Генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй (ООН) Антоніу Гутерреш 2 жовтня проартикулював, що рішуче засуджує ракетний удар Ірану по Ізраїлю, який стався напередодні.
Про це Гутерреш сказав на засіданні Ради Безпеки ООН щодо ситуації на Близькому Сході.
"Як я робив у зв’язку з атакою Ірану в квітні – і як це мало бути очевидним вчора в контексті висловленого мною засудження – я знову рішуче засуджую вчорашній масштабний ракетний удар Ірану по Ізраїлю", — сказав посадовець.
Що передувало
Перед цим міністр закордонних справ Ізраїлю Ісраель Кац оголосив Гутерреша персоною нон ґрата і заборонив йому в'їзд до країни. Ізраїль обґрунтував своє рішення тим, що Гутерреш не зміг "однозначно засудити огидний напад Ірану на Ізраїль, як це зробили майже всі країни світу".
1 жовтня Гуттереш оприлюднив свою першу заяву "щодо останніх нападів на Близькому Сході".
"Я засуджую розширення конфлікту на Близькому Сході, ескалацію за ескалацією. Це має припинитись. Нам абсолютно необхідне припинення вогню", — йшлося у заяві генсека ООН.
Відповідно, у середу, 2 жовтня, генсек ООН уточнив, що засуджує атаку Ірану, як робив це й у квітні, коли Тегеран запустив по Ізраїлю ракети та безпілотники.
Які наслідки ударів Ірану за даними ООН
Гутерреш під час звернення до Радбезу навів аргументи Ірану, що той випустив близько 200 балістичних ракет і цим нібито відповів на ліквідацію Ізраїлю лідера "Хезболли" Хасана Насралли та командира Корпусу вартових Ісламської революції (КВІР) Аббаса Нілфорушана, а також лідера ХАМАСу Ісмаїла Ханії в Тегерані в липні. Водночас генсек наголосив на негативних результатах дій Ірану:
"Мільйони людей по всьому Ізраїлю та на окупованій території Палестини були змушені шукати притулку. В результаті іранських ударів загинула одна людина – палестинець на окупованому Західному березі. (...) Ці напади не сприяють справі палестинського народу чи зменшенню його страждань".
Антоніу Гутерреш разом із цим повторив свій заклик "зупинити огидний цикл ескалації за ескалацією, який веде народи Близького Сходу прямо до прірви".
Більше про загострення на Близькому Сході — в текстовому онлайні Суспільного.
Масована ракетна атака Ірану на Ізраїль 1 жовтня
Напередодні Іран здійснив масований обстріл Ізраїлю. У місії Ірану в ООН заявили, якщо Ізраїль наважиться відповісти, то отримає "нищівні" наслідки й назвали цей ракетний удар "законною та раціональною відповіддю сіоністському режиму" на "напади на іранських громадян" та посягали на суверенітет Ірану.
Раніше у Білому домі припускали, що Іран готується вдарити балістичними ракетами по Ізраїлю. За словами джерел серед представників ізраїльського уряду та двох офіційних осіб США, Іран готовий розпочати атаку на Ізраїль у "найближчі години".
1 жовтня армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) розпочала наземну операцію "Стріли півночі" на півдні Лівану. Там почалися рейди проти обʼєктів та інфраструктури угрупування "Хезболла".
Загострення конфлікту на Близькому Сході
Останніми тижнями відбувається ескалація конфлікту на Близькому сході. Спершу — вибухи пейджерів, рацій та радіоприймачів "Хезболли". Потім — ураження Ізраїлем понад 100 ракетних установок угруповання на півдні Лівану та удар по Бейруту, де загинув Ібрагім Акіл та інші командири "Хезболли", а також цивільні. "Хезболла" відповідає запусками ракет по Ізраїлю.
28 вересня Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) офіційно заявила про загибель лідера і одного із засновників "Хезболли" Хасана Насралли під час удару по Бейруту 27 вересня. Угруповання офіційно підтвердило загибель лідера руху Насралли.
29 вересня ЦАХАЛ повідомив про ліквідацію командувача підрозділу превентивної безпеки члена Центральної ради "Хезболли" Набіля Каука.