Перейти до основного змісту

Спікер Конгресу вимагає звільнити посолку України в США Маркарову через візит Зеленського на завод у Пенсильванії

Доповнено
Президент України Володимир Зеленський розпочав візит до Сполучених Штатів Америки з відвідання Скрентонського армійського боєприпасного заводу, де виробляють складові частини артилерійських і мінометних снарядів. Facebook/Оксана Маркарова

Спікер американського Конгресу Майк Джонсон вимагає звільнити посолку України в США Оксану Маркарову через візит президента України Володимира Зеленського на оборонний завод Scranton Army Ammunition Plant у Пенсильванії.

Відповідне звернення Джонсон опублікував на платформі Х.

У своєму зверненні до президента України спікер Конгресу пише, що під час візиту до оборонного заводу Scranton Army Ammunition Plant в місті Скрантоні у штаті Пенсильванія Зеленський прибув із прихильником демократки Камали Гарріс — губернатором штату демократом Джошем Шапіро, який був однією з п'яти кандидатур на посаду кандидата у віцепрезиденти від демократів, однак поступився Тіму Волзу. А от республіканців, як заявив Джонсон, нібито ніхто не запрошував. За словами Джонсона, цей завод розташований у "хиткому" штаті, оскільки він є ключовим у президентських виборах США і набито через це республіканців "спеціально не запросили".

"Візит очевидно був частиною політичної кампанії з метою допомогти демократам і явно є втручанням у вибори", — заявив Джонсон.

Також спікер навів слова Зеленського про "невтручання України у внутрішню політику США" і що українці "не впливають на вибір американців перед виборами президента країни у листопаді.

В листі Джонсон вимагає "негайно звільнити" Маркарову, яка обіймає посаду посолки у Вашингтоні з квітня 2021 року.

"Українська посолка Оксана Маркарова продемонструвала, що їй не можна довіряти, щоб чесно та ефективно служити дипломатом у цій країні. Президент Зеленський повинен її негайно усунути", — написав він.

За словами спікера Конгресу, американські республіканці втратили довіру до "здатності Маркарової справедливо й ефективно виконувати дипломатичну роботу" у Штатах.

Того ж дня голова комітету нагляду Палати представників, республіканець Джеймс Комер ініціював розслідування, чи збиралась адміністрація Байдена-Гарріс використати на свою користь поїздку Зеленського у Пенсильванію, яку він назвав “втручанням у вибори”.

"Голова правління Комер сьогодні відкриває розслідування щодо використання адміністрацією Байдена-Гарріс фінансованих платниками податків ресурсів для польоту президента України Володимира Зеленського до Пенсільванії, щоб агітувати за віцепрезидентку Камалу Гарріс перед президентськими виборами 2024 року", — йдеться у заяві наглядового комітету.

У пості комітету у соцмережі Х, наголошується, що у 2019 році Палата представників, контрольована демократами, оголосила імпічмент президенту Дональду Трампу — цитата — "за зловживання владою на підставі теорії про те, що він намагався використати іноземного лідера — президента України Володимира Зеленського — для отримання вигоди від своєї президентської кампанії 2020 року, незважаючи на відсутність будь-яких доказів протиправних дій. з боку президента Трампа".

"Тепер адміністрація Байдена-Гарріс відправляє того самого іноземного лідера рейсом, який фінансують американські платники податків, до Пенсільванії, штату, де ведеться боротьба за кампанію Гарріс. Якщо адміністрація Байдена-Гарріс намагалася використати іноземного лідера для отримання вигоди від президентської кампанії віцепрезидента, це є зловживанням владою та зловживанням коштами платників податків", — йдеться у заяві.

Як пише The Washington Examiner з посиланням на лист республіканців до генеральних інспекторів міністерств оборони та юстиції, за день до того дев’ять законодавців-республіканців на чолі з конгресменом Ленсом Гуденом висловили занепокоєння тим, що Зеленський летів на військовому літаку C-17 і отримав захист Секретної служби під час свого візиту на завод. Вони вимагають надати інформацію про те, скільки коштів платників податків США було витрачено на безпеку та підтримку візиту Зеленського на завод.

"Все це підігрівається заявами Дональда Трампа. Починаючи з понеділка на кожному мітингу він не шкодує критики в бік Зеленського і каже, що той нібито хоче перемоги демократів. З останнього: “Президент України в нашій країні, і він зводить маленькі паскудні наклепи на адресу вашого улюбленого президента, мене", — відзначає журналіст Голосу Америки Остап Яриш.

Як відзначив Яриш, республіканців розлютило, що до візиту Зеленського на завод у Пенсильванії приєднався губернатор штату Джош Шапіро, також там зʼявилися сенатор Боб Кейсі і конгресмен Метт Картрайт. Усі троє — демократи. Джош Шапіро — близький соратник Камали Гарріс і активний гравець у її кампанії, вона розглядала його своїм потенційним віцепрезидентом.

Пенсильванія — один з ключових штатів, за який точиться запекла боротьба. На додачу, там велика українська і польська громада, для яких тема України на виборах є важливою.

"Беручи все це до уваги, республіканці сприйняли поїздку Зеленського в Пенсильванію як пряму чи непряму спробу додати балів Камалі Гарріс. Саме звідси зʼявились питання про використання федеральних коштів і те, як Зеленський добирався до заводу", — пояснив Яриш.

При цьому Маркарова, як і будь-який посол, послідовно зосереджується на розбудові двопартійної співпраці — як з республіканцями, так і з демократами, зазначив Ярош.

Так, у липні Зеленський відвідав штат Юта, де, серед іншого, зустрівся із республіканським губернатором Спенсером Коксом та законодавцями від Республіканської партії.

Поки ні посольство, ні українська сторона цієї історії не коментують. Візит Зеленського до Вашингтона відбудеться — і попри все, в нього заплановані двопартійні зустрічі в Конгресі США.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський зберігає баланс між республіканцями і демократами. Він неодноразово наголошував, що хто б не став президентом, Україна буде з ним працювати. Зокрема, Зеленський анонсував, що представить свій План перемоги обом кандидатам у президенти — і демократці Камалі Гарріс, і республіканцю Дональду Трампу.

Під час візиту Зеленського до Пенсильванії та зустрічі з губернатором штату Пенсильванія Джошем Шапіро, а також сенатором від цього штату Бобом Кейсі та конгресменом Меттом Картрайтом обговорили перспективи співпраці між Україною та Сполученими Штатами Америки на регіональному рівні, повідомили 23 вересня у пресслужбі президента України. У присутності Володимира Зеленського начальник Запорізької ОВА Іван Федоров і Джош Шапіро підписали угоду про співпрацю між Запорізькою ОВА та Співдружністю Пенсильванія.

Передбачена взаємодія між державними органами, науковими установами, організаціями громадянського суспільства та бізнесом. Серед головних напрямів – енергетика, аграрна сфера, цифрові технології та оборона. Угода також сприятиме відбудові Запорізької області. Між українськими областями та американськими штатами укладено вже п’ять угод. Раніше такі документи були підписані між Київщиною та штатом Вашингтон, між Київщиною та штатом Юта, між Житомирщиною та штатом Індіана, між Чернігівщиною та штатом Міннесота, де губернатори Юти та Індіани — республіканці.

У штаті Пенсильванія проживає понад 150 тисяч українців та американців українського походження.

Посол України в Сполучених Штатах Америки у 2019-2021 рр. Володимир Єльченко пояснив в коментарі Суспільному, що такі візити готуються в повній координації з владою приймаючої сторони.

"Я абсолютно впевнений в тому, що відвідини цього заводу в Пенсільванії було не просто погоджено американською адміністрацією, а, можливо, навіть нею запропоновано. А далі — погоджено між посольством і банками", — сказав Єльченко.

Він вважає, що Україну намагаються втягнути у внутрішню політику перед президентськими виборами США.

Що відомо про візит Зеленського на оборонний завод в Пенсильванії

23 вересня Зеленський в рамках візиту до США відвідав завод у Скрентоні, штат Пенсильванія. Разом із ним прибули й посадовці від Демократичної партії, як-от губернатор Джош Шапіро, сенатор Боб Кейсі та конгресмен Метт Картрайт.

Конгресмени-республіканці наступного дня заявили, що вимагають провести розслідування цього візиту. Вони стверджують, що Зеленський летів на військовому літаку C-17 і отримав захист Секретної служби під час свого візиту на виробництво. Вони вимагають надати інформацію про те, скільки коштів платників податків США витратили на безпеку та підтримку самого візиту.

Республіканці висловили підозри, що ця поїздка, під час якої Зеленського супроводжували високопосадовці Демократичної партії, була націлена на підтримку кандидатки в президенти США від демократів Камали Гарріс.

Топ дня

Вибір редакції