Саманта Павер, адміністраторка агентства США з міжнародного розвитку (USAID), приїхала в Київ та оголосила про запуск пʼятирічного проєкту Rehab4U на 13 млн доларів для реабілітації українців після війни. Також USAID спільно з Держдепартаментом США виділяють $237 млн на гуманітарну допомогу Україні. Про те, на що підуть ці кошти, про план перемоги Зеленського і вплив конфлікту на Близькому Сході на підтримку України — Павер в інтервʼю Суспільному.
Ви вже неодноразово були в Україні. Яка мета вашого візиту цього разу?
Одна з цілей — подивитися на роботу з енергозахисту та переконатися, що ми правильно розставляємо пріоритети, враховуючи те, що Путін запланував на зиму (обстріли енергосистеми України — ред). Також я співпрацюю з незалежними журналістами та антикорупційними активістами.
До приїзду в Київ я мала зустріч з президентом Зеленським на Генеральній Асамблеї ООН. Ми скликали її з керівниками найбільших американських компаній у сфері фінансів, страхування та енергетики. Потім я була на зустрічі президента Зеленського з президентом Байденом в Овальному кабінеті. Вже в Києві ми з ним обговорювали важливість роботи над планом перемоги, і те, як узгоджуються інвестиції Сполучених Штатів з цілями України.
Також я зустрічалася з прем'єр-міністром Шмигалем. Ми обговорили інвестиції в енергетику та першочергові реформи. Цього року ми зосередилися на пошуках альтернативних джерел енергії та подвоїли інвестиції в український енергосектор. Йдеться про близько 825 мільйонів доларів. Я сьогодні була в одній з українських шкіл. Коли відключалося світло, вона одразу переходила на живлення від резервного генератора. Але багато українців все ще не мають такої опції. Тож генераторів має бути більше, і по всій країні, особливо в районах поблизу лінії фронту.
Також ми плануємо надавати базові речі, як-от ковдри й теплий одяг, особливо для переміщених осіб. Путінські атаки завдають великої шкоди, але сподіваюся, ППО та відбудова енергетичної інфраструктури дозволять зберегти достатню кількість енергопотужностей, щоб люди не замерзли цієї зими.
Ви згадали про план перемоги Зеленського. Як можете його оцінити?
Мої колеги з міністерства оборони сказали б про нього з військової сторони, я ж говорю з економічного боку і з боку управління: наша мета полягає в тому, щоб зробити Україну максимально сильною і стійкою. В тому числі, переконатися, що ті, хто хотів би підірвати українську демократію, хотів би, щоб країна повернулася до корупції, не досягнули успіху.
Ви оголосили про нову гуманітарну допомогу. На що вона піде і хто може її отримати?
Загалом USAID займається багатьма задачами, як-от підтримка малого та середнього бізнесу, технологічного сектору, енергетики, освіти. В цей приїзд, наприклад, я передала частину з 3 млн підручників, які ми плануємо надати українським школярам.
Але йдеться не тільки про ці задачі. Частина українців через війну вимушено покинула домівки. Їм потрібен притулок. Їм треба платити за оренду нового житла. Тому ми виділяємо кілька сотень мільйонів доларів ($237 млн — ред) на цю гуманітарну допомогу.
Розкажіть про програму Rehab4U, для людей, які постраждали від війни. Ви про неї також оголосили в Києві.
Це близько 13 мільйонів доларів для реабілітації поранених. Йдеться про підготовку медсестер з протезування, тренінги та навчання на програмах фізичної терапії, ерготерапії. Крім того, це питання повинні взяти до уваги й міністерства. Чи потрібно провести регуляторні реформи? Чи є житло для людей з інвалідністю? Отже, ми робимо такі структурні втручання.
Ситуація на Близькому Сході загострюється все більше. Як ви бачите вирішення цього конфлікту?
Україна на власному досвіді відчула шкоду, яку завдає Іран, постачаючи зброю до РФ. Це те, з чим Ізраїлю доводилося мати справу протягом тривалого періоду. Іран надає зброю своїм маріонеткам в регіоні, а потім вона використовується проти цивільних. З огляду на це, головним пріоритетом США є визнання права Ізраїлю на самооборону.
Але ми також усвідомлюємо, що може статися, якщо розпочнеться повномасштабна регіональна війна. Ми вже бачимо, через що проходить ліванський народ — понад мільйон людей були змушені покинути свої домівки. Тож, акцент USAID тут на гуманітарній допомозі.
Але основна увага завжди має бути спрямована на усунення першопричин конфлікту. Адміністрація Байдена так наполегливо домагається припинення вогню, бо для нас перш за все важлива безпека палестинців, ізраїльтян і ліванців. Тоді вони можуть працювати над проблемами. Саме на цьому акцентує американська дипломатія.
Але будьте певні, ніщо з цього не відвертає нас від уваги до України. Природа нашої роботи полягає в тому, що нам доводиться робити більше, ніж одну справу одночасно. Тож ми підтримуємо Україну, незалежно від того, над чим ще працюємо у світі.