У Польщі ввели стан стихійного лиха через повені й виділили 1 млрд злотих на компенсації

Затоплена територія біля річки Ниса-Клодзька в місті Ниса, Польща, 16 вересня 2024 року. REUTERS/Kacper Pempel

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск 16 вересня запровадив стан стихійного лиха в Нижньосілезькому, Опольському та Сілезькому воєводствах. Він також заявив, що для постраждалих від повені є фінансовий резерв загалом на мільярд злотих.

Про це Туск сказав під час пресконференції стосовно злив і повеней у частині країни.

"Ми вводимо стан стихійного лиха для підвищення ефективності роботи служб та боротьби з наслідками повені. Він триватиме 30 днів і охоплює частину Нижньосілезького, Опольського та Сілезького воєводств", — заявили в уряді.

Як уточнюють у наказі на сайті уряду, стан стихійного лиха передбачатиме тільки необхідні види обмежень прав і свобод людини:

  • потребу звільнити або убезпечити житло чи інше приміщення;
  • евакуацію у визначений час з визначених місцевостей та об'єктів;
  • наказ або заборону перебувати в окремих місцях;
  • наказ або заборона певного способу пересування.

На Нисі-Клодзкій між водосховищами Тополя і Козельно в Нижній Сілезії обвалилася водопропускна труба. Як повідомив місцевий староста Даніель Палімака в ефірі RMF24, почалася евакуація частини міста Пачкув, яке розташоване між водосховищами, на межі Опольського та Нижньосілезького воєводств.

У польському місті Строне-Шльонські Нижньосілезького воєводства на річці Моравка раніше сталася аварія на греблі. Міністерство оборони Польщі направило гелікоптер Mi-17 для евакуації людей.

Грошова компенсація після повеней

Оголошення стану стихійного лиха передбачає змогу отримати компенсацію. На неї можуть претендувати люди, які постраждали від стихії.

Дональд Туск запевнив, що фінансовий резерв для допомоги потерпілим від підтоплень становить один мільярд злотих і кожен, хто зазнав збитків через велику воду, зможе легко подати заяву і повідомити про це муніципальну владу. Постраждалі отримають по 10 тисяч злотих безповоротної допомоги (понад 100 тисяч грн).

"Я розмовлятиму з прем'єр-міністрами країн, які постраждали від повені, — Словаччини, Чехії та Австрії. Ми будемо виступати за те, щоб Європейський Союз виділив фінансування для ліквідації збитків, завданих повінню", — додав Туск.

Що розповідають європейці

Олександр Мартинюк, який працює журналістом у польському Вроцлаві, розказав Суспільному, що в Польщі з минулого тижня попереджали про сильні зливи на півдні країни.

"Фактично все так і почалося, як прогнозувалося. Відповідно, населення, умовно кажучи, потенційно, було поінформоване, чого очікувати. Проводили аналогії з повінню, яка відбулася у 1997 роціТа повінь сталася в липні 1997 року. Під водою опинилося майже 40% Вроцлава, у Польщі загинули 56 людей, близько 7 тисяч осіб втратили дім, а близько 40 тисяч – усе майно. Та повінь також охопила Німеччину, Словаччину, Чехію й Австрію, яка в Польщі називається «повінь тисячоліття». Також почалися активні підготовчі дії для того аби запобігти тим подіям, як відбулися у 1997 році", — сказав Олександр.

За словами журналіста, місцева влада в кожному регіоні створила кризові штаби і почала готуватися до можливої повені. Людям роздавали мішки з піском. Почали створювати навколо русел річок коридори з піску, аби стримувати воду.

"На жаль, починаючи з пʼятниці ситуація почала змінюватися не на користь людей. Дуже багато опадів, — додав очевидець. — Циклон затримався на території Польщі. Кількість опадів почала значно перевищувати заплановані показники. Через що в гірських регіонах =почало акумулюватися багато води".

За словами Олександра, пересічні мешканці долучаються до рятувальників, допомагають укладати мішки з піском для утримування води. Олександрові це схоже на події після 24 лютого 2022 року, коли в Україні починалося повномасштабне вторгнення і суспільство в Польщі активізувалося з допомогою, не чекаючи на рішення влади.

Вікторія, жителька Чехії, міста Подєбради на схід від Праги, розповідає Суспільному, що подібні повені в регіоні відбуваються щороку.

"В нашому регіоні все не так критично, як в інших регіонах Чехії чи біля Польщі, але наша влада реагує, дають оголошення по гучномовцях, сьогодні оголосили другий рівень [небезпеки]. Кажуть, коли вже третій, то це вже критично", — каже Вікторія.

Циклон "Борис" у Європі

Європою поширився циклон "Борис", сильний вітер і зливи спостерігають у частині Польщі, Австрії, Чехії, Угорщини, Румунії та Словаччини. В Румунії відомо про щонайменше 6 загиблих через повені. У Празі перекрили вхід до набережної в столиці. Загинула одна людина. В Австрії три жертви підтоплень.

Через повені у Польщі та Чехії залізничні оператори обох країн тимчасово скасували низку рейсів. Кількість жертв повені на південному заході Польщі зросла з однієї до п'яти.

Україна запропонувала допомогу постраждалим країнам. До Польщі вирушить підрозділ ДСНС.