороняють це робити, говорить депутат Олександр Маріковський.

Ця заборона діє так — щоб продати озброєння за кордон, українські компанії мають подавати заяви до Державної служби з експортного контролю (ДСЕК). Далі вона їх має узгодити зі спецслужбами та Міноборони. Проте заяви не узгоджують, бо це не відповідає державним інтересам, каже начальник управління правозастосування та систем внутрішньофірмового експортного контролю Сергій Рябов.

Чому виникла ідея відкрити експорт озброєння

За даними Міністерства стратегічних галузей промисловості зараз українські підприємства здатні виробляти зброї на 20 млрд доларів на рік. Цьогоріч Україна уклала контрактів з виробниками лише на 6 млрд доларів. Причина — нестача грошей у бюджеті. Решту — 14 млрд, бізнес міг би отримати, продаючи надлишок за кордон.

"Ми перебуваємо в шпагаті, адже втричі збільшили виробництво озброєння, але повністю законтрактувати його не можемо. Тому виробники й шукають варіанти, як заробити", — розповіло джерело Суспільного в уряді.

Також нині більшість контрактів із виробниками укладається лише на рік і в першу чергу йдеться про продукти, що вже готові до використання. Так стається і через брак коштів для довгострокових розробок, і через те, що технології швидко змінюються — для прикладу, якась нова версія РЕБ може стати неефективною вже за три місяці. Все це ускладнює планування та розширення виробництва, говорить директорка з розвитку ПрАТ "НВО Практика" Юлія Висоцька.

"Багато виробників створюють продукти на свій розсуд, базуючись на поточних запитах, без довгострокової стратегії. Коли ми говоримо про великий завод, це більше перегони на виживання, ніж робота", — каже генеральний директор компанії з виробництва дронів Skyeton Роман Княженко.

Релокація виробників за кордон

Зокрема, через ці чинники Skyeton стала однією із компаній, які відкрили виробництво за кордоном — в Словаччині. Окрім неї відомо щонайменше, про ще два подібних випадки. Ukrspecsystems виготовлятимуть свій дрон PD-2 у Польщі, а компанія DeViRo — безпілотник Leleka-LR у Чехії.

Дослідження "Технологічних сил України" (ТСУ) — організації, яка об'єднує українських виробників зброї, показує, що 85% опитаних компаній думали про релокацію за кордон, або вже це зробили.

"Якщо компанія недоотримує потрібну кількість замовлень, або не має обігових коштів в достатній кількості, вона релокується в іншу юрисдикцію і буде працювати на теренах Польщі, Чехії, Словаччини чи інших країн", — каже виконавча директорка ТСУ Катерина Михалко.

Чому Україна не відкриває експорт

Є декілька причин. Перша — політична. "Українці й частина міжнародних партнерів можуть не зрозуміти, чому ми почали продавати зброю за кордон. Адже кожен українець знає від свого друга, родича на фронті, що озброєння не вистачає", — говорить Суспільному джерело в уряді.

Ідею про експорт зброї, зокрема, розкритикував заступник командира 3 ОШБр Максим Жорін: "Україна — перша у світі, хто зараз потребує безпілотників. Який може бути експорт в таких умовах?!".

Проте експерти та чиновники, з якими поспілкувалось Суспільне говорять, що експорт озброєння дозволить наповнити бюджет, і відповідно — збільшити можливості України закуповувати зброю для армії.

"Експорт надлишкової продукції міг би допомогти зберегти приватний сектор ОПК в Україні. Також це забезпечило б надходження валюти в країну", — каже Катерина Михалко.

Друга причина того, чому Україна не відкриває експорт — іноземні замовлення можуть зашкодити своєчасному виготовленню зброї для Сил оборони, якщо виробники стануть віддавати пріоритет експорту, або, згідно з умовами контрактів, будуть зобовʼязані надіслати на експорт певну кількість озброєння, попри на ситуацію на фронті.

Україна пропонує альтернативу експорту. Цього року зʼявився проєкт ZBROYARI, який має залучати кошти від іноземних донорів для виробництва української зброї. Так вже вдалось отримати близько 750 млн доларів. Найбільше інвестувала Данія (436 млн доларів), решта країн Євросоюзу — 215 млн доларів.

У коментарі Суспільному радник Президента зі стратегічних питань Олександр Камишін розповів, що наступного року Україна зможе закуповувати зброї вже на 10 млрд доларів, але зростуть і спроможності її виготовлення до 30 млрд доларів. Тож Камишін не заперечив можливість експорту "на певних умовах".

Українські військові готують безпілотник Leleka до польоту на одній з ділянок фронту на сході України, 10 червня 2024 року. Getty Images/Anadolu/Jose Colon

То чи можливе відкриття експорту під час війни

Всі побоювання держави, на думку виробників та експертів можливо розвʼязати. Наприклад, можна прописати в контрактах пріоритет ЗСУ в отриманні зброї, вважає директорка Агенції оборонних закупівель Марина Безрукова: "Якщо продавець це приймає, ми мало чим ризикуємо. Навпаки, виграємо по ціні, заведемо більше податків до країни, забезпечимо більшу кількість людей роботою".

Також є варіант обмеженого експорту зброї — як за продукцією, так і за кількістю. В першу чергу розглядають експорт БПЛА, чиї виробництва більші, аніж здатність України їх купити, пояснює заступник голови Асоціації NAUDI Сергій Висоцький: "Мова йде виключно про надлишки. Експорт дасть змогу підприємцям отримати кошти, щоб інвестувати в виробництво. Тобто контрольований експорт відкриє можливість для ще більшого постачання ЗСУ". На думку Висоцького за півтора року експорт озброєння може принести додаткові два мільярди євро податків до українського бюджету.

Народні депутати вже обговорювали з виробниками можливість відкриття експорту. За словами Олександра Маріковського — члену комітету з економічного розвитку, який був на цих зустрічах, у парламенті створили робочу групу: "Вона може зібратися з виробниками та урядом. Але всі залежать від рішення президента України".

Про відкриття експорту говорять і в уряді. "У нас є розуміння, що якщо не буде експорту, за два роки будемо купувати це ж озброєння у релокованих компаніях за кордоном", — каже джерело Суспільного в Кабінеті міністрів.

Ми направили запит до Міноборони з проханням прокоментувати можливість відкриття експорту зброї, проте поки відповіді не отримали.

Топ дня

Вибір редакції