Перейти до основного змісту

ПАРЄ закликає ввести санкції проти російських медіа і визнати РПЦ інструментом пропаганди

Членкиня української делегації Євгенія Кравчук на засіданні ПАРЄ, 1 жовтня 2024 року. Yevheniya Kravchuk/Facebook

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) сьогодні, 1 жовтня, ухвалила резолюцію "Пропаганда та свобода інформації в Європі". У документі закликають запровадити санкції проти низки російських ЗМІ та ведучих-пропагандистів і визнати, що Російська православна церква (РПЦ) — це інструмент впливу та пропаганди РФ.

Про таке повідомила у Facebook заступниця голови Комітету гуманітарної та інформаційної політики, членкиня української делегації в ПАРЄ Євгенія Кравчук.

За резолюцію проголосували 117 членів ПАРЄ, проти 14, утрималися 5.

Кравчук розповіла, що українська делегація в ПАРЄ запропонували правки в документ, і їх прийняли в остаточній редакції. Ідеться про такі пункти:

  • запровадити цільові санкції проти російських ЗМІ, таких як RT (раніше Russia Today) та його афілійованих осіб, оскільки їхня діяльність порушує журналістську етику і має розглядатися як загроза національній безпеці держав-членів;
  • запровадити цільові санкції проти пропагандистів, таких як Маргарита Симоньян, Ольга Скабєєва, Володимир Соловйов та інші, якщо це ще не було зроблено;
  • визнати, що РПЦ використовується кремлівським режимом як інструмент російського впливу та пропаганди.

Резолюція закріпила, що держави-члени РЄ мають захищатися від усіх форм пропаганди, включно з пропагандою війни, підбурювання до геноциду та інших міжнародних злочинів, ненависті, тероризму та дискримінації.

Вони також мають бути здатними протидіяти та усунути пропаганду, яка суперечить цінностям Європейської конвенції з прав людини. Для цього в резолюції передбачено:

  • створити належні незалежні регулятори нагляду за медіа;
  • вжити заходів для сприяння рівному доступу всіх до інформації, зокрема жінок, молоді та соціально незахищених груп;
  • сприяти медіа- та інформаційній грамотності;
  • забезпечити, щоб суспільні мовники були незалежними та мали достатні ресурси для роботи;
  • посилювати прозорість: хто володіє медіа та як вони фінансуються.

RT — це російське державне інформаційне агентство, яке почало транслюватися на міжнародний рівень у 2005 році. У 2017 році RT зареєструвалося як агент іноземного уряду в Сполучених Штатах Америки.

Раніше Міністерство фінансів США запровадило санкції проти RT і російської пропагандистки Маргарити Симоньян і низки управлінців Russia Today. Також 13 вересня Мінфін США запровадив санкції проти російських пропагандистських компаній "ТВ-Новости", "НКО Евразия" і її засновниці Неллі Парутенко, а також проти медіагрупи "Россия сегодня" і її керівника Дмитра Кисельова.Того ж дня держсекретар Штатів Ентоні Блінкен у вересні наголосив, що ставлення до діяльності російського державного мовника RT має бути таким, як до таємних розвідувальних операцій.

А в Україні 23 вересня набув чинності закон "Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій" № 3894-IX, який передбачає припинення діяльності на території України релігійних організацій, пов’язаних з РПЦ.

Топ дня

Вибір редакції